Bulion warzywny czyli wywar na bazie warzyw, grzybów, ziół i przypraw to baza dań zarówno w kuchni tradycyjnej jak i typowo roślinnej. Bulion warzywny bio powstały z ekologicznych składników występuje w różnych, wygodnych do przyrządzenia postaciach.
Różne formy bulionu warzywnego bio
Market oferuje duży wybór pomocny w przyrządzaniu bulionu warzywnego. Jest gotowy bulion w płynie, bulion z kostki czy bulion wegetariański w proszku. Bulion warzywny bio może występować pod nazwą bulion wegański. Może to być także bulion bezglutenowy. Wspólną cechą wszystkich postaci bulionu warzywnego bio jest łatwość i wygoda przygotowania ciepłego, krzepiącego posiłku ze składników z certyfikatem ekologicznym.
Bulion kostka
Bulion z kostki to popularna forma bulionu warzywnego. Kostkę wystarczy zalać wrzącą wodą, roztwór dobrze wymieszać i otrzymuje się gotowy, klarowny napój. Można go pić samodzielnie jako rozgrzewający bulion warzywny, a także wykorzystać jako bazę do wielu potraw. Do bulionu warzywnego można dodać ugotowany ryż, kaszę gryczaną czy makaron i powstanie pożywna zupa. Po wymieszaniu z passatą stanie się zupą pomidorową.
Gotowy bulion warzywny bio w płynie
Sklep ekologiczny organic24.pl oferuje gotowe buliony. Jest też bulion warzywny bio – zarówno bulion wegetariański jak i bulion wegański. Taki bulion warzywny ma bardzo ciekawy skład. Znajdują się tam warzywa z certyfikatem ekologicznym. Popularne takie jak: marchew, cebula, kapusta, seler czy por, ale i spotykane rzadziej jak: brukiew i pasternak. Wśród użytych przypraw wyróżnia się dodatek szlachetnego borowika, który dodany do nawet w małej ilości do bulionu warzywnego, nadaje mu intrygującego smaku umami.
Jak stosować bulion warzywny bio w płynie?
Bulion warzywny bio powstał przez gotowanie warzyw, przypraw i ziół przynajmniej 12 godzin. Taki gotowy bulion można nazwać prawdziwą zupą mocy! Jest idealną aromatyczną zupą do picia. Wystarczy zawartość opakowania z bulionem wlać do garnka i zagotować. Można go też podać z ugotowanym makaronem, ale też w sposób mniej oczywisty – z ryżem, kaszą krakowską czy jaglaną. Są też smakosze łączący taki bulion warzywny bio z ugotowanymi ziemniakami. Gotowy bulion warzywny bio może być bazą do dań jednogarnkowych, do leczo czy risotto. Dobrze komponuje się na sposób azjatycki z napojem kokosowym. Jest to bulion wegetariański ale oczywiście pasuje też do dań mięsnych na przykład z kurczakiem i warzywami.
Bulion wegetariański w proszku
Inną formą bulionu warzywnego bio jest proszek czy granulat. Jest to wygodna forma przygotowania gotowego bulionu, wystarczy rozpuścić 10 g proszku w 0,5 litra wrzącej wody. Bulion wegetariański w proszku jest też stosowany jako przyprawa sypana bezpośrednio na potrawę. Taka forma bulionu warzywnego bio nie zawiera dodatku oleju palmowego i jest to bulion bezglutenowy.
Z czego bierze się smak bulionu warzywnego bio w proszku?
Taki bulion warzywny bio zawiera w składzie suszone warzywa w różnych proporcjach. Są to: marchew, seler, pietruszka, pomidor, cebula czy por. Ważne dla nadania smaku są umiejętnie dobrane przyprawy. Oprócz soli i pieprzu wyróżnia się kurkuma, bazylia, gałka muszkatołowa. Za wyrazisty, rosołowy smak bulionu warzywnego odpowiada dodatek ekstraktu drożdżowego i pasty miso.
Bulion bezglutenowy
Bulion bezglutenowy to bulion warzywny bio, który ma na opakowaniu odpowiednie oznakowanie. Może to być znak przekreślonego kłosa, napis produkt bezglutenowy czy gluten free. Kupujący ma wtedy pewność, że producent gwarantuje bezglutenowość produktu i posiada na to wymagane dokumenty. Sklep ekologiczny organic24.pl ma w swojej ofercie szeroki wybór bulionów bezglutenowych w różnych formach. Jest to gotowy bulion drobiowy bio, bulion warzywny bio, bulion azjatycki bio i bulion wołowy bio. Bulion bezglutenowy występuje też w formie wymagających zalania wrzątkiem: bulionu kostka i bulionu wegetariańskiego w proszku.
Ja najczesciej korzystam z kostki właśnie 🙂
O rany, ile teraz możliwości jest do wyboru. U nas robi się swój bulion, ale to zawsze dobra opcja, gdy nie ma czasu na jego przygotowanie
Nawet nie wiedziałam, że jest teraz tyle możliwości. Póki co my raczej gotowaliśmy sami, aby było jak najbardziej naturalnie.
Zawsze robie świeży wywar, ale myslalam,zeby zrobic paste bulionowa, oczywiscie sama 🙂
Na ogół używam organicznych bilionów w kostce, sprawdzają się
Bardzo fajny przydatny post. Ja staram się aby biulion był jak najbardziej naturalny.
Co roku robimy solidną porcję domowej pasty bulionowej, tak jest najlepsza
Nigdy nie używałam bulionu w kostce czy gotowy w płynie 😀 Zawsze robię sama 😉
Ja również się staram, ale nie zawsze jest na to czas, więc dobrze że są takie opcje
Spoko, że dostępne są formy instant bulionu, za to bez chemii.
Ja buliony przygotowuję sama. Gotuję różne warianty: mięsny, grzybowy i warzywny. Używam je samodzielnie lub jako dodatki. Są przepyszne.
Głownie sama przygotowuję bulion warzywny, zamrażam w formie kostek, a później na bieżąco wykorzystuję do różnych potraw.
Ja również, ale nie zawsze jest czas na gotowanie, więc warto mieć pod ręką coś w zastępstwie 🙂
Bardzo lubie gotowac 🙂 najbardziej mi smakuje jak samemu, na naturalnych skladnikach sie robi 🙂
Nie ma dobrego sosu bez bulionu. A nie zawsze da sie zrobić wywar w domu ( to trwa). Często korzystam z kostek, past, proszków. DO tego mam wrażenie, ze ostatnio są lepsze niż kiedyś były
Pojawiło się kilka propozycji bez obciążenia chemią, a to bardzo cieszy, inwestycja w zdrowie. 🙂
Ja staram się gotować w domu bazę do zup i sosów, ale czasem nie ma czasu, więc pod ręką dobrze mieć wtedy dobre zastępstwo 🙂
fajną opcją jest też ugotowanie większej ilości i zamrożenie 🙂
nie wiedziałam, że jest tyle rodzajów bulionów, ja najbardziej lubię te w kostce, ale zawsze też dodaję warzywa
Bulion warzywny: przygotowanie dobrego zajmuje sporo czasu. Hmmm …. może warto byłoby się zastanowić nad kupnym? Jeśli polecasz, wezmę pod uwagę ten produkt.
Pewnie, że polecam 🙂
Bardzo podoba mi się to, że jest też bulion bezglutenowy.
to teraz bardzo ważne, kto by się spodziewał, ze gluten może tak negatywnie wpływać na nasze zdrowie
Nie używam bulionów w proszku. Gotuję własne – warzywny i mięsny. Zawsze bio.
Również gotuję sama, ale czasem brakuje czasu, więc dobrze mieć w zanadrzu zastępstwo
Jak mam czas robię taki bulion w większej ilości i zamrażam w małych porcjach. Potem jest idelany 🙂 ale przyznaję się, że i jak na szybko potrzebuję to kupię gotowca.
Zainteresował mnie bulion warzywny bio, może się na niego skuszę.
Jak najbardziej warto, chętnie włączyliśmy go do naszej kuchni. 🙂
U nas w domu to Pan Mąż zajmuje się gotowaniem – i tak naprawdę bardzo lubi robić przeróżne buliony!
No to masz fajnie 🙂
Przyznam, że skłam mają całkiem ciekawy, więc z pewnością wypróbuje
Ja staram się maksymalnie ograniczać wszelkie dodatki chemiczne w swojej kuchni. Muszę wypróbować te buliony i dam znać jak się sprawdziły
Zdrowa alternatywa zawsze słusznym wyborem. 🙂
Z biegiem lat przestałam używać w kuchni sztucznych dodatków smakowych z marketu. Jednak po przeczytaniu tego, co tu jest napisane z samej ciekawości wypróbuję. Nie wydam opinii dopóki nie spróbuję.