Mourne Coastal Path

The Morne Coastal Path znajduje się na obrzeżach gór Mourne, nad Morzem Irlandzkim, 3 mile na południe od Newcastle na trasie A2 Newcastle do Kilkeel Road w hrabstwie Down w Irlandii Północnej. Jest to nadmorska ścieżka rozciągająca się na 1,5 mili na południe od historycznego miejsca Bloody Bridge. Nazwa pochodzi od masakry, która miała tu miejsce w 1641 roku. W czasie buntu ciała zabitych więźniów zostały wyrzucone przez most do rzeki, zmieniając kolor na czerwony, dzięki czemu rzeka stała się znana jako Bloody Bridge.

W XVIII wieku wybrzeże od Newcastle South do Greencastle było znane z przemytu. Ścieżki te wykorzystywane były przez przemytników, aby uciec przed czujnym okiem funkcjonariuszy celnych. Po wyładowaniu ładunku na otwartych plażach, pod osłoną ciemności, towary były transportowane przez Mournes do Hilltown wzdłuż ścieżki, która stała się znana jako Brandy Pad. Przemycano tu alkohol, tytoń, cukier, herbatę oraz jedwab.

Malownicze, skaliste wybrzeże nad Morzem Irlandzkim oferuje na prawdę zjawiskowe widoki. Niezwykłe formacje skalne, rzadkie rośliny, wspaniałe krajobrazy i cisza. Klify wokół Bloody Bridge są miejscem, gdzie swoje gniazda mają czarne nurzyki, mewy srebrzyste czy fulmary.

To wspaniałe i ciche miejsce jest domem dla niezwykłych bezkręgowców, w tym Keeled Skimmer, rzadkiej w skali kraju ważki. Zanotowano również kilka gatunków motyli, w tym Green Hairstreak, Dark Fritillary i Grayling. Wyższe partie gór zamieszkiwane są przez kruki, głuszce, sokoły wędrowne oraz irlandzkie zające.

W wielu miejscach rzeka przepływa przez głazy granitowe w drodze z Slieve Donard do morza, tworząc wspaniałe wodospady i głębokie baseny. To jedno z tych miejsc. Lokalni mieszkańcy znają to niesamowite, dzikie, piękne miejsce i korzystają z uroków tego niezadeptanego kawałka ziemi. Czas jakby stoi tu w miejscu… Zafascynowani tym niezwykłym miejscem zatrzymaliśmy się tu na dłużej…

 

 

Przez dłuższą chwilę czuliśmy się obserwowani… 🙂

Autostrada A2 pomiędzy Newcastle i Newry jest jednym z najbardziej malowniczych miejsc w regionie.

To trzecie miejsce na północy Irlandii, gdzie zostawiłam swoje serce. Niesamowity kawałek ziemi, tak cichy, nieskażony, dziewiczy i niezadeptany…

Dodatkowe informacje:
Parking: bezpłatny
Wejście: bezpłatne
Psy: dozwolone, muszą być na smyczy

17 thoughts on “Mourne Coastal Path

 1. Marcel

  Bardzo żałuję, że nie udało mi się dojechać do Irlandii Północnej, zwłaszcza jak patrzę na Wasze zdjęcia! Mam nadxieję, iż uda mi się niebawem nadrobić zaległości, bo Irlandią bardzo mi się spodobała!

  Reply
 2. Wesellerka

  Kiedyś służyła przemytnikom i jak widać do dzisiaj została taka trochę wyludniona 🙂 Bardzo przyjemne miejsce. Chętnie znalazłabym się w tej głuszy <3 Ale nie rozumiem, dlaczego wejście na teren jest płatne 🙁 Jak dużo kosztuje taka przyjemność?

  Reply
 3. Aleksandra Uczulka

  Irlandie Północna tez kiedys odwiedzimy:) super zdjecia, widac na nich te spokoj i przestrzen 🙂

  Reply
  1. admin Post author

   Mieszkamy tu na stałe. Ten rok jest na prawdę wyjątkowy jeśli chodzi o upały, ale zima była też ciężka.

   Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *