Chutney (czatni) to gęsty, cudowny sos serwowany jako dodatek do różnych dań. Jego korzenie pochodzą prosto z Indii, kraju orientalnych smaków i pięknych krajobrazów. Na przestrzeni lat z Indii zawędrował do Wielkiej Brytanii. Brytyjczycy go pokochali! Później rozkochał w sobie innych mieszkańców naszego kontynentu i w sumie nie ma się co dziwić, bo jest przepyszny. Nie ma jednego uniwersalnego przepisu na chutney. W każdym regionie Indii przygotowuje się go inaczej, jednak w dobrym chutney'u jest pewna harmonia. Przeplatają się w nim słodkie, kwaśne i słone smaki z nutą ostrości, a czasem szczyptą korzennych smaków. Do jego przygotowania wykorzystuje się najróżniejsze sezonowe owoce i warzywa. Moja wersja chutney'u to połączenie delikatnej, czerwonej cebuli oraz słodkich, pachnących dzikich jeżyn. Powiadam Wam - w tym chuntney'u można się zakochać! Fantastycznie komponuje się z wędlinami, pieczonymi mięsami i domowym pasztetem. Jest wspaniałym uzupełnieniem deski serów, choć podkręci również smak zwykłych kanapek czy burgerów. Dzięki niemu nawet najprostsze potrawy zyskują niepowtarzalny smak!
Składniki
- 1 kg cebuli czerwonej
- 500 g jeżyn
- 125 ml czerwonego wytrawnego wina *
- 80 ml czerwonego octu winnego
- 100 g ciemnego cukru brązowego
- 2-3 łyżki oliwy z oliwek
- 1 łyżeczka płatków chili * *
- pieprz czarny
- sól
Przygotowanie
- Słoiczki oraz zakrętki myjemy i wyparzamy. Zakrętki dokładnie wycieramy do sucha ręcznikiem papierowym. Gotową konfiturę przekładamy do słoików i mocno zakręcamy.
- Cebulę obieramy i kroimy w cienkie półplasterki. W garnku o grubym dnie rozgrzewamy oliwę, dodajemy pokrojoną cebulę i dusimy pod przykryciem około 15 minut. Następnie dodajemy cukier i dusimy tak długo, aż cebula zmięknie i uzyska delikatnie słodko - karmelowy posmak. Trwa to około 30 minut. Warto jest od czasu do czasu przemieszać cebulę.
- Następnie dodajemy jeżyny, wino, ocet winny oraz przyprawy. Nie przykrywając pokrywką, dusimy na małym ogniu tak długo, aż płyn prawie w całości odparuje, a cebula wyraźnie zgęstnieje. U mnie trwało to około 40 minut. Na koniec została niewielka ilość płynu na dnie garnka. Pamiętajmy, aby na tym etapie gotować powoli!
Pasteryzacja
- Dno garnka wkładamy ściereczką. Układamy słoiki z konfiturą tak, aby się nie stykały ze sobą. Garnek uzupełniamy wodą do 3/4 wysokości słoików. Doprowadzamy do wrzenia, zmniejszamy moc palnika i pasteryzujemy około 5-8 minut.
- Po tym czasie słoiki ostrożnie wyjmujemy z garnka i odwracamy do góry dnem. To najlepszy sposób na sprawdzenie, czy słoiki są szczelnie zamknięte. Pozostawiamy je tak do całkowitego wystudzenia. Konfiturę przechowujemy w chłodnym i ciemnym miejscu.
Odnośniki
- * użyłam wina cabernet sauvignon** płatki chili można dodać w takiej ilości, jaka Wam odpowiada lub całkowicie je pominąć
Uwagi dodatkowe
- z podanej ilości składników otrzymujemy około 5 małych słoiczków o pojemności 180 ml
- chutney po wystudzeniu nadaje się od razu do spożycia
- porady dotyczące udanych przetworów oraz różnych metod pasteryzacji znajdziecie tu
Jeśli wypróbowałaś/eś ten przepis zostaw, proszę komentarz i napisz, czy Ci smakowało. Na pewno pomoże to innym czytelnikom, a mi będzie bardzo miło! Przepis możesz również ocenić i dodać zdjęcie przygotowanego dania. Będę również bardzo wdzięczna, jeśli polubisz moją stronę na facebooku – każde polubienie sprawia mi radość i motywuje do dalszej pracy!
Intrygujące połączenie z jeżynami 😉 Musi smakować bardzo ciekawie 😉
Chutney z jezyn? Chetnie sprobuje, mam wrazenie, ze jest pyszny 🙂
Bardzo dobrze, że chutney po wystudzeniu nadaje się od razu do spożycia.
Nie wpadłabym na takie połączenie! Brzmi bardzo apetycznie.
Nie próbowałam takiego połączenia, ale to mogą być ciekawe smaki.
Pyszne połączenie. Pasuje do wszystkiego. Chętnie zrobię, jeżeli zdążę…
Połączenie cebuli i jeżyn jest dla mnie zaskakujące, ale dobrze, że się sprawdza.
Ja kocham ten sos, ale nigdy go sama nie robiłam.
Zawsze dostaję od koleżanki i zachwycam się jego smakiem.
Wielką miłością darzę czerwoną cebulę i chyba ona mnie.
Świetny przepis i skuszę się na zrobienie chutney.
Mniam zaraz bede próbować go zrobic!
Świetny przepis, często robię takie chutneye, są doskonałym dodatkiem do wielu dań
Dziękuję
Nie jadłam jeszcze tego dania/sosu. Ciekawy przepis, na pewno kiedyś będę chciała go zrobić 🙂
Człowiek uczy sie przez całe życie. Po raz pierwszy tutaj dowiedziałam sue ze jest taki sos😉
OO, takie połączenie smaków musi być bardzo ciekawe!
Uwielbiam, ale robię bez owoców za to z dużą ilością przypraw korzennych
Nie słyszałam wcześniej o czymś podobnym, polecę mamie ten przepis.
Jadlam z samej cebuli,ale w tym roku zrobie z jezynami 🙂
Od dawna czaję się na przygotowanie chutneya, ale jakoś nie miałam śmiałości. Ten przepis wygląda bardzo fajnie, chętnie spróbuję. Jestem też ciekawa połączenia cebuli i jeżyn.
Smakuje wyśmienicie, więc polecam 🙂
oh tak! Tak do pasztetu! Ostatnio mogłabym jeść tylko pasztet, także koniecznie muszę zrobić chutney
Przepis bardzo chętnie wykorzystam, to będzie coś innego, co zaproponuję mojej rodzince, ciekawa jestem ich wrażeń na ten smak. 🙂
Wyglada bardzo ciekawie , na pewno spróbuje zrobić u siebie
To połączenie bardzo mi się podoba i chętnie bym zrobiła taki chutney. Tylko nie wiem czy zdążę przed końcem jeżyn.