Temat prawidłowego żywienia od lat jest na topie! Bez wątpienia to, co jemy, ma niebagatelny wpływ na to, jak się czujemy i wyglądamy. Badania jednoznacznie potwierdzają, że dieta bogata w żywność wysoko przetworzoną z dodatkiem sporej ilości cukru sprawia, że nasze zdrowie prędzej czy później zaczyna się sypać. Warto więc zastanowić się nad zmianą diety, to naprawdę nie jest takie trudne!
Podstawowe zasady zdrowego żywienia
Zdrowia dieta niestety często kojarzona jest rygorem i głodzeniem się – nic bardziej mylnego! Aby odżywiać się zdrowo, nie trzeba jeść samej sałaty. Dieta powinna być dobrze zbilansowana i urozmaicona z konkretną liczbą posiłków dziennie, a przede wszystkim smaczna. Ważne jest także wyeliminowanie żywności przetworzonej, która ma niestety zły wpływ na nasze zdrowie.
Co to jest BTW?
BTW to potoczny skrót: białko, tłuszcze i węglowodany, czyli jednym słowem – makroskładniki, których dostarczamy sobie w pożywieniu. Wszystkie te makroskładniki są potrzebne, żeby odpowiednio funkcjonować, mieć paliwo do podstawowych funkcji życiowych i prawidłowego rozwoju naszego ciała.
Białko
Białko to ważny makroskładnik. Spełnia on wiele funkcji – od bycia budulcem dla nowych tkanek, poprzez udział w wytwarzaniu enzymów, a kończąc na regeneracji komórek. Jest niezbędnym składnikiem diety, zwłaszcza osób aktywnych. Najbardziej pożądanym i łatwo dostępnym źródłem białka są:
- jajka
- wołowina
- cielęcina
- soczewica
- nasiona dyni/słonecznika
- pierś z kurczaka/z indyka
- ryby: łosoś, halibut, panga, tilapia
- twaróg
- kasza jaglana, gryczana
- fasola, bób, groszek
- ciecierzyca
Węglowodany
Węglowodany to główne źródło energii dla naszego organizmu. Nasze ciało korzysta z nich podczas wykonywania codziennych aktywności, są dla nas paliwem. Nasz organizm przechowuje je w postaci glikogenu w naszych mięśniach oraz wątrobie, dlatego codziennie powinniśmy uzupełniać glikogenowe zapasy węglowodanami w pożywieniu. Gdzie znajdziemy węglowodany?
Źródła węglowodanów prostych to m.in:
- cukier i wszystkiego jego postacie (tego unikamy!)
- owoce
- białe pieczywo
- pszenne makarony
- biały ryż
- słodycze
- słodkie przetwory mleczne
- słodkie napoje
Źrodła węglowodanów złożonych to m.in:
- razowe i żytnie pieczywo
- brązowy ryż
- razowe makarony
- otręby, płatki owsiane
- mąki: razowa, żytnia, kukurydziana…
- kasze
- warzywa korzeniowe
- warzywa strączkowe
Tłuszcze
Tłuszcze to składnik okryty złą sławą. Wiele osób myśli, że od tłuszczy się tyje – to mit. Tyje się od nadmiaru, nie od właściwej ilości. Tłuszcze w pożywieniu są bardzo potrzebne dla prawidłowego funkcjonowaniu naszego organizmu.
Gdzie znajdziemy zdrowe tłuszcze?
- rybach – łosoś, pstrąg, makrela
- oliwa z oliwek, olej rzepakowy
- orzechy, migdały, nasiona dyni, nasiona słonecznika
- awokado
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób żyje w biegu, pracuje do późnych godzin i nie ma czasu na przygotowywanie posiłków. Wówczas świetnym rozwiązaniem może okazać się catering dietetyczny. Cateringi posiadają szeroką ofertę zbilansowanych posiłków z uwzględnieniem różnych diet od wegetariańskiej, po ketogeniczną, czy niskowęglowodanową. Dostarczone posiłki są kolorowe, pełnowartościowe, zawierają wszystkie potrzebne składniki. Można zamówić pakiet na dzień, tydzień lub miesiąc. To naprawdę świetna opcja dla osób, które cenią zdrowie odżywianie lub pragną zmian w swoim żywieniu.
Pamiętajmy, że zdrowe odżywianie to proces, który powinien trwać przez całe życie – dieta to sposób żywienia, który należy stosować każdego dnia, a nie tylko w momencie, gdy nasza waga idzie do góry!
Sklepowe półki uginają się od żywności przetworzonej, a to niestety nie jest dla nas zdrowe. Tylko zdrowy rozsądek może nas uratować
Żywność przetworzona opanowała świat, niestety
Ostatnie zdanie jest w punkt. Dieta powinna trwać przez całe życie.
Bardzo ciekawy i przydatny wpis! Odpowiednie odżywianie zmienia nasze życie na lepsze.
Paradoksem jest to, że wiele osób lepiej dba o …. własny samochód niż o to co je na co dzień. Przykre to jest choć z drugiej strony dobrze, że świadomość ludzi powoli się zmienia.
Dobrze jest zwracać uwagę na to co się je.
Dla kogoś zabieganego catering dietetyczny to dobre rozwiązanie 🙂
to prawda – zbilansowana dieta to podstawa, ale czasem ciężko się jej trzymać
Zbilansowanie, zróżnicowanie ale też rozsądek oraz pozwalanie sobie też na rzeczy, które może nie są turbo zdrowe ale smaczne i raz na jakiś czas nie zaszkodzą.
Po wakacjach muszę zmienić swoją dietę na zdrowszą.
Nie od teraz wiadomo ze odpowiednia dieta ma wpływ na funkcjonowanie organizmu.
Ważne jest by dieta nie składała się z samych fast foodów.
Zbilansowana dieta powinna być podstawą, ale różnie to bywa.
Na pewno trzeba zwracać uwagę na to co jemy.
Nigdy nie korzystałam z cateringu, posiłki przygotowuję sama, może kiedyś jak będzie taka potrzeba to zamówie catering
Dobrze wytłumaczone. Brawo dla Ciebie
Zbilansowana dieta to podstawa do prawidłowego funkcjonowania.