Zimą częściej niż innymi porami roku sięgamy po miód. Słoik miodu znajduje się praktycznie w każdym domu i służy domownikom do wielu różnych zadań. Najczęstsze zastosowanie miodów to oczywiście podawanie ich do posiłku: kanapki, jogurtów, ciast czy twarogów. Część osób wykorzystuje także miody jako alternatywę dla cukru, słodząc nimi herbatę, a także przygotowując grzane piwo z dodatkiem korzennych ziół i niewielkiej ilości miodu. Na rynku znajdziemy wiele różnych rodzajów miodów, które pokrótce opisujemy poniżej. Oczywiście najbardziej polecane i wartościowe są prawdziwe miody, do których zaliczają się te listy poniżej.
Dlaczego warto pić miód gryczany i inne miody naturalne?
Na całym świecie występuje kilkaset różnych gatunków miodów. Wiele z nich w Polsce jest niedostępnych lub trudno dostępnych. Nie oznacza to, jednak że prawdziwy miód pozostaje poza naszym zasięgiem. Miody nektarowe, najczęściej wybierane przez Polaków mają wiele pozytywnych właściwości dla zdrowia i kosztują od 20 do 80 złotych za słoik, zależnie od gramatury oraz rodzaju miodu. Jeśli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z miodami i świadomie chcesz kupić miód płynny, skorzystaj z naszej ściągawki.
- Miód gryczany — jego stosowanie zaleca się osobom cierpiącym na choroby układu krążenia. Wykazuje również pozytywne działanie w przypadkach przeziębień, infekcji oraz zapaleniach stawów. Ma ciemny kolor, najciemniejszy ze wszystkich naturalnych miodów, a także najostrzejszy smak. Bogaty w uszczelniający naczynia krwionośne flawonoidy roślinne oraz rutynę. Powstaje z nektaru gryki.
- Miód lipowy — oprócz wysokich walorów smakowych, jest nieocenioną pomocą w profilaktyce oraz leczeniu chorób górnych i dolnych dróg oddechowych, jak np. przeziębienia, stany zapalne itp. Ma łagodny smak i miły dla nosa aromat. Leczenie kaszlu miodem lipowym przynosi wiele oczekiwanych korzyści i szybką poprawę zdrowia.
- Miód pszczeli — produkt spożywczy wytwarzany najczęściej przez pszczoły, a rzadziej przez inne owady błonko skrzydlate, np. osy. Miód powstaje w procesie przetwarzania kwiatowego nektaru pochodzącego z miododajnych roślin, a także wydzielin z niektórych liści drzew.
- Miód wrzosowy — ten rodzaj miodu polecany jest osobom zmagającym się z problemami układu moczowego, a także nieprawidłowym działaniem gruczołu prostaty.
- Miód spadziowy — jest to tzw. miód uniwersalny, wykazujący bardzo dobre właściwości bakteriobójcze. Działa korzystnie na system immunologiczny naszego organizmu, wzmacnia odporność, pomaga zwalczać infekcje, jest również wskazany dla osób cierpiących na nadciśnienie — obniża ciśnienie krwi. Ma zwykle ciemną barwę i intensywny smak.
- Miód akacjowy — osoby mające problemy z prawidłowym działaniem układu pokarmowego, powinny sięgać po miód akacjowy. Jest on również polecany w profilaktyce oraz leczeniu chorób układu moczowego czy zapaleniach górnych dróg oddechowych. Jest to jeden z lepszych wyborów, kiedy chcemy podać miód dzieciom. Jego delikatny smak i jasny kolor jest szybko akceptowany przez najbardziej wymagających degustatorów, a płynna konsystencja ułatwia podawanie i konsumpcję.
- Miód rzepakowy — miód ten ma jasny kolor i kremową konsystencję. Zalecany jest osobom z chorobami serca, układu krążenia oraz problemami dróg żółciowych.
- Miód manuka – jest to jeden z droższych miodów na świecie, o właściwościach antyseptycznych. Miód manuka powstaje w Nowej Zelandii z nektaru krzewów manuka. Ma szerokie oddziaływanie na nasz organizm, w tym wykazuje bardzo dobre właściwości podczas antybiotykoterapii, pomaga również łagodzić oraz goić stany zapalne skóry, owrzodzenia i inne rany. Jest miodem zalecanym do spożywania podczas długiego przyjmowania antybiotyków, nie osłabiając ich działanie, ale wręcz przeciwnie, wzmacniając ich efekt i przyspieszając powrót do zdrowia.
Jak często spożywać miód pszczeli?
Słodki smak miodu może zachęcać do jego jedzenia w dużych ilościach. Nie jest to jednak dobrą decyzją. Podobnie jak w przypadku innych produktów, tak i spożywanie miodów powinno mieć swoje granice. Zaleca się nieprzekraczanie dwóch do maksymalnie trzech łyżeczek każdego dnia. Pamiętajmy bowiem o tym, że miody spadziowe i nektarowe mają nie tylko właściwości lecznicze, ale także posiadają dużą zawartość kalorii. Nadmierne jedzenie miodu może prowadzić do otyłości lub nadwagi, dlatego zawsze miejmy na uwadze, by stosować zbilansowaną dietę i nie przekraczać zalecanej dla nas ilości kalorii w ciągu dnia.
Miód i czosnek niedźwiedzi
Jednym z ciekawszych sposobów na podawanie miodu, jest wymieszanie go z czosnkiem niedźwiedzim. Czosnek niedźwiedzi to dziko rosnąca w ciemnych i wilgotnych lasach roślina objęta częściową ochroną. Czosnek niedźwiedzi jest bogaty w siarkę i zawiera duże ilości żelaza oraz adenozyny, czyli związku łączącego właściwości witaminy A, C, E i selenu. W porównaniu z klasycznym czosnkiem czosnek niedźwiedzi jest 20 razy bardziej skuteczny w zwalczaniu infekcji, dlatego mówi się o nim, że jest naturalnym antybiotykiem. Aby wzmocnić ten efekt, warto drobno posiekać jego liście i wymieszać z miodem i sokiem z cytryny. Następnie należy tak przygotowany produkt odstawić na tydzień do ciemnego, chłodnego miejsca. Po tym czasie nadaje się do spożycia, zwłaszcza w czasie infekcji.
Miód to wspaniały i jakże pyszny dar natury
Bardzo lubię miód i cieszy mnie, że jest tak dobry dla zdrowia.
Ja nie mogę jeść miodu w czystej postaci, bo działa drażniąco na moje gardło – ale dodaję do herbaty zamiast cukru.
Miód od zawsze cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem kupujących i nie ma się czemu dziwić.
Myślę, że tyle ile ludzi tyle miód będzie mieć zastosowań i wariantów. Mnie nie trzeba przekonywać ani do miodu, ani to pyłku pszczelego, ani też kitu. Mój dziadek miał ule więc wychowałam się na miodzie. Cudowności. Dobrze, że moi synowie też lubią miód.
Czyli znasz smak prawdziwego miodu 🙂
Ja uwielbiam miody i jem je caly rok 🙂 teraz raczej się miodem chabrowym i lawendowym 😉
Chabrowego nie próbowałam jeszcze 🙂
W końcu ktoś mi wytłumaczył te wszystkie rodzaje miodów i ich właściwości. Bardzo wartościowy artykuł 👍
I wszystko stało się jasne 🙂
Mój ulubiony to faceliowy, choć i inne bardzo lubię
Tak, to jeden z lepszych miodów 🙂
Miód ma wspaniałe właściwości. U mnie w kuchni to obowiązkowy produkt!
Tak jak i u mnie 🙂