Bakalie to szeroka grupa produktów obejmujących między innymi orzechy, a także suszone i wędzone owoce. Wielu z nas sięga po nie w okresie Bożego Narodzenia, dodając je do świątecznych wypieków. Tymczasem są one naprawdę zdrowe i warto zadbać o to, aby obecne były w naszej diecie na stałe. W sklepach znaleźć można szeroki wybór bakalii, wśród których nie wszystkie zachwycają jakością. Te dobre ma w swojej ofercie między innymi sklep Ale Młyn. Zobaczmy o czym pamiętać, kupując bakalie, aby był to naprawdę dobry zakup.
Dlaczego warto jeść bakalie?
Zacznijmy od tego, dlaczego bakalie powinny gościć w naszej diecie. Są one doskonałym źródłem błonnika, który świetnie reguluje pracę układu pokarmowego. Zawierają szereg witamin i minerałów, bez których nasz organizm nie jest w stanie funkcjonować prawidłowo. Dostarczają między innymi:
- potasu
- kwasu foliowego
- fosforu
- witamin z grupy B
To jedna z bardziej wartościowych przekąsek, która jest doskonałą alternatywą zarówno dla słodyczy, jak i słonych paluszków, chipsów i krakersów. Szeroki wybór sprawia, że każdy – bez względu na preferencje smakowe – znajdzie bakalie odpowiednie dla siebie. Postawić można między innymi:
- orzechy włoskie
- orzechy laskowe
- orzechy nerkowca
- rodzynki
- suszone bądź wędzone śliwki
- suszone morele
To oczywiście tylko część tego, co można dziś znaleźć w sklepach. Oferta sklepu Ale Młyn jest tego najlepszym przykładem.
Czego nie powinny zawierać dobre bakalie?
Kupując bakalie, warto pamiętać, aby dokładnie zapoznać się z listą składników. Generalnie sprawdza się zasada, że im jest ona krótsza, tym oczywiście lepiej. Bardzo ważne jest, aby sprawdzić, czy nie zawiera ona konkretnych substancji. Zalicza się do nich:
- dwutlenek siarki
- sorbinian potasu
- benzoesan sodu
- kwas benzoesowy
- cukier
- syrop glukozowo-fruktozowy
Wiele bakalii dostępnych na rynku jest siarkowana. To zabieg, który ma przedłużać ich trwałość. Niestety, siarczyny nie są tym, co lubi nasz organizm. Zdrowe, pełnowartościowe bakalie to takie, które tego składnika nie zawierają. Podobnie jest, jeśli chodzi o sorbinian potasu. W przypadku bakalii ten środek konserwujący stosowany jest rzadziej. Warto jednak pamiętać, że może on wywoływać reakcje alergiczne. Z kolei benzoesan sodu i kwas benzoesowy są niewskazane dla osób zmagających się z chorobami układu pokarmowego. Działają bowiem drażniącą na tą część naszego ciała.
W jakich opakowaniach powinny być zamknięte bakalie?
Kupując bakalie, zwróć uwagę na to, w jakim są opakowaniu. Najlepiej, aby nie przepuszczało ono światła. Promienie UV negatywnie wpływają bowiem na bakalie. Sprawiają, że tracą one walory smakowe. Przez nie dochodzi również do utraty witamin i minerałów, co sprawia, że bakalie tracą swoje cenne wartości odżywcze. Jeśli chcesz mieć pewność, że kupujesz bakalie pełnowartościowe, szukaj tych, których opakowania są ciemne i nieprzezroczyste. Nie przejmuj się tym, że nie możesz ich zobaczyć. Dobry producent dba o jakość swoich produktów. Na szczęście dzisiaj takie bakalie można kupić bez problemów.
Nie miałam pojęcia, że kwestia bakalii obejmuje sobą aż tyle różnych zagadnień. Przy następnych zakupach będę bardziej uważna
Zawsze warto przypomnieć o takiej dawce zdrowia… aż nabrałam ochoty na pochrupanie jakiejś mieszanki 🙂
Chrup na zdrowie!
U mnie bakalie goszczą dość często, szczególnie lubię dorzucić je do owsianki. Ale do tej pory w ogóle nie miałam pojęcia o takim znaczeniu opakowania. Przydatna informacja, postaram się zwracać na to uwagę.
Tak, warto na to zwrócić uwagę 🙂
Osobiście nie przepadam za orzechami i rodzynkami, ale reszcie jak najbardziej mówię tak. 😉
Rozumiem 🙂
Nie wiedziałam o tym opakowaniu. Dobry tip. Bedę mieć na uwadze, dziękuje.
Proszę bardzo 🙂
Widzę że spoo korzyści można odnieść ze spożywania bakalii, nie tylko smakowe ale i zdrowotne, dziękuję za porady 🙂
Proszę bardzo 🙂
Orzechów od 2 lat praktycznie w ogóle nie kupuję (przez wzgląd na aparat na zębach). Czasem zdarza mi się sięgnąć po suszoną żurawinę, rodzynki lub daktyle. Ale też od wielkiego dzwonu, bo raczej nie często goszczą w mojej kuchni.
Ja z kolei bardzo lubię sięgać po takie zdrowe przekąski.
Jestem zdania, że jedzenie bakali zawsze jest świetną przekąską.
Bardzo fajny poradnik, osobiście nie cierpię rodzynek, ale wszystko inne super!
Wiele osób nie lubi rodzynek, więc rozumiem 🙂
Na smaczne bakalie zawsze warto jest się skusić.
Najczęściej, a właściwie na co dzień, są składnikiem owsianki, a czasem i różnych sałatek. Pozdrawiam…
Fantastycznie, że zajadasz bakalie 🙂
Kocham bakalie – bez nich ani rusz, zwłaszcza między posiłkami
To chyba najzdrowsze, co wtedy możemy zjeść 🙂
Czesto biore bakalie na takie podwieczorek podczas pracy, bardzo dobrze mi robi 🙂
Dobrze jest jeść bakalie jako przekąskę. Używam ich też do ciast.
Bardzo lubię jeść bakalie, a szczególnie orzechy i suszone morele.
U mnie wygrywają orzechy nerkowca, są boskie!