Lato w pełni! Morele na drzewach mienią się słonecznym kolorem. Te drobne, żółtopomarańczowe owoce są wyjątkowo słodkie i soczyste. Wspaniale orzeźwiają i pachną tak obłędnie! Jeśli chcecie poczuć ich smak w chłodne, jesienne wieczory zamknijcie je w butelce, to takie proste. Wystarczy wrzucić do słoja kilka skąpanych w letnim słońcu moreli, zalać alkoholem i cierpliwie poczekać. Smak układa się dość długo, ale po kilku miesiącach, kiedy otworzycie butelkę, poczujecie zapach dojrzałych moreli. Intensywna pomarańczowa barwa ze złotymi refleksami z pewnością przywoła letnie promienie słońca i cudowanie Was rozgrzeje. Pyszne morelowe love!
Składniki
- 2 kg dojrzałych moreli
- 5 pestek moreli
- 2 litry spirytusu nalewkowego 60%*
- 800 g cukru **
- 1 laska wanilii
Przygotowanie
Maceracja
- Owoce myjemy, kroimy na pół i usuwamy pestki, 5 pestek zachowujemy. Tak przygotowane morele przekładamy do dużego słoja, dodajemy pestki, laskę wanilii przekrojoną wzdłuż na pół. Całość zalewamy alkoholem i mocno zakręcamy słój. Odstawiamy w ciepłe, słoneczne miejsce na 2-3 miesiące.
- Po tym czasie owoce odcedzamy przez gazę, aby pozbyć się pierwszego osadu. Alkohol przelewamy do szklanych butelek i odstawiamy w ciemne miejsce. Morele z powrotem przekładamy do słoja i zasypujemy cukrem. Słoik zakręcamy i ponownie odstawiamy w ciepłe miejsce na kilka dni. Codziennie postrząsamy słojem z owocami, aby cukier się rozpuścił. Cukier wydobędzie z owoców resztkę aromatu i wyciągnie też znajdujący się w morelach alkohol.
- Po całkowitym rozpuszczeniu się cukru owoce odcedzamy. Delikatnie odciskamy je w dłoniach tak, aby nie rozgnieść owoców. Powstały płyn łączymy z wcześniej zlanym alkoholem.
Klarowanie
- Nalewkę odstawiamy na około 2-3 tygodnie w ciemne miejsce, aby osad osiadł na dno butelki. Proces ten można przyspieszyć, trzymając nalewkę w chłodnym miejscu np. lodówce. Można także użyć kilku kropel pektoenzymu, który znacznie skróci proces klarowania, nawet do tygodnia. Po tym czasie nalewkę bardzo ostrożnie przenosimy na blat tak, aby nie naruszyć zebranego na dnie osadu.
Filtracja
- Istnieje kilka sposobów filtracji. Filtry do kawy, gaza, specjalne worki filtracyjne itp. Wypróbowałam wszystkie metody i uważam, że najlepszym sposobem filtracji nalewek jest czas, cienki wężyk oraz płatki kosmetyczne. I ten sposób dziś przedstawię. Przy pomocy cienkiego silikonowego wężyka ściągamy nalewkę znad osadu. Nalewka powinna być już klarowna, jednak zalecam dodatkową filtrację przez waciki kosmetyczne.
- Jeżeli nie posiadacie wężyka, nalewkę można od razu filtrować przez waciki kosmetyczne. Proces filtracji należy jednak wtedy powtórzyć 2-3 razy, aby uzyskać klarowność nalewki.
Maturacja
- Gotową nalewkę rozlewamy do szklanych butelek i odstawiamy w ciemne miejsce. Czas leżakowania to minimum 6 miesięcy, choć zachęcam Was, aby pozostawić nalewkę do maturacji na dłuższy okres. Nalewka morelowa zachwyciła nas swoim smakiem dopiero po 12 miesiącach. Czas działa na jej korzyść, uzyskuje wtedy pełnię smaku i aromatu.
Odnośniki
- * lub 700 ml spirytusu 96% i 1,3 l wódki 40%** cukru można dodać mniej lub więcej. Wszystko zależy od słodkości owoców i Waszego smaku. Lepiej dodać mniej, dosłodzić zawsze zdążycie!
Uwagi dodatkowe
- owoce do nalewki powinny być dojrzałe, świeże bez uszkodzeń i oznak nadpsucia
- jeżeli uznacie, że po zlaniu nalewka jest zbyt mało słodka, owoce można ponownie zasypać odpowiednią ilością cukru, a powstały sok połączyć z alkoholem
- z morelami świetnie komponuje się także niewielka ilość cynamonu, anyżu bądź goździków
- morele z nalewki możemy przechowywać w zamkniętym słoiku. Skąpane, najpierw w spirytusie potem w cukrze, szybko się nie popsują. Stanowić mogą pyszny dodatek do deserów lub jako wkład do ciasta.
- kolor nalewki w dużej mierze zależy od odmiany owoców oraz okresu starzenia się nalewki. Jednak największy wpływ na późniejszy kolor nalewki ma przechowywanie. Dlatego ważne jest, aby nalewkę przechowywać w ciemnym miejscu, aby zachować jej piękny, pomarańczowy kolor
Jeśli wypróbowałaś/eś ten przepis zostaw, proszę komentarz i napisz, czy Ci smakowało. Na pewno pomoże to innym czytelnikom, a mi będzie bardzo miło! Przepis możesz również ocenić i dodać zdjęcie przygotowanego dania. Będę również bardzo wdzięczna, jeśli polubisz moją stronę na facebooku – każde polubienie sprawia mi radość i motywuje do dalszej pracy!
Chętnie bym się takiej napiła, ale nie wiem czy bym potrafiła zrobić 🙂
Mamy zbyt mało własnych moreli, żeby robić taką nalewkę.
O! Dziękuję za pomysł, jutro idę na ryneczek może kupię morele:)
Apetyczny trunek. Masz rację, czas w przypadku nalewek owocowych ma duże znaczenie.
Taka nalewka w jesienne wieczory przypomni słoneczne dni 🙂
Oj tak 🙂
Wygląda wspaniale, piękne zdjęcie. Chętnie bym spróbował
Dziękuję
Taką, słoneczną nalewką delektować można się bez końca ❤️
Bez wątpienia właśnie tak jest.
Proste w przygotowaniu i wyglada zachęcająco
Morelki uwielbiam, a to idealny alkohol na lato 🙂
O tak! I smakuje wyjątkowo 🙂
Uwielbiam te nalewkę! Jest rewelacyjna i polecam spróbować!
Dawno nie jadłam moreli, może to znak by kupić. Nalewka pewnie dobra rzecz, ale ja nie pijam alhokolu, przepis fajny
Ta nalewka jest pyszna. Czekam na krajowe morele. Uwielbiam te owoce.
Świetny pomysł na lato. Wypróbuje w najbliższy weekend.
Świetnie 🙂
Jestem przekonana, że jest bardzo smaczna.
Aż czuję ten zapach! Chętnie bym jej skosztowała 🙂
Może uda nam się zrobić nalewkę z moreli.
Już sobie wyobrażam, jak bardzo będzie smakować mi taka nalewka, przepis natychmiast przygarniam. 🙂
Super, daj znać jak samkowało 🙂
Owoce moreli są pyszne, pewnie jak i ta nalewka.
Oj tak, nalewka jest mniam
Nalewka morelowa również musi być snaczna.
Uwielbiam takie słodkie, owocowe nalewki!