Murlough National Nature Reserve

Murlough National Nature Reserve położony jest w niezwykle malowniczym miejscu u stóp gór Mourne w Dundrum, niedaleko Newcastle w hrabstwie Down w Irlandii Północnej. Jest to pierwszy w historii rezerwat przyrody w Irlandii Północnej.

Murlough to starożytny system wydm piaskowych liczący sobie 6000 lat. Jest najlepszym i najobszerniejszym przykładam wrzosowisk wydmowych w Irlandii i stanowią około 12% tego siedliska w Wielkiej Brytanii.
Ze względu na spektakularne położenie na skraju Dundrum Bay i gór Mourne miejsce to jest doskonałym terenem do spacerów, wypoczynku na plaży i kąpieli.

Bogata przyroda tego obszaru zmienia się wraz z porami roku, więc o każdej porze roku warto zobaczyć to miejsce. Ze wspaniałej plaży obserwatorzy morza mogą obserwować ptaki. Najważniejsze, na które warto zwrócić uwagę, to gęś brenta, a także duże stada czajki, ostrygojada, złotej siewki, dunlina i bożka.

Na tym obszarze znajduje się wiele rzadkich gatunków motyli i ciem w tym zagrożony gatunek motyla Marsh Fritillary. Jest to piękny, mały motyl który jest gatunkiem objętym przez BAP (Biodiversity Action Plan)  BAP to międzynarodowy program, którego celem jest ochrona zagrożonych gatunków i przywracanie systemów biologicznych.

Na wydmach w Murlough znajdują się niesamowite wrzosowiska. Miejsce to jest domem dla wielu zwierząt i roślin w tym borsuków, lisów, królików i gronostajów, delikatnych kwiatów, takich jak orchidea piramidalna czy ostropest plamisty. Przy odrobinie szczęścia można napotkać wygrzewającą się w słońcu jaszczurkę  Murlough. W czasie letnim, podczas odpływu spoglądając w stronę plaży Ballykinler, można cieszyć się widokiem zwykłych i szarych fok.

W okresie letnim kwitnie tu dzwonnica i ling, zamieniając wydmy we wspaniała purpurę. Inną rośliną, na którą warto uważać w Murlough, jest diabelski groszek, dość mały purpurowy kwiat, który stanowi główne źródło pożywienia dla motyla bezkręgowcowego. Rokitnik z wrzosowisk przyciąga lęgowe wierzbowe gajówki i cierniówki, a zimą pomarańczowe jagody są cennym źródłem pożywienia zimujących drozdów, takich jak kwiczoł i czerwonak. Wiele gatunków brodzących, kaczek i gęsi odwiedza estuarium, dlatego czas migracji wiosennej i jesiennej jest tu szczególnie interesujący.

Przechadzając się ścieżkami nie dało się nie zauważyć, że to miejsce ma wielu mieszkańców…

Plaża w Murlough jest odznaczona Błękitną Flagą. Wyróżnienie to przyznawane jest światowym plażom za najwyższe standardy: za czystość wody, wysoki stopień bezpieczeństwa oraz jakość oferowanych usług na plaży.

W Dundrum znajduje się piękna, nabrzeżna ścieżka z niesamowitymi widokami.

Zatrzymaliśmy się jeszcze w Newcastle. Urocze miasto, tętniące życiem z mnóstwem kawiarni, lodziarni i restauracji. Jest tu na prawdę sporo atrakcji dla dzieci m.in. The Tropicana – odkryty basen w centrum miasta  czy Joyland Fun Park, centrum rozrywki dla dzieci. Miasto pięknie położone u podnuża Slieve Donard, jednej z gór Mourne z widokiem na morze irlandzkie.

Niesamowite drzewo uformowane przez wiatr daje schronienie przed słońcem

Tu nasza podróż miała się zakończyć,  jednak skuszeni niezwykłymi widokami postanowiliśmy jechać dalej wzdłuż wybrzeża. Dotarliśmy w niesamowite miejsce o którym napisze niebawem…

Dodatkowe informacje:
Parking: płatny (jest również opcja bezpłatna)
Wejście: bezpłatne

 

 

20 thoughts on “Murlough National Nature Reserve

 1. Lidia

  Muszę przyznać, że robi wrażenie. Wszystko, co związane z wodą, robi na mnie wrażenie. 😀 Od zawsze chciałam wybrać się do Irlandii, a Twój tekst jeszcze bardziej mnie zachęcił. 🙂

  Reply
 2. Pat

  Cudowneee, takie “dzikie” i naturalne 😉 Bardzo lubie wyjeżdżać z Londynu ( w którym żyje ) do takich miejsc żeby się odprężyć i nabrać dużo energi !;)

  Reply
 3. polegytravels

  Miejsce musi być idealne dla osób lubiących obserwować ptaki 🙂 Ja osobiście nie lubię leżenia na plaży, ale chętnie poszłabym na spacer po wrzosowiskach! Wygląda na spokojne i przyjemne miejsce 🙂

  Reply
 4. Gerard Chędożycki

  Znajomi mieszkali jakiś czas na Zielonej Wyspie i z ich relacji muszę stwierdzić, że trafiła Ci się tam wyjątkowo piękna pogoda 🙂 Swoją drogą – miejsce też całkiem ładne.
  Pozdrawiam!

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *