Kartacze to jedno z najbardziej charakterystycznych dań kuchni kresowej, które na stałe wpisało się w kulinarne tradycje Polski, Litwy, Białorusi i Ukrainy. Są symbolem prostoty, ale także bogactwa smaku. Kartacze to przepyszne kluski ziemniaczane, pełne kalorii, ale i polskiego, swojskiego smaku. Okraszone chrupiącymi skwarkami z boczku lub złotą cebulką cudowanie gaszą apetyt i wprawiają w dobry nastrój. To taki comfort food, któremu trudno się oprzeć!
Porcje: 16
Składniki
Ciasto ziemniaczane
- 2 kg surowych ziemniaków *
- 1 kg ugotowanych ziemniaków *
- 2-3 łyżki skrobi ziemniaczanej
- sól
Nadzienie
- 500 g mięsa mielonego wieprzowo-wołowego **
- 2 średnie cebule
- 1 płaska łyżeczka majeranku
- ½ łyżeczki pieprzu czarnego
- sól
Okrasa
- 200 g surowego, wędzonego boczku ***
Przygotowanie
Nadzienie
- Mięso, którego używamy do przygotowania kartaczy, nie powinno być zbyt chude. Warto wybrać poprzerastane kawałki mięsa, aby farsz nie był zbity i suchy.
- Do mięsa dodajemy startą na drobnych oczkach cebulę, wszystkie przyprawy i dokładnie mieszamy, aby wszystkie składniki się połączyły.
Ciasto ziemniaczane
- Surowe ziemniaki obieramy i ścieramy na tarce o bardzo drobnych oczkach. Ja używam maszynki do mielenia mięsa z odpowiednią nakładką do warzyw. Przy pomocy bawełnianej ściereczki lub pieluchy tetrowej odciskamy dokładnie ziemniaki z wody. Masa ziemniaczana po odciśnięciu wody powinna być całkowicie sucha. Odciśniętej wody nie wylewamy! Odstawiamy na bok na około 10-15 minut. Kiedy naa dnie miski zbierze się skrobia, wodę wylewamy, a skrobię dodajemy do masy ziemniaczanej.
- Ugotowane ziemniaki mielimy w maszynce lub przepuszczamy przez praskę. Łączymy je z surowymi ziemniakami, dodając mąkę ziemniaczaną oraz sól do smaku. Mieszamy dokładnie, aby wszystkie składniki się połączyły. Masa ziemniaczana powinna być jednolita i gęsta, aby bez problemu można było formować kluski.
- Polecam na próbę zrobić jednego kartacza, bez farszu i ugotować go. Jeśli podczas gotowania zacznie się rozpadać, to znaczy, że ziemniaki były wyjątkowo mało skrobiowe i trzeba do masy dosypać więcej mąki ziemniaczanej.
- Dłonie zwilżamy w zimnej wodzie dłonie, nabieramy około 2 łyżek masy ziemniaczanej i spłaszczamy na placek wielkości dłoni. Na środek wykładamy porcję farszu mięsnego. Brzegi ciasta starannie zlepiamy i formujemy podłużne kluski o wymiarach około 10 cm.
- Szeroki garnek uzupełniamy wodą. Dodajemy sól i doprowadzamy do wrzenia. Na gotującą się wodę wrzucamy po 3-4 kartacze. Gotujemy przez około 15 minut. Woda powinna się spokojnie gotować. Zbyt gwałtowne gotowanie spowoduje pekanie i rozpadanie się kartaczy. Przy pomocy łyżki cedzakowej wyjmujemy kartacze na talerz. Podajemy gorące okraszone podsmażonym boczkiem.Smacznego!
Odnośniki
- * waga po obraniu** można użyć samej wieprzowiny*** można użyć wędzonej słoniny lub podgardla oraz cebuli
Ciekawostka
- Kartacze bardzo często bywają błędnie nazywane cepelinami. To dwie różne potrawy i nazwa zamienna nie powinna być stosowana. Oba dania przygotowywane są z ziemniaków, różnią się jednak składnikami, jak i pochodzeniem. Kartacze to szare, podłużne kluski przygotowane z surowych oraz gotowanych ziemniaków. Natomiast cepeliny to litewski odpowiednik kartacza, przygotowany z ziemniaków i dodatkiem mąki pszennej oraz jajka.
Uwagi dodatkowe
- do kartaczy należy użyć ziemniaków kategorii C - sypkich i mączystych
Jeśli wypróbowałaś/eś ten przepis zostaw, proszę komentarz i napisz, czy Ci smakowało. Na pewno pomoże to innym czytelnikom, a mi będzie bardzo miło! Przepis możesz również ocenić i dodać zdjęcie przygotowanego dania. Będę również bardzo wdzięczna, jeśli polubisz moją stronę na facebooku – każde polubienie sprawia mi radość i motywuje do dalszej pracy.
Zrobiłam i wyszły bardzo dobre. Dzięki za tak szczegółowy i czytelny przepis
Karacze uwielbiam. Pamiętam smak kartaczy przygotowywanych przez babcie – boskie były!
Klasyka – klasyki. Moja córka byłaby zachwycona 🙂
Rozumiem, ze to jej ulubione danie 🙂
Bardzo lubię kartacze. Są pracochłonne, więc rzadko je przygotowuję.
O tak, trochę pracy przy nich jest 🙂
Wygladaja wspaniale, w sam raz na piatkowy obiad 🙂
Myślę, że idealne na każdy dzień tygodnia 🙂
Jeszcze nigdy w życiu czegoś takiego nie jadłam, ale sugerując się przepisem sądzę że to bardzo dobre i zdrowe danie.
Czy zdrowe to nie wiem. Z pewnością napakowane smacznymi kaloriami 🙂
Nie znam kartaczy, czy to coś takiego jak pyzy?
Myślałam, że to bardzo znana potrawa 🙂 Trochę się różnią od pyz