Quinoa, czyli komosa ryżowa, zyskała w ostatnich latach bardzo dużą popularność. Uważana jest ona za jedną z najzdrowszych i najbardziej odżywczych roślin na całym świecie, dlatego często określana jest mianem “superfood”. Zawiera duże ilości pełnowartościowego białka, a także mnóstwo cennych witamin i potrzebnych organizmowi mikroelementów, dlatego powinna stać się składnikiem różnego rodzaju diet, w tym bezglutenowej i wegetariańskiej. Dlaczego warto włączyć komosę ryżową do jadłospisu? Jakie wartości odżywcze ma to zboże i jakie korzyści przynosi spożywanie go? Wyjaśniamy!
Czym jest komosa ryżowa?
Komosa ryżowa ma wiele nazw – to popularna quinoa, ale także ryż peruwiański, “złote ziarno Inków” oraz “matka zbóż”. Tak naprawdę zbożem nie jest – zaliczamy ją do tak zwanych bezglutenowych pseudozbóż; są to rośliny, które wytwarzają nasiona bogate w skrobię, ale nie są trawami i nie muszą być między sobą spokrewnione. Dzięki swoim właściwościom, komosę ryżową mogą bezpiecznie spożywać osoby z nadwrażliwością na gluten oraz celiakią. Quinoa pochodzi z Ameryki Południowej, gdzie była uprawiana przez Inków już 3-5 tysięcy lat temu. Obecnie uprawa tej rośliny jest popularna również w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, na Wyspach Brytyjskich i w Indiach.
Jakie wyróżniamy rodzaje komosy ryżowej?
Wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje komosy ryżowej, które różnią się od siebie przede wszystkim wyglądem, ale również smakiem. Są to:
- komosa ryżowa biała – charakteryzuje się najkrótszym czasem gotowania; ma łagodny smak, a po ugotowaniu puszystą konsystencję;
- komosa ryżowa czerwona – dostępna w sklepie online ze zdrową żywnością Promienie Słońca, wyróżnia się intensywniejszym smakiem; po ugotowaniu nie traci swojego kształtu, dlatego często wykorzystuje się ją na przykład w sałatkach;
- komosa ryżowa czarna – ma najbardziej wyrazisty, nieco ziemisty i słodkawy smak oraz twardą konsystencję po przyrządzeniu; ten rodzaj komosy charakteryzuje się również najdłuższym czasem gotowania.
Jakie wartości odżywcze ma komosa ryżowa?
Quinoa nie bez powodu nazywana jest “złotym ziarnem Inków”. Wyróżnia się ona bogatą zawartością cennych dla organizmu witamin, minerałów i składników odżywczych, które wspierają zdrową dietę i funkcjonowanie różnych układów. Komosa ryżowa znana jest przede wszystkim z obecności pełnowartościowego białka oraz ważnych kwasów tłuszczowych. Ponadto zawiera węglowodany i błonnik pokarmowy, a także kwas foliowy, kwas omega-3, witaminę B6, ryboflawiny, tiaminę, witaminę E oraz wiele cennych pierwiastków (w tym magnez, potas, fosfor, żelazo, miedź, cynk i selen).
Jak jedzenie komosy ryżowej wpływa na zdrowie?
Włączenie do diety komosy ryżowej może przynieść szereg pozytywnych skutków. Obecność mnóstwa cennych składników mineralnych i witamin sprawia, że quinoa to produkt, z którego można stworzyć pełnowartościowe i energetyczne, zdrowe posiłki. Korzyści, jakie płyną ze spożywania komosy ryżowej to między innymi:
- wspomaganie odchudzania i przeciwdziałanie otyłości;
- pomoc w walce ze stanami zapalnymi;
- zmniejszenie ryzyka rozwoju groźnych chorób, w tym nowotworowych;
- wsparcie prawidłowej pracy serca i układu sercowo-naczyniowego;
- wsparcie układu pokarmowego i poprawa perystaltyki jelit;
- osobom chorującym na celiakię lub stosujących dietę bezglutenową czy wegetariańską zapewnia pożywną porcję niezbędnych witamin i minerałów.
Dlaczego warto jeść komosę ryżową na diecie wegetariańskiej i bezglutenowej?
Komosę ryżową można kupić w sklepach ze zdrową żywnością. Duży wybór dobrej jakości produktów oferuje sklep internetowy z orzechami i bakaliami Promienie Słońca. Quinoa polecana jest dla osób, które stosują dietę wegetariańską lub cierpią na nietolerancję glutenu. Dlaczego? Przede wszystkim jest numerem jeden wśród jadalnych zbóż pod względem zawartości pełnowartościowego białka, jest więc bogatym źródłem aminokwasów. Posiada też spore ilości błonnika pokarmowego, który wspiera układ trawienny oraz odpowiada za uczucie sytości. W diecie roślinnej duże znaczenie ma również obecność witamin i minerałów, szczególnie żelaza, magnezu, fosforu oraz witamin z grupy B. Komosa ryżowa może być pożywnym składnikiem także innych diet, w tym wegańskiej, ketogenicznej, paleo i niskokalorycznej. Powinny jeść ją również osoby z problemami metabolicznymi.
Z czym jeść komosę ryżową?
Komosa ryżowa strukturą przypomina kaszę lub ryż i z powodzeniem może być stosowana jako alternatywa tych produktów. Sprawdzi się również doskonale do różnego rodzaju zup, dań mięsnych i warzywnych, deserów czy sałatek. Na blogu sklepu online z orzechami, bakaliami i zdrową żywnością Promienie Słońca można znaleźć między innymi wegetariański przepis na sałatkę z komosą ryżową.
Przyznam szczerze, że mało jej używam, ale chyba zacznę
Jadam quinoa również z mięsnymi dodatkami i rybami, najczęściej z gulaszem z indyka i z pieczoną rybą.