Dunluce Castle/Game of Throne

Dunluce Castle (po irlandzku: Dún Libhse) to okazałe ruiny średniowiecznego zamku znajdujące się na wcinającym się w ocean niezwykle malowniczym bazaltowym klifie, położonym w środkowej części Wybrzeża Antrim pomiędzy miejscowościami Portballintrae i Portrush w Irlandii Północnej. Zamek stoi w rzeczywistości na wąskim i stromym stożku wulkanicznym. Prowadzi do niego mostek. To jedyna droga, którą można się tam dostać. Z każdej strony za murami jest przepaść. Ruiny zamku posłużyły filmowcom jako baza do stworzenia zamku Greyjoyów na Żelaznych Wyspach w filmie Gra o Tron w sezonie 2, odcinku 2.

Pierwsza większa warownia wzniesiona została tu już w XIII wieku przez członków szkockiej rodziny McQuillan. Do jej budowy użyto m.in. fragmenty skał pochodzące z pobliskiej Grobli Olbrzyma. Rodzina McQuillan władała zamkiem do XVI wieku, kiedy po wielu krwawych walkach z sąsiednimi klanami zdecydowała się opuścić to miejsce i udać się do nowo odkrytej Ameryki (stali się oni jednymi z pierwszych emigrantów w Teksasie). Wkrótce potem porzucony zamek przeszedł na własność znamienitego klanu MacDonnellów. To właśnie za ich panowania przeprowadzona została gruntowna przebudowa warowni, dzięki czemu stała się ona jedną z najpotężniejszych i najokazalszych twierdz w regionie. Zamek został dobrze ufortyfikowany i przygotowany na odpieranie wszelkich ataków. Na jego murach zaś umieszczone zostały potężne armaty pochodzące z jednego ze statków Hiszpańskiej Armady, który rozbił się o miejscowe klify. Kres świetności zamku nastąpił w 1639 roku, kiedy to w czasie jednego ze sztormów część jego murów obejmująca m.in. kuchnię oraz pomieszczenia gospodarcze osunęła się do oceanu zabierając ze sobą część mieszkańców. Po tym tragicznym wydarzeniu przestraszeni właściciele zdecydowali się opuścić warownię i przenieść się do nowej siedziby wybudowanej w głębi. Od tego czasu opuszczony i zaniedbany zamek zaczął popadać w coraz większą ruinę. Mimo to do czasów obecnych zachowało się wiele z dawnych murów oraz obwarowań, które przypominają o dawnej świetności warowni. Obecnie w pełni zabezpieczone ruiny udostępnione są dla zwiedzających.

Brew House – pierwszy dziedziniec, gdzie znajdowała się warzelnia i stajnia

Drugi dziedziniec

The Lodgings – Tu znajdowały się kwatery dla gości. Ten obszar zamku został podzielony na małe pokoje. Każdy pokój miał duże okno. Na zdjęciu widoczne wielkie kominy, które znajdowały się w pokojach.

Na zdjęciu widoczne wielkie kominy, które znajdowały się w pokojach.

Widok zamku z drugiego dziedzińca

Widok z jednej z wielu komnat na zamku

Loggia  – zachowały się tylko dwie kolumny

Inner Ward

Nie byłabym sobą, gdybym nie zajrzała do kuchni. Zachował się tam średniowieczny piekarnik widoczny na zdjęciu 🙂

Pod zamkiem znajduje się niewielka jaskinia do której prowadzą schody

Dodatkowe informacje:
Parking: bezpłatny
Wejście: płatne

12 thoughts on “Dunluce Castle/Game of Throne

 1. Kamil

  Piękne miejsce z (jak to na Irlandię przystało) pięknymi widokami na klify :D. W temacie Irlandii wszystko mi się zawsze podoba także jestem mało obiektywny ale może dlatego że tam po prostu jest pięknie 😛 😀

  Reply
 2. Olka

  Zamek chyba nie przeżywa takie oblężenia fanów serialu, jak niektóre miejsca w Chorwacji, które miały okazję pojawić się w Grze o Tron.

  Reply
 3. Monika

  Pięknie, uwielbiam zamki i ruiny zamkowe! Irlandia bardzo mi się podoba, miałam przyjemność raz ją odwiedzić i mam nadzieję, że jeszcze kiedyś się ta wybiorę. Co prawda północy nie zwiedzam ale może następnym razem…

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *