Jak powstaje mączka ziemniaczana
Już sama nazwa nie pozostawia żadnych wątpliwości, że skrobia ziemniaczana to mączka otrzymywana z ziemniaków. Dokładniej jest ona produkowana z surowych bulw pędów ziemniaków. Przy czym warto pamiętać o tym, że mączka ziemniaczana czy też skrobia ziemniaczana, nie jest tym samym co mąka ziemniaczana pozyskiwana z gotowanych ziemniaków.
Nazwa ta bywa jednak używana zamiennie, przy wyborze konkretnego produktu należy jednak sprawdzić, czy mamy do czynienia ze skrobią ziemniaczaną, czy mąką, ponieważ różnią się one swoimi właściwościami. Co prawda oba produkty są bezglutenowe, jednak mąka ziemniaczana z wyglądu przypomina mąkę pszenną i odznacza się delikatnym posmakiem i zapachem gotowanych ziemniaków. Przy czym oba produkty można stosować zamiennie.
Mączka kartoflana – właściwości i skład
Skrobia ziemniaczana jest biała, bezzapachowa i bezsmakowa. Ze względu na brak zawartości glutenu zalecana jest w diecie osób z zaburzeniem trawienia tego typu białka – zwłaszcza cierpiących na celiakię. Za sprawą dużej zawartości skrobi mączka ziemniaczana ma działanie łagodzące na różnego rodzaju stany zapalne i alergie skórne. Skrobia wykorzystywana jest do produkcji domowego krochmalu. Może być także używana z powodzeniem jako puder matujący do twarzy. W składzie mączki kartoflanej znajduje się także witamina C oraz witamina B6. W kuchni wiemy już, że używa się jej do przyrządzania pysznych klusek śląskich. Do jakich potraw można ją jeszcze stosować?
Potrawy z mączki ziemniaczanej
Mączka ziemniaczana to jeden z najlepszych zagęszczaczy spożywczych. Tutaj dużą zaletą mączki ziemniaczanej jest jej bezzapachowość oraz brak smaku. Z tego też powodu stanowi ona jeden z istotnych składników kisieli owocowych czy budyniów. To właśnie dzięki niej mają one tak gęstą konsystencję. Skrobia ziemniaczana stosowana jest także do zagęszczania zup i sosów. Zmieszana z innymi typami mąk używana jest również do wypieków. Z mączki ziemniaczanej można też przyrządzać inne rodzaje klusek np. kluski lane czy kluski ziemniaczane (tzw. kluski szare).
Bardzo ciekawy wpis:)
Korzystam na codzień w kuchni, ale też do zabawy z córkami: robimy ciecz nieniutonowską.
Mączkę ziemniaczaną jak najbardziej kojarzę, ponieważ moja babcia nie uznawała placków ziemniaczanych bez mączki ziemniaczanej 😉 I zawsze mówiła placki bez mączki to zupełnie bez sensu! Dobrze wiedzieć coś więcej o tym produkcie!
U nas to mama króluje w kuchni i biada temu, kto chce jej pomóc, ale sie podpatrzy czasami coś i mama często używa mączki ziemniaczanej.
Przyznam, że nie lubię, kiedy ktoś szwenda mi się po kuchni, nawet jeśli chce pomóc, wyganiam, sto razy szybciej sama zrobię. 😉
Bardzo przydaje się do placów ziemniaczanych, serników, spaghetti zapiekanego, zagęszczania sosów, naleśników, budyni i kiśli. 🙂
Wiedza przyda się, jeśli kiedyś postanowię coś upiec 🙂
Ja jestem miłośniczką klusek i serdecznie Ci je polecam.
U mnie kluski jada tylko najstarsza córka, młodsze dzieciaki niestety odmawiają.
Jestem bardzo ciekawa niektórych produktów, nie miałam okazji jeść wszystkiego.
mączka ziemniaczana jest niezastąpionym składnikiem w mojej kuchni, zwłaszcza do pieczenia ciast 🙂
Jesli nie mam, nie zabieram się za pieczenie sernika, jak dla mnie obowiązkowy składnik. 🙂
Sernik lubię, więc warto zawsze mieć mączkę ziemniaczaną pod ręką.
Ja mąkę ziemniaczaną również używam do zagęszczania. Kiedy masa serowa jest za rzadka, a nie mam w domu budyniu, to tę mąkę do tego wykorzystuje. Poza tym z synka mi robiliśmy masę porcelanową, w której mąka ziemniaczaną jest głównym składnikiem. 🙂
Faktycznie, zapomniałam, że także robiłam z dzieciakami porcelanowe prace, miło wspominam tamten okres, tyle kreatywności w nas wyzwalał. 🙂
Jest idealna do przygotowania klusek ziemniaczanych, bardzo je lubię.
Przyznam, że mogłabym je jeść co drugi dzień, długo by mi się nie znudziły. 🙂
Ciekawostki same w tym artykule i bardzo istotne w kuchni. Dziękuję za przekazanie takiej dawki wiedzy!
Ja też nie o wszystkim wiedziałam, a dobrze posiąść nową wiedzę.