Dojrzewające śliwki, wypełniają powietrze słodkim zapachem. Otulone jeszcze ciepłym słońcem nabierają pełni smaku, stają się soczyste i aromatyczne. Są słodką pamiątką lata i zapowiedzią nadchodzącej jesieni. Ich deserowy i soczysty smak połączony z alkoholem i długim okresem dojrzewania tworzy doskonały trunek o czarującej, śliwkowej nucie. Naturalna słodycz śliwek i charakterystyczna, lekka kwasowość sprawia, że nalewka śliwkowa ma bogaty, zrównoważony smak, który zyskuje na pełni wraz z czasem dojrzewania. Doskonała zarówno jako aperitif, jak i digestif. Cudownie rozgrzewa i poprawia humor. A podana do ciasta śliwkowego - hmm ... no bajka!
Składniki
- 2 litry spirytusu nalewkowego 60-70% *
- 2 kg śliwek
- 400 cukru **
Przygotowanie
Maceracja
- Śliwki myjemy, przebieramy i odrzucamy wszystkie uszkodzone i nadpsute owoce. Każdą śliwkę kroimy na pół i usuwamy pestkę. Owoce przekłdamy do dużego słoja zalewamy alkoholem, zakręcamy szczelnie słoik i odstawiamy na minimum rok. Tak, rok! Śliwki są twardym owocem i potrzebuje sporo czasu. Długa maceracja to znacznie lepsza i intensywniejsza w smaku nalewka.
- Po tym czasie owoce odcedzamy przez gazę, aby pozbyć się pierwszego osadu. Alkohol przelewamy do szklanych butelek i odstawiamy w ciemne miejsce. Śliwki z powrotem przekładamy do słoja i zasypujemy cukrem. Cukier wydobędzie z owoców resztę aromatu i wyciągnie też znajdujący się w owocach alkohol. Słoik zakręcamy i odstawiamy na kilka dni.
- Po całkowitym rozpuszczeniu się cukru owoce odcedzamy. Powstały płyn łączymy z wcześniej zlanym alkoholem.
Klarowanie
- Nalewkę odstawiamy na około 2-3 tygodnie w ciemne miejsce, aby osad osiadł na dno butelki. Proces ten można przyspieszyć, trzymając nalewkę w chłodnym miejscu np. lodówce. Można także użyć kilku kropel pektoenzymu, który znacznie skróci proces klarowania, nawet do tygodnia. Po tym czasie nalewkę bardzo ostrożnie przenosimy na blat tak, aby nie naruszyć zebranego na dnie osadu.
Filtracja
- Istnieje kilka sposobów filtracji. Filtry do kawy, gaza, specjalne worki filtracyjne itp. Wypróbowałam wszystkie metody i uważam, że najlepszym sposobem filtracji nalewek jest czas, wężyk oraz płatki kosmetyczne. I ten sposób dziś przedstawię. Przy pomocy cienkiego silikonowego wężyka ściągamy nalewkę znad osadu. Nalewka powinna być już klarowna, jednak zalecam dodatkową filtrację przez waciki kosmetyczne.
- Jeżeli nie posiadacie wężyka, nalewkę można od razu filtrować przez waciki kosmetyczne. Proces filtracji należy jednak wtedy powtórzyć 2-3 razy, aby uzyskać klarowność nalewki.
Maturacja
- Gotową nalewkę rozlewamy do szklanych butelek i odstawiamy w ciemne miejsce. Czas leżakowania to minimum rok, choć zachęcam Was, aby pozostawić nalewkę do maturacji na dłuższy okres. Czas działa na jej korzyść, uzyskuje wtedy pełnię smaku i aromatu. Wiele osób twierdzi, że nalewka ze śliwek pełnię smaku uzyskuje po 3, a nawet 5 latach maturacji.
Odnośniki
- * lub 700 ml spirytusu 96% i 1,3 l wódki 40%** cukru można dodać mniej lub więcej. Wszystko zależy od słodkości owoców i Waszego smaku. Lepiej dodać mniej, dosłodzić zawsze zdążycie!
Właściwości nalewki ze śliwek
- Nalewka ze śliwek, to leczniczy trunek polecany przy miażdżycy, hipercholesterolemii, umiarkowanym nadciśnieniu tętniczym krwi, niestrawności, zgadze, wzdęciach, pasożytach układu pokarmowego, zatruciach pokarmowych i zaparciach. Działa antyoksydacyjnie, przeciwzapalnie, przeciwwirusowo, przeciwskurczowo, moczopędnie, przeciwobrzękowo i oczyszczająco.
Stosowanie
- Należy pamiętać, że nalewka, zawiera sporą ilość alkoholu, więc nie należy jej nadużywać. Zalecana dawka prozdrowotna to około 30 ml na dzień.
Uwaga!
- Zamieszczone powyżej informacje o działaniu nalewki mają wyłącznie charakter edukacyjno-informacyjny. Nie zastąpią wizyty u lekarza, nie są również receptą na występujące dolegliwości. Stosowanie ich w praktyce powinno być skonsultowane z lekarzem specjalistą. Nie ponoszę odpowiedzialności za złe zastosowanie i ewentualne nieprawidłowe działanie.
Serwowanie
- Nalewka śliwkowa doskonale komponuje się z deserami, szczególnie tymi o czekoladowym i orzechowym smaku. Można ją podawać z lodami waniliowymi, sernikami czy ciastami z bakaliami. Nalewka ze śliwek świetnie sprawdza się także jako dodatek do serów pleśniowych, wędlin i mięs. Rozgrzewające właściwości takiej nalewki warto wykorzystać zimą, uszlachetniając nią kawę bądź herbatę.
Uwagi dodatkowe
- do przygotowania nalewki polecam śliwkę węgierkę
- owoce do nalewki powinny być dojrzałe, świeże bez uszkodzeń i oznak nadpsucia
- jeżeli uznacie, że po zlaniu nalewka jest zbyt mało słodka, owoce można ponownie zasypać odpowiednią ilością cukru, a powstały sok połączyć zalkoholem
- kolor nalewki w dużej mierze zależy od gatunku owoców i ich dojrzałości
Jeśli wypróbowałaś/eś ten przepis zostaw, proszę komentarz i napisz, czy Ci smakowało. Na pewno pomoże to innym czytelnikom, a mi będzie bardzo miło! Przepis możesz również ocenić i dodać zdjęcie przygotowanego dania. Będę również bardzo wdzięczna, jeśli polubisz moją stronę na facebooku – każde polubienie sprawia mi radość i motywuje do dalszej pracy.
Śliwka jest idealna do różnego rodzaju nalewek. Ja czasem kupuję sobie wino śliwkowe.
Tak, śliwka wyjątkowo fajnie komponuje się z alkoholem 🙂
Nalewka ma bardzo ładny kolor. Z chęcią wypróbuję ten przepis, zwłaszcza że zostało mi trochę czystego alkoholu.
Wygląda świetnie. Jutro lecę na targ zobaczę czy są jeszcze śliwki 🙂
Super 🙂
A gdybyś miała wybrać, którą polewkę cenisz sobie najbardziej ? Z jakich owoców ?
Trudne pytanie i trudny wybór, bo każda ma to coś w sobie. Ale chyba najlepsze nalewki to te z dzikich owoców i kwiatów jak czarny bez czy tarnina
Nie próbowałam ani jednej, ani drugiej – mam sporo do nadrobienia 🙂
Mam nadzieję, że uda sie spróbować 🙂
Kolejny Świetny przepis z użyciem śliwek, dziękuję za pomysły.
A proszę 🙂
Ale u Ciebie tych nalewek! Ta również wygląda przepięknie i zapowiada się smakowicie 🙂
Bardzo dziękuję
Uwielbiam. Robię z korzennymi przyprawami.
Muszę przyznać, że też brzmi wspaniale!