Dobrych mielonych kotletów nie przyrządzimy z jakiegokolwiek mięsa obtoczonego w bułce tartej i usmażonego na tłuszczu. O nie, mielone kotlety wymagają uwagi i smacznych dodatków. Zatem jak przyrządzić kotlety idealne? Doskonałej i niezawodnej receptury oczywiście nie ma, ale na pewno należy zacząć od dobrej jakości mięsa. Odradzam zakup mięsa paczkowanego mielonego, zwłaszcza w supermarketach. Najlepiej kupić kawałek dobrego mięsa i samodzielnie zmielić go w domu. Przyprawy również odgrywają tu ważną rolę. Pieprz i sól to w zupełności wszystko co tradycyjnym kotletom potrzeba. Rodzaj wybranego tłuszczu na którym smażymy kotlety również ma ogromne znaczenie. Wiele osób używa do smażenia oleju. Oczywiście olej jest jak najbardziej wskazany, ale kotlety usmażone na smalcu smakują naprawdę wyjątkowo.
Porcje: 10
Składniki
- 1 kg mięsa mielonego wieprzowego
- 1 duża cebula
- 2 czerstwe bułki
- 2 jajka
- 125 ml mleka
- 125 ml zimnej wody
- pieprz czarny
- sól
Dodatkowo
- 75 g bułki tartej
- 300 g smalcu wieprzowego
Przygotowanie
- Kajzerki dzielimy na mniejsze części, zalewamy mlekiem i odstawiamy na około 15 minut, aby bułki nasiąkły. Następnie dokładnie odciskamy w dłoniach. Cebulę obieramy i ścieramy na tarce o najmniejszych oczkach. Do mięsa mielonego dodajemy jajka, cebulę, odciśniętą bułkę, wodę, przyprawy i wyrabiamy. Pamiętaj, że mięso mielone musi być bardzo dobrze wyrobione, najlepiej przez około 5 minut do momentu, gdy stanie się gładkie i jakby szkliste.
- Tak przygotowane mięso odstawiamy na 30 minut, aby przyprawy dobrze się rozpuściły. Na deskę wysypujemy bułkę tartą. Dłonie moczymy w zimnej wodzie, formujemy płaskie kotleciki, które od razu obtaczamy w bułce tartej. Po uformowaniu, na każdym kotlecie przy pomocy noża robimy kratkę.
- Na patelni rozgrzewamy smalec. Podczas smażenia kotlety powinny być zanurzone w 1/4 swej wysokości w tłuszczu. Najpierw smażymy na dużym ogniu, potem go zmniejszamy i smażymy przez 3-4 minuty na średnim ogniu. Kotlety mielone powinny mieć złotobrązowy kolor. Najlepiej smakują oczywiście klasycznie: z ziemniakami posypanymi świeżo posiekanym koperkiem i buraczkami.
Uwagi dodatkowe
- najlepiej kupić kawałek dobrego mięsa i własnoręcznie zmielić
Jeśli wypróbowałaś/eś ten przepis zostaw, proszę komentarz i napisz, czy Ci smakowało. Na pewno pomoże to innym czytelnikom, a mi będzie bardzo miło! Przepis możesz również ocenić i dodać zdjęcie przygotowanego dania. Będę również bardzo wdzięczna, jeśli polubisz moją stronę na facebooku – każde polubienie sprawia mi radość i motywuje do dalszej pracy!
Ja jeszcze dodaje troche startego swiezego czosnku i oczywiscie troche mielonej cieleciny. Sa wysmienite.