Kuchnia ukraińska

Czy barszcz ukraiński pochodzi z Ukrainy? Co wspólnego z kuchnią tego kraju mają ruskie pierogi? Czym różnią się pielmieni i warenyky? Kulinarna tradycja naszego wschodniego sąsiada kryje w sobie wiele zagadek i prawdziwe bogactwo smaków.

Kuchnia ukraińska
Pierwsze skojarzenie z kuchnią ukraińską? Pierogi – ręcznie lepione, wypełnione smacznym farszem mięsnym, serowym, kaszą gryczaną lub owocami, okraszone skwarkami lub polane śmietaną. Takie, które smakują jak prawdziwy, domowy obiad. I choć skojarzenie to nie jest dalekie od prawdy, na Ukrainie można bowiem spróbować wielu odmian pierogów, to tradycje kulinarne tego kraju są znacznie bogatsze.
Tutejsza kuchnia ukształtowała się w wielokulturowym i wielonarodowym regionie, jakim przez wieki była Ukraina. Krzyżowały się tu wpływy polskie, litewskie, rosyjskie, żydowskie, ormiańskie, rumuńskie i tatarskie. Obok kuchni ludowej, opartej na prostych potrawach, rozwijała się bogata w dania mięsne kuchnia dworska, o której jakość dbali najlepsi kucharze.
Dziś także trudno mówić o jednolitej kuchni ukraińskiej, widoczne jest tu bowiem znaczne zróżnicowanie regionalne. Do dziś zachowały się też wpływy mniejszości narodowych zamieszkujących to terytorium. Na Półwyspie Krymskim spróbujemy więc przysmaków tatarskich, a w kuchni bukowińskiej odnajdziemy ślady sąsiedztwa z Rumunią. W potrawach lubianych przez lwowian wciąż widać wpływy tradycji ormiańskiej czy żydowskiej. Smaki te tworzą fascynującą mieszankę z najbardziej tradycyjną kuchnią ukraińską – wywodzącą się z potraw chętnie jadanych przez chłopów, zamieszkujących niegdyś te ziemie.
Tym co zaskakuje w pierwszym kontakcie z Ukrainą jest ogromny wybór jedzenia sprzedawanego wprost na ulicach miast. Charakterystyczny widok to sprzedawczyni oferująca gorące bułeczki lub placki z nadzieniem. Najczęściej spróbować można bułek z pączkowego ciasta, wypełnionych słodkim bądź pikantnym nadzieniem, smażonych w głębokim tłuszczu. Najczęściej nazywane są pirożkami, choć można się też zetknąć z określeniem bilaszi. Od ulicznej babuszki warto też kupić czeburieki – rodzaj placków wypełnionych farszem; choć to tradycyjne danie z kuchni tatarskiej, obecnie można ich spróbować na całej Ukrainie. Wśród mącznych potraw, niezmiernie popularnych w ukraińskiej kuchni, godne polecenia są także pielmieni, podawane często bulionem. Równie popularne danie to warenyky – małe pierożki, które przypominają znane w Polsce uszka. Warenyky, podobnie jak inne dania kuchni ukraińskiej, są obficie polane tłuszczem ze skwarkami.
Do charakterystycznych potraw na Wschodzie należą także bliny – pulchne placki, tradycyjnie przygotowywane na zaczynie drożdżowym. Na Ukrainie często można je znaleźć pod nazwą młynci – są cieńsze niż bliny rosyjskie, przypominają raczej naleśniki. Podaje się je z różnymi dodatkami: roztopionym masłem, gęstą śmietaną, kawiorem, kawałkami ryby, mięsa lub na słodko – z cukrem lub konfiturą. Typowym daniem obiadowym są też placki ziemniaczane, nadziewane mięsem mielonym lub polewane gęstym sosem.
Kuchnia ukraińska słynie także z pysznych zup. Trudno sobie bez nich wyobrazić tradycyjny, domowy obiad. Szczególną popularnością cieszy się barszcz – wywar z buraków z dużą ilością warzyw i kawałkami mięsa, tradycyjnie podawany z łyżką gęstej, kwaśnej śmietany. Warto spróbować także solanki – mięsnej, rybnej lub grzybowej. Charakterystyczny smak potrawa ta zawdzięcza dodatkowi ogórków kiszonych i kapusty. Popularna jest też juszka, przyrządzana ze świeżej ryby i warzyw oraz kapuśniak i zupa szczawiowa (nazywana też zielonym barszczem). Warto spróbować także pysznych chłodników, serwowanych ze śmietaną i jajkiem. Popularne dodatki do zup to także hałuszki – drobne kluseczki oraz pampuszki, drożdżowe bułki. Często do zupy dostaniemy też kilka kawałków chleba – to zwyczaj rozpowszechniony za naszą wschodnią granicą, nie tylko na Ukrainie.
Po zupie czas na kolejne danie. Obok wspomnianych już potraw mącznych, można skosztować znakomicie przyrządzonych mięs. Jada się tu przede wszystkim wołowinę i wieprzowinę, pojawia się także baranina. Ciekawą potrawą jest żarke – gęsty i sycący gulasz podawany w garnuszku. Podobnie smakuje czanachy – potrawa, często nazywana zupą, jednak tak gęsta, że wystarcza za cały posiłek. Składa się z kilku gatunków mięs, fasoli i warzyw. Popularne są również szaszłyki i różnego typu kotlety, często podawane z wymyślnymi dodatkami.

 Źródło: Internet

Zapisz

Zapisz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *