Indyk wywodzi się z Ameryki Północnej. Swoją popularność zyskał po kolonizacji tego kontynentu przez Hiszpanów i Brytyjczyków, którzy około 1520 roku sprowadzili ptaki do Europy. Początkowo mięso z indyka uznawane było za wykwintne i podawano je wyłącznie na stołach magnatów i bogaczy. Dziś mięso indycze cenione jest na całym świecie nie tylko za swoje wartości odżywcze, ale także za wspaniałe walory smakowe.
Polacy pokochali mięso z indyka! Mięso to potrafi naprawdę zadziwić swym bogactwem walorów oraz różnorodnością smaków. Cechuje je wyjątkowy zapach i smak. Znawcy twierdzą, że mięso indyka ma aż 7 smaków. Poza tym jest stosunkowo proste w przygotowaniu, ponieważ nie wymaga długiej obróbki termicznej. Ze względu na delikatność smaku doskonale komponuje się z różnego rodzaju dodatkami, które można dobrać według gustu – od słodkich, poprzez łagodne, ziołowe do pikantnych.
Każdy element z indyka ma swoje przeznaczenie kulinarne. Co ciekawe, każda część indyka pozwala na wydobycie nieco innych, niepowtarzalnych walorów smakowych. Warto więc docenić ich różnorodność i poeksperymentować z różnymi elementami w swojej kuchni.
Pierś z indyka
Pierś to jeden z najpopularniejszych elementów indyka. Jest jasna, jędrna, uboga w tłuszcz i bogata w łatwo przyswajalne białko. Bardzo delikatna, krucha i smaczna. Nadaje się do wielu potraw – doskonale łączy się ze smakami delikatnymi, pikantnymi, jak i słodkimi. Pierś z indyka można piec lub smażyć w formie kotletów, a także wykorzystać jako podstawę dań z grilla. Świetnie sprawdza się również w sałatkach.
Jeśli podzielimy pierś indyka, to otrzymamy:
– filety z indyka, który świetnie nadaje się do gotowania, pieczenia, smażenia i grillowania
– polędwiczkę z indyka, niezwykle kruchą, uważaną za najszlachetniejszą część indyka. Można ją dusić, smażyć, a także grillować.
Udziec i podudzia z indyka
Te części mięsa mają znacznie ciemniejszą barwę i bardziej wyrazisty smak. Doskonale nadają się do pieczenia, jak i duszenia. Udziec z indyka ma znakomite walory smakowe. Znawcy twierdzą, że można wydobyć z niego delikatność cielęciny. Z uwagi na swoje rozmiary, mięso to często jest wybierane do pieczenia w formie rolady. Idealnie nadaje się także do przygotowania gulaszu (potrawek). Dania przygotowane na bazie podudzia są soczyste i bardzo smaczne. Znakomicie sprawdzają się w formie pieczeni podanej z ulubionym sosem.
Skrzydła, korpus i szyje indycze
Te elementy indyka idealne nadają się jako mięsna baza do zup. Nadają zupom delikatnie mięsny smak, nie przytłaczając np. warzywnych nut smakowych.
Mięso indycze ma wszechstronne zastosowanie kulinarne. Można z niego wyczarować zarówno proste potrawy na co dzień, jak i wykwintne dania na specjalne okazje. Chcesz przyrządzić pyszne danie z indykiem w roli głównej? Może skuszą Cię eskalopki z indyka w pysznym, kremowym sosie!
Eskalopki z indyka
Składniki
6 sznycli z indyka
150 g małych pieczarek
250 ml słodkiej śmietanki
110 ml domowego bulionu drobiowego *
5-7 gałązek świeżego tymianku
3 ząbki czosnku
3 łyżki oleju rzepakowego
pieprz biały
sól
Przygotowanie
Filety doprawiamy solą i pieprzem. Na każdym kawałku mięsa układamy gałązkę tymianku. Przykrywamy filety pergaminem i delikatnie rozbijamy. Gałązki tymianku powinny się przykleić do mięsa. Na patelni rozgrzewamy oliwę. Dodajemy obrane ząbki czosnku. Następnie każdy kawałek mięsa obsmażamy z obydwu stron na złoty kolor. Tymianek powinien pozostać przyklejony do mięsa. Tak przygotowane mięso przekładamy na talerz.
Na patelnię wrzucamy pieczarki i chwilę podsmażamy. Nie dodajemy oliwy. Pieczarki wchłoną wszystkie smaki z patelni. Wszystko zalewamy bulionem, dodajemy śmietankę i mięso, które układamy stroną z tymiankiem do góry. Dusimy na małym ogniu, aż sos odpowiednio zredukuje się. Na koniec doprawiamy pieprzem i solą. Eskalopki podajemy z ziemniakami.
*można użyć bulionu warzywnego
Smacznego!
Najczęściej rządzi u mnie w kuchni mielone i udziec 🙂
Przydatne informacje, a przepis brzmi pysznie. 🙂
Już mam ochotę na takie eskalopki 😀 Ciekawy artykuł. Sama rzadko sięgam po indyka. O wiele częściej pojawia się u nas kurczak