Ballintoy, Causeway Coast

Ballintoy to mała, malownicza wioska położona między Bushmills, a Ballycastle na nadmorskiej trasie Causeway Route w hrabstwie Antrim. Ballintoy po irlandzku znaczy „miasto na północy” (Baile an Tuaigh).

W oddali widać bardzo znany, najwyższy klif Irlandii Północnej, imponujący Fair Head, który wznosi się 600 stóp nad poziomem morza. Fair head to miejsce, gdzie kręcono sceny do filmu: ”Gra o Tron”. I nie ma się co dziwić scenarzystom – widok z Fair Head zapiera dech w piersiach, ale o tym miejscu z pewnością przeczytacie niebawem.

Swoją przygodę zaczęliśmy w Ballintoy Harbour-porcie rybackim znajdującym się na końcu małej, wąskiej, stromej drogi w dół wzgórza Knocksaughey. W XIX wieku głównym celem portu była żegluga, a dokladnie transport kruszcu, kamieni osadowych. Do dziś stoi jeszcze piec wapienny w porcie. Wioska jest jednym z wielu miejsc w Irlandii Północnej, w którym filmowano serial telewizyjny HBO Game of Thrones. W filmie znajdował się tu Lordsport (miasto portowe na Wyspach Żelaznych). To tu Theon Greyjoy, syn lorda Ballona Greyjoy z The Pyke, powraca do Balintoy (Lordsport) i podziwia swój statek, a także po raz pierwszy widzi swoją siostrę Yare. Sceny te można zobaczyć w drugim odcinku sezonu drugiego Gry o Tron.

Podążając wzdłóż klifowych ścieżek podziwialiśmy spektakularne widoki.

Mijając duży basen skalny, można natknąć się na nurków, szczególnie w okresie letnim. Jeśli się dobrze przyjrzycie, zobaczycie ich na zdjęciu.

Tuż za tym basenem znajduje się niezwykły wodospad Dunseverick. Niezwykły, ponieważ nad nim nie ma rzeki, to po prostu źródło, które wylewa wodę do morza, zwłaszcza po ulewnym deszczu.

Kiedy jest dobra pogoda a przede wszystkim dobra widoczność, można zobaczyć nawet szkockie wyspy widoczne na zdjęciu poniżej.

Spektakularny krajobraz klifowy i bogata różnorodność biologiczna wybrzeża bez trudu łączy się z otaczającymi go polami uprawnymi, gdzie wspólnym miejscem jest wypas bydła i owiec. I to właśnie ta mieszanka tworzy bogatą mozaikę dzikich siedlisk dla ptaków, roślin i owadów.


Dla tych, którzy chcą uchwycić prawdziwe poczucie irlandzkiego życia na wsi, jest to idealne miejsce na przystanek podczas zwiedzania nadmorskiej trasy.

Wspaniała przygoda jednak nie zakończyła się w tym miejscu. Zmęczeni, ale wciąż głodni wrażeń udaliśmy się w stronę średniowiecznego zamku Dunseverick Castle, położonego na pięknym i malowniczym cyplu Benbane w Dunseverick. O tym miejscu przeczytacie na blogu niebawem…

Dodatkowe informacje:
Parking: bezpłatny
Wejście: bezpłatne
Psy: nie są dozwolone

27 thoughts on “Ballintoy, Causeway Coast

  1. Agnieszka Ciemińska

    Ballintoy, Causeway Coast mało znane miejsce, a jak widze wnioskkując ze zdjęć urokliwe bardzo, muszę przesledzić trasy, może zabukujemy coś na koniec sierpnia, gdy bilety tańsze.

    Reply
  2. Aneta

    Ach te klify. Spektakularnie, naturalnie, malowniczo i pięknie. Aż chciałoby się tam być. Może kiedyś… Kto wie… Cudne zdjęcia… 🙂

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *