Dunseverick Castle

Dunseverick to niewielka miejscowość w Irlandii Północnej, położona w środkowej części wybrzeża hrabstwa Antrim. Ruiny średniowiecznego zamku Dunseverick Castle nie są tak okazałe jak Dunluce Castle, który mieliśmy okazję zwiedzać w ubiegłym roku. Jednak usytuowane są na jakże pięknym, malowniczym i dzikim cyplu Benbane.

Do tego malowniczego miejsca prowadzą kręte, dość wysokie schody z których można podziwiać niesamowity widok.

Jego początki sięgają czasów starożytnych, kiedy to wzniesiona została tu pierwsza twierdza. Jej właścicielem był brat legendarnego Cúchulainna – Conal Cenarach. Jedna z legend głosi, że wybrał się on do Palestyny, zaciągnął do rzymskiej armii i wraz z oddziałem brał udział w zasunięciu kamienia na grób Chrystusa po ukrzyżowaniu. Inna legenda mówi że w V wieku twierdzę odwiedził sam św. Patryk. Zamek, którego ruiny można obecnie oglądać wzniesiony został prawdopodobnie przez Anglo-Normanów we wczesnych wiekach średnich. Swego czasu pozostawał on w rękach takich klanów jak MacQuillanowie O’Cahani czy Mac Donellowie. Warownia została zburzona w XVI wieku przez szkotów próbujących zająć okoliczne ziemie. Do czasów obecnych zachowały się jedynie pozostałości wieży mieszkalnej, która prawdopodobnie z czasem też runie do morza.

Abyśmy mogli podziwiać te najwspanialsze widoki z końca cyplu Benbane, musieliśmy pokonać jeszcze trochę schodów.

Zdecydowanie warto było się tam wspiąć, bowiem widoki zapierały dech w piersiach. W takich okolicznościach przyrody nawet zwykła kanapka potrafi smakować nadzwyczajnie, a człowiek ma wrażenie, że czas tu stoi w miejscu…

Z tego też miejsca udało nam się uchwycić mewę popielatą, wysiadującą jaja na zboczu klifu. Zdjęcie było dość ryzykowne, bowiem musiałam się nieco wychylić, ale mąż trzymał mnie za nogi. Nie chciałam również stresować ptaszyny, więc pstryknęłam dwa zdjęcia i odpuściłam.

Słońce chyliło się powoli ku zachodowi, więc musieliśmy niestety wracać.

Ruiny zamku w Dunseverick są prawdopodobnie najmniej znanymi ruinami na wybrzeżu, co czyni to miejsce idealnym na kameralne i prywatne ceremonie ślubne, które bardzo często się tu odbywają. I nie ma się co dziwić – jest to naprawdę niesamowite miejsce, ale to trzeba zobaczyć na własne oczy…

Dodatkowe informacje:
Parking: bezpłatny
Wejście: bezpłatne
Psy: dozwolone, pod kontrolą

29 komentarze do “Dunseverick Castle

 1. Irena-Hooltayewpodrozy

  Nigdy nie myślałam o Irlandii jako turystycznym kierunku.
  Zwłaszcza po opowieściach mojej kuzynki, która tam mieszkała wiele lat,miała świetny zawód, ale deszcze,wiatr i ciemności tak się dały jej we znaki,że wróciła do Polski.
  Ty pokazujesz piękne miejsca.
  Brak ludzi,piękne okoliczności przyrody, cisza i spokój.To co lubię.
  No i lubię ruiny i wszelkie kupy kamieni z historią.
  Pozdrawiam!

  Odpowiedz
   1. Kasia

    Daleko nie mam, więc się chyba wybiorę. A was tymczasem, zapraszam do Szkocji. Przeprawa promowa jest między Larne lub Belfastem a Cairnryan. Od tego miejsca w zasiegu max 30 mil można podziwiać piękne widoki.

    Odpowiedz
 2. Ania

  Irlandia to kolejne miejsce, które jakiś czas temu chciałam dopisać do listy miejsc do odwiedzenia. Jak zwykle mój chłopak skomentował to słowami “Irlandia? Przecież tam nic nie ma…”. Tydzień temu wrócił z Irlandii, był na Złomblu, który miał metę w Irlandii, został też na 2 dni u przyjaciela. Wrócił i nie mógł się naopowiadać, jak tam jest fajnie! 😀 Kto wie, może uda nam się też dotrzeć do tych ruin. Widzę, że chyba niewiele ich zostało (przynajmniej tak wnioskuję ze zdjęć), ale jeśli będziemy w pobliżu, to zawsze warto zajrzeć!

  Odpowiedz
   1. admin Post author

    Irlandia jest cudna! Na blogu znajdziesz więcej ciekawych miejsc. Są również ruiny jak i fantastyczne zamki. A wszystko to położone w pięknych miejscach

    Odpowiedz
  1. admin Post author

   Może tak wygląda, bowiem Irlandia Północna ma wiele takich pięknych, niezadeptanych kawałków ziemi 🙂

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *