Sierpniowe pomidory mają w sobie tyle soczystej słodyczy! Zachwycają naturalnym, pysznym i orzeźwiającym smakiem - lekko kwaskowym, słodkim, umamicznym. O tej porze roku wyciskam z nich to, co najlepsze, aż do ostatniej kropli, by zimową porą cieszyć się ich cudownym smakiem. Jeśli tak jak ja, kochacie smak letnich pomidorów, koniecznie przygotujcie passatę! Passata ze względu na podobny wygląd jak i zastosowanie, często mylona jest z przecierem pomidorowym. Różnica jednak jest w konsystencji i sposobie przygotowania. Passata to coś pomiędzy przecierem, a koncentratem. Ma jednolitą, aksamitną i gęstą konsystencję - nie znajdziecie w niej pestek czy kawałków skórek. To czysta esencja pomidorowego smaku. Jest doskonałym dodatkiem do wielu potraw, świetnie je urozmaica i dodaje charakteru. Przepis na passatę pomidorową jest bardzo prosty. Zatem – do dzieła!
Składniki
- 5 kg pomidorów *
- 25 g soli
Przygotowanie
- Pomidory dokładnie myjemy pod bieżącą wodą i kroimy na mniejsze kawałki, usuwając przy tym szypułkę. Przekładamy do garnka z grubym dnem, doprowadzamy do wrzenia i gotujemy około 30 minut. Pomidory powinny się rozgotować, a większość płynu odparować. Zdejmujemy z palika i odstawiamy na 20 -30 minut, aby przestygły.
- Rozgotowane pomidory przecieremy przez przecierak do pomidorów. Otrzymamy sam miąższ z pomidorów bez pestek i skórek. Następnie przy użyciu blendera dokładnie blendujemy przetarte pomidory, aby uzyskać idealnie gładką konsystencję.
- Przecier przekładamy do garnka o grubym dnie, doprowadzamy do wrzenia, zmniejszamy moc palnika i gotujemy do momentu, aż objętość zostanie znacznie zredukowana, a passata zgęstnieje i odparuje sok. U mnie trwało to około 2 godzin. Czas gotowania w dużej mierze uzależniony jest od gatunku użytych pomidorów. Pod koniec trzeba dość często mieszać, aby przecier pomidorowy się nie przypalił. Dodajemy sól i mieszamy. Gorącą passatę przelewamy do czystych, wyparzonych słoików i mocno zakręcamy.
Pasteryzacja
- Dno szerokiego garnka wkładamy ściereczką. Układamy słoiki z pomidorami tak, aby nie stykały się ze sobą. Garnek uzupełniamy wodą do 3/4 wysokości słoików. Doprowadzamy do wrzenia, zmniejszamy moc palnika i pasteryzujemy około 15-20 minut. Po tym czasie słoiki ostrożnie wyjmujemy na blat i pozostawiamy do całkowitego wystudzenia. Pomidory przechowujemy w suchym, chłodnym i ciemnym miejscu.Smacznego!
Odnośniki
- * do przygotowania passaty najlepiej użyć mięsistych pomidorów jak: Lima, Malinowe, San Marzano czy Krakus
Uwagi dodatkowe
- pomidory powinny być świeże bez oznak nadpsucia
- porady dotyczące udanych przetworów oraz różnych metod pasteryzacji znajdziecie tu
Jeśli wypróbowałaś/eś ten przepis zostaw, proszę komentarz i napisz, czy Ci smakowało. Na pewno pomoże to innym czytelnikom, a mi będzie bardzo miło! Przepis możesz również ocenić i dodać zdjęcie przygotowanego dania. Będę również bardzo wdzięczna, jeśli polubisz moją stronę na facebooku – każde polubienie sprawia mi radość i motywuje do dalszej pracy!
ja uwielbiam pomidory, choć czasem mam dość i jem coś innego
Ja chyba nigdy ich nie mam dość 🙂
Oj, będę musiała wypróbować. Ostatnio sporo u mnie pomidorów i nie miałam na nie pomysłu.
Taka passata z pewnością się przyda na zimę 🙂
To tym bardziej polecam 🙂
Jak banalnie prosty skład, moja mama robi przetwory z pomorów, mniam.
Tak, skład prosty, a smak nieziemski 🙂
Brzmi świetnie! Bardzo lubię sosy na takiej bazie.
Muszę koniecznie zrobić 😀 Tym bardziej, że rodzice mają dużo pomidorów na ogrodzie.
To tym bardziej polecam, ajk masz swoje pomidory 🙂
Swoje pomidory najlepsze do wszystkiego! 🙂
Przyznam, że o passacie usłyszałam dopiero od Ciebie, muszę spróbować, bo jestem bardzo ciekawa smaku i tekstury.
Bo u nas przyjęło się po prostu używanie koncentratu pomidorowego 🙂
U mnie w ogrodzie pomidorów jest mnóstwo, podrzucę przepis mamie
Dobry pomysł 🙂
Zazdroszczę ogrodowych pomidorów, starałam się wychodować kilka na balkonie, ale nic z tego nie wyszło …
Rzeczywiście prostu przepis, ja także kocham smak letnich pomidorów !
Tak, to jeden z lepszych smaków! 🙂