Cushendun Caves – Game of Thrones/Cushendall

Podążając śladami Gry o Tron dotarliśmy do Cushendun – pięknej, małej wioski zaprojektowanej przez Clough William Ellis w 1912 na prośbę Ronald John McNeill, który niegdyś był baronem Cushendum. Wioska ta leży na północno-wschodnim wybrzeżu Irlandii Północnej przy początku dolin Glendun i Glencorp, między miejscowościami Cushendall i Ballycastle w Irlandii Północnej w chrabstwie Antrim. Nazwa wioski Cushendum pochodzi z irlandzkiego „Cois Abhann Duinne„, oznaczającego „nad Dunem” lub „Stopa Dun„, określająca położenie wioski u ujścia rzeki Dun. Cushendun było bezpiecznym miejscem wyładunkowym z portem dla często podróżujących między Irlandią a Szkocją. Sprzymierzone klany irlandzkie często lądowały na plaży w pobliżu Carra Castle.

Słynnym bohaterem Cushendun był Johann the goat. Ku jego pamięci artystka rzeźbiarka Deborah Brown wykonała pamiątkową rzeźbę, która przedstawia kozę. Przez wiele lat żywa koza była charakterystyczna dla portu wypasywała się na na brzegu wzdłóż rzeki i witała gości, zwłaszcza tych którzy posiadali coś do jedzenia jak jabłka czy marchewkę. Niestety podczas epidemii pryszczycy w 2001 roku musiała zostać zabrana i była jednym z ostatnich zwierząt umierających. Dzisiaj, kolejny kozioł o nazwie Mirriam, wypasa się w cieniu rzeźby.
Na płycie pod rzeźbą możemy przeczytać:
„Rzeźbione przez Deborah Brown i podarowane przez nią dla ludzi z Cushendun. W sierpniu 2002 r. koza była ostatnim zwierzęciem, które miało zostać ubite„

Oczywiście życzymy Miriam długiego życia, ale jestem pewna, że ​​opowieść o słynnym koziołku Cushendun nie skończy się na niej.

Wczesnym rankiem zastaliśmy niesamowicie gęste mgły, powietrze było ciężkie, a słońce długo walczyło z chmurami. Przechadzając się przez niezwykle malownicze ścieżki wiodące przez wioskę czekaliśmy, aż mgła choć trochę opadnie.

Czekanie się opłaciło – jaskinie, które formowały się przez miliony lat w wyniku ekstremalnych warunków pogodowych są na prawdę imponujące. Jaskinie Cushendun są miejscem, gdzie kręcono sceny do drugiego sezonu Gry o Tron. To tu Davos Seaworth przypłynął z Melisandrą, a ona urodziła swe mroczne dziecko. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Cushendall, aby podziwiać niesamowite widoki z klifu.

Czasem odpoczynek był przymusowy. W oczekiwaniu na to jedyne zdjęcie, po które tu przyjechaliśmy… 20 minuta czekania, aż niepożądane obiekty zejdą z kadru  🙂

W jedynej w tej wiosce małej, uroczej knajpce zrobiliśmy sobie krótką przerwę na drugie śniadanie.

 Na każdym kroku można zauważyć, że Irlandia Północna charakteryzuje się niezwykłą prostotą, minimalizmem i naturą. Widać to nie tylko w małych wioskach, ale i dużych miastach. Płoty dzielące pastwiska zrobiona są z kamieni, ronda namalowane farbą, szlaki oznakowane drewnianymi tabliczkami czy jak w tym przypadku urocze numerki stolików.

Dla znudzonych znalazła się nawet rozrywka na świeżym powietrzu w postaci jakże wszystkim znanej gry – kółko i krzyżyk.

Cushendun posiada przepiekną plażę z drobniutkim piaskiem, który można spotkać również na polskich plażach. Plaża rozciąga się od portu, aż po miejsce gdzie stoi zamek Cara Castle, a raczej to co z niego zostało.

Od 1954 r. większą częścią wsi jak i parkiem krajobrazowym, który jest wokół Glenmony na północy opiekuje się National Trust czyli brytyjska organizacja zajmującą się ochroną zabytków.

W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Cushendall. Przechadzając się nadmorską ścieżką klifową rozpoczynającą się przy Shore Street podziwialiśmy niesamowite widoki.

Wspaniała przygoda zakończyła się późnym popołudniem. Zmęczeni, ale jakże naładowani pozytywną energią na kolejny tydzień wróciliśmy do domu, planując po drodze kolejną podróż…

Dodatkowe informacje:
Parking: bezpłatny
Wejście: bezpłatne

 

20 thoughts on “Cushendun Caves – Game of Thrones/Cushendall

 1. Marcin

  Irlandia jest jeszcze dla mnie kompletnie nieznana. Nie wiedziałem, że kręcili tam Grę o tron. Ja zdążyłem jeszcze zrobić sobie zdjęcie przy Azure Window na Malcie zanim bezpowrotnie runęło do morza. Tam kręcono sceny do pierwszego sezonu 🙂

  Reply
 2. Magda

  Co prawda, nie czytałam książek z serii Pieśń Lodu i Ognia, ale Grę o tron lubię, dlatego takie wpisy śledzę z przyjemnością.

  Reply
 3. Aleksandra

  Irlandia Północna zachwyca! Soczystą zielenią i tym że nie jest aż tak popularna, dzięki czemu.mozna jeszcze uciec na chwilę od zgiełku turystyki!

  Reply
 4. polegytravels

  Jaskienie wyglądają na całkiem puste. Czyżbyście trafili na dzień kiedy nie było tam innych turystów czy po prostu udało wam się zrobić takie zdjęcia? 🙂 (Podejrzewam, że to drugie skoro na jedno zdjęcia czekaliście 20 minut 😉 ). Jeśli będę w Irlandii to to miejsce trafia na moją listę “must see”. Uwielbiam Grę o tron! Rok temu zwiedzaliśmy Hiszpanię śladami lokalizacji z serialu 🙂 Było ich całkiem sporo, niestety nie wszystkie udało nam się zobaczyć.

  Reply
  1. admin Post author

   To miejsce zwiedzaliśmy na początku czerwca, czyli przed wakacjami, więc ludzi jeszcze nie było tak wiele. Teraz podejrzewam, że są tłumy 🙂

   Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *