Wiele osób myli ze sobą barszcz biały i żurek, sądząc, że jedzą tę samą zupę tylko pod inną nazwą. Nie jest to prawdą. Przygotowuje się je np. na innym zakwasie i różnią się proporcją mięsa i warzyw. Sprawdź, jak przyrządzić tradycyjny żurek i jak ugotować pokazowy biały barszcz.
Czym się różni barszcz biały od żurku?
Barszcz biały to zupa o lżejszej konsystencji niż żurek. Przygotowywana jest zazwyczaj na wywarze z warzyw (włoszczyzna), choć dodawana jest też do niego kiełbasa lub ugotowane jajko. Z kolei żurek to zupa bardziej zawiesista, bo przyrządzana na wywarze mięsnym: wędzonce lub kiełbasie, również z dodatkiem włoszczyzny. Kolorystyka zup różni się nieznacznie, lecz po niej na pierwszy rzut oka można rozpoznać, z jaką potrawą mamy do czynienia. Barszcz jest zdecydowanie bielszy, żurek zaś przybiera barwę szarawą. Ta ciemniejsza barwa żuru wynika z zakwasu, z którego jest przyrządzany. Żur wykonywany jest bowiem na bazie zakwasu żytniego, razowego lub owsianego. Z kolei barszcz – pszennego.
Barszcz biały a żurek – podobieństwa
Jak już było wspomniane, obie zupy wykonywane są na zakwasie. W obu może też występować kiełbasa, z tym, że w żurku dodawana jest na samym początku i stanowi esencję wywaru: do barszczu dodaje się kiełbasę gotowaną osobno. Zarówno w barszczu, jak i żurku zobaczymy ziemniaki. Przyprawianie potraw jest również podobne: dodaje się bowiem do nich czosnek, liść laurowy, majeranek, ziele angielskie. Zabielane są przy pomocy śmietany lub kefiru.
Żurek czy barszcz biały na Wielkanoc?
Żurek podany w wydrążonym chlebie, z bogatą wkładką mięsną wydaje się być daniem bardziej uroczystym na Wielkanoc niż biały barszcz. Jednakże nie ma żadnej reguły, która mówiłaby, że na wielkanocnym stole ma się pojawić tylko żurek, a barszcz biały przeznaczony jest do spożywania w dni powszednie. Jeśli ktoś preferuje lżejsze zupy, śmiało może ugotować dla siebie i domowników barszcz i podać go w dekoracyjnej wazie, a na talerzu udekorować go jajkiem i kiełbasą. Najlepsze przepisy na świąteczny żurek oraz wyśmienity w smaku barszcz biały z dodatkiem grzybów znajdziecie na stronie Akademii Smaku. Sprawdź przepis na barszcz biały. >> https://akademiasmaku.pl/przepis/wielkanocny-barszcz-bialy,2749
Co lepsze: żurek czy barszcz biały dla wegetarian?
Wydaje się, że odpowiedź na pytanie, czy wegetarianin powinien zjeść barszcz biały czy żurek, jest oczywista. Jeśli barszcz biały występuje bez wkładki mięsnej i gotowany jest wyłącznie na włoszczyźnie, wówczas będzie stanowił najlepszą opcję dla osób, które nie jedzą mięsa. Jednak wegetarianie nie muszą sobie odmawiać również żurku, jeśli przygotowany jest według specjalnej, wegańskiej receptury.
Żurek po wegańsku – przepis
Składniki:
- 1 marchewka
- 1 pietruszka
- kawałek selera
- 1 cebula
- 2 ząbki czosnku
- 3 łyżki majeranku
- kilka ziarenek czarnego pieprzu
- 5 sztuk ziemniaków
- 300 ml żurku sklepowego
- 1 łyżka chrzanu
- 6 łyżek śmietanki wegańskiej
- 2 liście laurowe
- kilka ziarenek ziela angielskiego
- sól
Wykonanie:
Czosnek przeciskamy przez praskę i smażymy go w garnku na oliwie łącznie z przyprawami: liściem laurowym, zielem angielskim, ziarenkami pieprzu. Potem zalewamy to wodą i gdy się ona zagotuje, wrzucamy obrane, opłukane: marchew, pietruszkę, seler. Doprawiamy solą i gotujemy około godziny. Później odcedzamy warzywa, do czystego bulionu wrzucamy pokrojone w kostki ziemniaki i gotujemy około 15 minut. Dodajemy zakwas z żurku, chrzan oraz majeranek. Czekamy do zagotowania wszystkich składników, następnie odstawiamy z ognia i zaprawiamy wegańską śmietanką (najlepiej sojową).
Zrób żurek od podstaw.
Przepis na zakwas
Jeśli marzy nam się żurek wykonany od samego początku do końca samodzielnie, możemy pokusić się o wykonanie własnego zakwasu do niego. W tym celu musimy naszykować sobie:
- 500 ml wody przegotowanej
- 6 łyżek mąki żytniej typu 2000
- 5 ząbków czosnku
- 4 listki laurowe
- 10 ziarenek ziela angielskiego
Na początku obieramy czosnek. Potem wlewamy do dużego, czystego słoja wodę przegotowaną, wsypujemy do niej mąkę i dodajemy obrane ząbki czosnku, a także liść laurowy i ziele angielskie. Wszystkie składniki mieszamy przy pomocy czystej łyżki. Wierzch słoja przykrywamy gazą i odstawiamy w ciemne miejsce na 7 dni. Po tym czasie zakwas jest już gotowy do użycia. Ważna uwaga: codziennie musimy zamieszać zakwas czystą łyżką!
Na stronie Akademii Smaku znajdziesz też przepis na żurek >> https://akademiasmaku.pl/przepis/zurek-tradycyjny,3087
Zdecydowanie wole bialy barszcz, zurek jest troche za „ciezki”. dziekuje za przepis.
To czy żurek po wegańsku można jeszcze nazywać żurkiem?
Moim subiektywnym zdaniem nie, ale tak nazywają 🙂
A ja zawsze myślałam że to jest to samo, he tylko każdy nazywa inaczej
Większość osób niestety tak myśli 🙂
Nie miałam pojęcia, że to dwie różne zupy 😆. Dzięki Tobie nauczyłam się czegoś nowego.
Cieszę się, że mogłam pomóc w poszerzeniu Twojej wiedzy 🙂
OOO, to bardzo ciekawe! Należę właśnie do tych którzy nazwy zup stosowali zamiennie, dzięki za wyjaśnienie.
Cieszę się, że mogłam pomóc 🙂
Lubię jedno i drugie z przepisu z pewnością skorzystam
Bardzo się cieszę 🙂
Tradycyjnie żurek na żytnim zakwasie był chudą zupą, robioną m.in. na przednówku. Natomiast barszcz na pszennym zakwasie był potrawą na bogato i z dodatkami (kiełbasa, jajka…). Z tej perspektywy jako potrawę świąteczna należałoby podawać jednak barszcz…
Ja uwielbiam i żurek i barszczyk, chociaż przyznam ze barszcz jest u mnie częściej 🙂
U mnie też raczej barszcz na domowym zakwasie 🙂
Przyznam szczerze, że zawsze zastanawiałam się nad różnicą między barszczem białym a żurkiem i nigdy jakoś do tego nie doszłam. Żurek po wegetariańsku, to ciekawa propozycja i z chęcią po nią sięgnę.
Z przepisu na żurek po wegańsku na pewno skorzystam.
Bardzo się cieszę 🙂
Żurek po wegańsku to coś zdecydowanie dla mnie!
Ja wole żurek, choć barszczem niby tez nie pogardzę:)
Ja znowu wolę barszcz 🙂
U mnie jest dokładnie tak samo 🙂
Lubię jeść żurek, ale na barszcz biały też chętnie się skuszę.
Na Śląsku przygotowuje się żur, biały barszcz pierwszy raz jadłam dopiero jako młoda mężatka! Sama robię wegański żur, Ślubnego dodając białą kiełbasę.
U mnie w domu cieszy się uznaniem barszcz biały 🙂
U nas właśnie jakoś nie, ale przepadam za czerwonym.
Nie przepadam ani za jednym ani za drugim, ale moi rodzice lubią, podsunę mamie przepisy 😀
Chyba z raz w życiu mieliśmy w domu barszcz biały. Żurek na pewno gości u nas częściej.
U mnie znowu gości barszcz 🙂
Jak widać co region i gust rodzinny to inaczej.