Wbrew pozorom sód jest niezbędnym składnikiem odżywczym dla silnych mięśni, prawidłowego funkcjonowania nerwów i równowagi płynów. Nasz organizm potrzebuje go każdego dnia. Występuje naturalnie w niektórych zdrowych produktach, takich jak kurczak, nabiał, a nawet buraki. Większość z nas spożywa więcej chlorku sodu niż w rzeczywistości potrzebuje. Sprawdź, jak rozpoznać sygnały nadmiaru soli w diecie!
Problemy z trawieniem
Dieta bogata w sól może podwyższyć ciśnienie krwi, zwiększając ryzyko chorób serca i udaru mózgu. Nadciśnienie często nie daje żadnych objawów, dlatego wiele osób o nim nie wie. Dorośli powinni spożywać nie więcej niż 6 g soli dziennie (2,4 g sodu), czyli około 1 łyżeczki. Jeśli chcesz rozpocząć przygodę ze zdrowym odżywianiem i uniknąć nadmiaru soli, zapoznaj się z asortymentem produktów na wapteka.pl.
Efekty uboczne nadmiaru chlorku sodu są dość nieprzyjemne. Możesz być pewny, że przekroczysz zalecaną ilość, gdy wybierzesz wieczór z pizzą lub zamówisz duży pojemnik popcornu w kinie. Warto jednak zaznaczyć, że dużo soli znajduje się w tych produktach, których byś o to nie podejrzewał. Do tej grupy zaliczamy m.in. chleb, musli i płatki zbożowe. Sprawdź, jakie sygnały wysyła organizm, gdy w Twojej diecie znajduje się zbyt dużo soli.
Problemy z cerą
Sód przyczynia się do odwodnienia, które może objawiać się spierzchniętymi ustami. Pij dużo wody i unikaj słonych potraw, aby uniknąć uczucia suchości i pękania.
Wypryski są trudne do przewidzenia i w wielu przypadkach nie można ich całkowicie uniknąć. Jeżeli jednak chcesz skutecznie walczyć z trądzikiem, powinieneś wprowadzić pewne nawyki żywieniowe. Przejdź na zdrową, zbilansowaną, niskosodową dietę.
Problemy z trawieniem
Jeśli przesadzisz z solą, możesz odczuwać wzdęcia. Aby złagodzić objawy, wypij wodę lub herbatkę ziołową. Możesz też zjeść jogurt, maślankę lub kefir. Oprócz tego ulgę przyniesie żucie liścia mięty lub plasterka imbiru.
Zdrowie jelit zależy w dużej mierze od równowagi dobrych i złych bakterii w układzie pokarmowym. Spożywanie większej ilości soli sprzyja rozwojowi złych bakterii jelitowych, zwanych Helicobacter pylori. Jeżeli ciągle chce Ci się pić, najprawdopodobniej w Twojej diecie znajduje się zbyt dużo chlorku sodu.
Gorsze samopoczucie
Nierównowaga płynów może naprawdę pogorszyć jakość życia. Odwodnienie prowadzi do silnego bólu głowy. Zastanawiasz się, jak uniknąć migreny? Jedz codziennie przynajmniej pięć porcji warzyw i owoców. Przejdź też na zdrową, zbilansowaną dietę. Nadmiar soli może wpłynąć negatywnie na jakość snu. Zatrzymywanie płynów zazwyczaj powoduje dyskomfort podczas leżenia w nocy, szczególnie u osób z bezdechem sennym. Zapotrzebowanie na sól uzależnione jest od wieku. Pamiętaj, aby stosować ją z umiarem. Zastanawiasz się, jak ograniczyć sól w diecie – wapteka.pl jest nieocenionym źródłem wiedzy.
Zatrzymanie wody w organizmie
Zauważyłeś kiedyś, że od czasu do czasu puchną Ci palce? Takie obrzęki mogą mieć dużo wspólnego z tym, co zjadłeś. Spożywanie słonych pokarmów uwalnia nadmiar sodu do krwiobiegu. Twój organizm lubi utrzymywać równowagę płynów i sodu. Jeśli jednak przedawkujesz sól, zacznie wyciągać wodę z komórek do krwiobiegu. Może doprowadzić to do obrzęków i zatrzymywania wody.
Nadmiar sodu może z czasem uszkodzić wyściółkę naczyń krwionośnych, powodując skrzepy. Zwiększa ryzyko zawału serca i udaru mózgu. Może też prowadzić do hipernatremii, o której świadczy ciągłe uczucie pragnienia. Z biegiem czasu wywołuje następujące objawy: dezorientacja, drżenie mięśni, drgawki. Nieleczona hipernatremia może prowadzić do śpiączki, a nawet śmierci, dlatego nie lekceważ objawów.
Sięgnij po nawadniające produkty bogate w błonnik, takie jak arbuz, fasola i jabłka, aby przywrócić równowagę wodną organizmu i poprawić perystaltykę jelit. Ogranicz też wysoko przetworzoną żywność, która zawiera dużo tłuszczu, cukru i soli.
Nigdy nie używaliśmy dużo soli. Kiedy zapraszam gości na przyjęcie, zawsze sobie dosalają…
Bardzo przydatny wpis. Coraz czesciej jednak lapie sie na tym, ze polska kuchnia zawiera duzo soli, a im bardziej jestesmy do niej przyzwyczajenie, tym trudniej z niej zrezygnowac…
Tak, sól jest wszędzie i to niestety w nadmiarze
moja mama stosuje bardzo dużo soli w swojej diecie, może jak zobaczy Twój artykuł to uświadomi sobie, że ma już pewne objawy przedawkowania.
Super! Fajnie napisane i sporo konkretnych informacji 🙂
solidna porcja wiedzy – odkąd ograniczam użycie soli dużo lepiej czujemy smaki potraw, wiec warto to rozważyć nie tylko dla zdrowia
Ja chyba przesalam, ale tez z tego co widzę, mój organizm domaga sie soli.
Do wszystkiego trzeba podchodzić w rozsądnych dawkach 😊
Od dawna bardzo ograniczam spożycie soli.
Właściwie nie solę, a wiele produktów unikam jak ognia.
Wolę już popieprzyć, niż posolić 🙂
Dziekuje za ten artykul, tak wiele osób nadużywa soli i nie zdaje sobie sprawy o ryzyku, jakie to za sobą niesie… Pozdrawiam!
A ja słyszałam o leczniczych właściwościach soli
Interesujący blog! Ciekawe i ważne informacje. Myślę, ze coraz ważniejsza wiedza dla ciała i ducha:)
Niestety teraz w każdym daniu jest sól , to samo dotyczy cukru. Ja staram się ograniczać.
A jak tak bardzo lubię sól 😅
Ten artykuł jakbyś dla mnie opublikowała 😀 Jestem miłośniczką niezdrowego spożywania soli. Uwielbiam wyraziste smaki. Stąd też paluchy dość często wyglądają u mnie jak paróweczki 😀