Nie ma smaczniejszej i bardziej rozgrzewającej w zimne dni zupy niż nasz polski, swojski rosół. Przepis na to danie, podobnie jak w przypadku sałatki jarzynowej, nieco się różni, w zależności od regionu czy też sekretnych składników, jaki dodawały do niego nasze babcie i mamy. Poznaj nasz najlepszy przepis na rosół domowy i zobacz, jak samodzielnie wykonać kostkę rosołową, którą można wykorzystać do przygotowania sosów i bulionów.
Jakie składniki na rosół są nam potrzebne?
Bogaty, aromatyczny smak rosołu uzyskamy dzięki połączeniu kilku rodzajów mięs, które będą powoli się gotować przez około dwóch godzin. I chociaż przepis na rosół może bazować również tylko na jednym gatunku mięsa, na przykład kurczaka lub kaczki, to warto mieć na względzie, by było to mięso najwyższej jakości. Świeże, w miarę możliwości pochodzące z upraw ekologicznych, gdzie zwierzęta mogły dorastać w swoim tempie, gdzie były karmione naturalnymi paszami i mogły swobodnie chodzić po podwórku. Do przygotowania domowego rosołu można użyć też mięsa z perliczki, gęsi czy bażantów.
Rosół z dodatkiem wołowiny jest mocniejszy i bardziej wyrazisty w smaku, zaś drobiowy ma delikatny, przyjemny smak. Jeśli rosół pozostanie nie do końca zjedzony, to na jego bazie można zrobić zupę pomidorową, ogórkową lub też zamrozić i wykorzystać w przyszłości. Ugotowane mięso wystarczy przemielić razem z warzywami, doprawić i upiec w piekarniku. Taki domowy pasztet smakuje naprawdę wybornie.
Składniki na rosół dla czterech osób:
- 2 duże korpusy kurczaka,
- 1 porcja pręgi/szpondru wołowego,
- 1 duża szyja indyka,
- 1 porcja rosołowa z kaczki,
- 4 marchewki,
- 3 pietruszki,
- 1 średniej wielkości seler,
- 1 opalona na ogniu cebulka,
- 1/3 pora,
- przyprawy: pieprz, sól, liść laurowy, ziele angielskie, odrobina kurkumy, natka pietruszki oraz lubczyk.
Zobacz także: Przepis na domowy rosół
Przepis na domowy rosół
Jak ugotować domowy rosół? Pracę należy rozpocząć od dokładnego umycia i osuszenia mięs. Myjemy je pod bieżącą wodą i wkładamy do garnka. Do środka wlewamy zimną wodę, pamiętając o tym, aby jej poziom wynosił około 3-4 cm nad mięsem. Wrzucamy liście laurowe, ziele angielskie. Po zagotowaniu, za pomocą łyżki cedzakowej, zbieramy tak zwane szumowiny (czyli ścięte białko), które pływa na powierzchni. Nie wolno pod żadnym pozorem wylewać wody i ponownie zalewać mięsa, ponieważ w ten sposób stracimy cały aromat i głębię smaku.
Mięso powinno gotować się na bardzo małym ogniu przez około dwie godziny, z lekko uchyloną pokrywką. Dopiero po tym czasie dodajemy umyte, obrane i pokrojone warzywa: marchew, pietruszkę, seler, cebulkę oraz por. Czekamy kolejne 30-40 minut. Pod koniec gotowania przyprawiamy zupę, dodając sól, pieprz, odrobinę kurkumy (która zapewni ładny, złocisty kolor), a także sporą ilość lubczyku. Taki domowy rosół podajemy z makaronem, lanymi kluseczkami lub ryżem, posypując wierzch posiekaną natką pietruszki. W niektórych rejonach Polski podaje się go z dodatkiem ziemniaków, placków ziemniaczanych lub z kluskami wątrobowymi.
Jak zrobić kostkę rosołową?
Nie ma co ukrywać, iż przygotowanie rosołu domowego wymaga nie tyle kulinarnego doświadczenia, ile czasu przeznaczonego na pilnowanie zupy. Rosół stanowi świetną bazę dla innych zup, sosów oraz dań typu risotto. Jednak czy można jakoś skrócić proces gotowania tych dań? Tak, wystarczy sięgnąć po domową kostkę rosołową.
Skład kostki rosołowej ze sklepu bazuje głównie na tłuszczu, chemicznych dodatkach, i poprawiaczach smaku, które nie mają wartości odżywczych. Zamiast gotowego produktu proponujemy samodzielne przygotowanie kostki rosołowej, wykorzystując do tego mieszankę warzyw oraz przypraw.
Składniki kostki rosołowej:
- Warzywa: marchewka, seler naciowy, pietruszka, cebula, por, czosnek, lubczyk.
- Przyprawy: ziele angielskie, pieprz, liście laurowe, kurkuma, kolendra, tymianek i oregano.
- Dodatkowo: sos sojowy, oliwa z oliwek, suszone grzyby.
Jak zrobić kostkę rosołową? Wszystkie warzywa obieramy i ścieramy na tarce na drobnych oczkach lub wykorzystujemy do tego malakser z końcówką do ścierania warzyw. Następnie podsmażamy je na patelni z dodatkiem oliwy z oliwek, dodajemy odrobinę sosu sojowego oraz wodę, dusimy przez około 15 minut. Na koniec dodajemy rozdrobnione w moździerzu lub elektrycznym młynku przyprawy i suszone grzyby. Ostygniętą masę wkładamy do szklanych pudełeczek lub też przekładamy do opakowania do kostek lodu i zamrażamy.
Zobacz także: Domowa kostka rosołowa
Jak ugotować sos z kostki rosołowej?
Jeśli chcemy przygotować aromatyczny i wyrazisty w smaku sos, wystarczy rozpuścić dwie lub trzy porcje gotowej kostki rosołowej we wrzątku i dodawać kolejne składniki. Wystarczy tylko pamiętać, że na każdą kostkę dodajemy pół litra wody. Do takiego sosu można dodać śmietankę (zarówno słodką, 30%, jak i kwaśną 12%). Sos z kostki rosołowej idealnie pasuje do schabowych bitek czy też koperkowych pulpetów drobiowych.
Domowy rosół to jedna z naszych narodowych potraw polskich. Warto go robić nie tylko w okresie zimowym, lecz także wiosną i latem, kiedy dostępne są świeże warzywa.
u mnie jest ten problem, ze używam tylko jednego rodzaju mięsa, ale jak pomyślę o Twoim/babcinym rosole to aż mi ślinka cieknie 😉
Rosół uwielbiam. Często go robię. Dodaję jeszcze natkę selera i dodaje jeszcze czosnek pod koniec gotowania.
Ja gotuję rosół bez kostki. Jest naprawdę dobry. W tej chwili, gdy jem rosół na kostce (nawet takiej naturalnej, jak ta tu opisana) – niespecjalnie mi już pasuje. No i dodaję czosnek.
Rosół uwielbiam. Świetny pomysł na te kostki
Rosół gości u nas bardzo często, bo lubię tę zupę.
Lubię rosół z wielu rodzajów mięsa