Zabieram Was w podróż pełną smaku, do słonecznej Indonezji, która przyciąga wyjątkowym i magicznym pięknem natury. Pola ryżowe ścielące się po horyzont, budzące postrach wulkany, fantastyczne plaże i rajskie wyspy. Ciepły wiatr pachnie mieszaniną wielu przypraw – chili, wanilią, cynamonem, imbirem. Stragany w miasteczkach pełne ulicznego jedzenia oferującego smaki lokalnej kuchni. To prawdziwe doświadczenie i raj dla kubków smakowych! Indonezyjczycy bezwarunkowo kochają ryż i jest on podstawowym pożywieniem na wyspach. Jednym z najbardziej popularnych dań jest Nasi Goreng. Ile wysp w Indonezji, tyle jest chyba rodzajów tego dania z użyciem różnych składników. Niezmiennym składnikiem jest oczywiście smażony ryż oraz jajko i kecap manis, który nadaje potrawie słodkawy smak. Niezwykle bogate w smaku danie, które rozpieszcza i dostarcza niebiańskiej przyjemności kulinarnej!
Składniki
- 300 g filetu z kurczaka
- 140 świeżych mini kolb kukurydzy
- 100 g ryżu jaśminowego/basmati *
- 60 g pasty Nasi Goreng **
- 4 szalotki
- 2 ząbki czosnku
- 1 czerwona papryka
- ½ brokuła
- 3-4 sztuki cebuli dymki
- 2 łyżki Kecap Manis ***
- 2 łyżki oleju
- 1 łyżka jasnego sosu sojowego
Dodatkowo
- 1 jajko L
- sos sambal oelek lub sriracha
Przygotowanie
- Ryż gotujemy według przepisu na opakowaniu i studzimy. Można wykorzystać wcześniej ugotowany ryż, pozostały z obiadu. Brokuła oczyszczamy i dzielimy na różyczki. Paprykę myjemy, usuwamy gniazdo nasienne i kroimy w paseczki. Kurczaka kroimy niedużą kostkę. Szalotki oraz czosnek drobno siekamy.
- W woku lub na dużej patelni rozgrzewamy olej, wrzucamy kurczaka i smażymy do momentu, aż mięso uzyska lekko złoty kolor. Następnie dodajemy brokuła oraz kolby kukurydzy pokrojone na mniejsze kawałki. Smażymy kolejne 2 minuty, od czasu do czasu mieszając. Dodajemy paprykę, szalotkę i czosnek. Smażymy kolejne 2 minuty na średniej mocy palnika.
- Następnie dodajemy pastę Nasi Goreng, sos sojowy oraz kecap manis (indonezyjski sos sojowy). Całość dokładnie mieszamy, dodajemy ryż, całe jajko oraz połowę posiekanej dymki. Smażymy przez 2-3 minuty, mieszając dość często potrawę.
- Przed podaniem posypujemy resztą posiekanej dymki. Danie podajemy z ostrym sosem : sambal oelek albo srirachaSmacznego! Selamat makan!
Odnośniki
- * w Polsce na chwilę obecną nie można jeszcze dostać białego ryżu z Indonezji. Dostępne są jednak odmiany z innych regionów Azji, które świetnie zastąpią ten indonezyjski. ** pasta jest dostępna w dużych marketach, sklepach z azjatycką żywnością bądź sklepach on-line** indyonezyjski sos sojowy dostępny w sklepach z azjatycką żywnością, sklepach on-line bądź dużych marketach
Uwagi dodatkowe
- do przygotowania tego dania można wykorzystać różne warzywa: cukinię, fasolkę szparagową, pak choi czy boczniaki
- danie serwuje się na dwa sposoby. Ten przedstawiony przeze mnie zawiera jajko wmieszane do ryżu podczas smażenia. Zabieg ten sprawia, że ryż jest bardziej kleisty. Jeśli chcecie, aby ryż był bardziej sypki, wtedy jajko dodajcie tylko na wierzch w postaci jajka sadzonego
Jeśli wypróbowałaś/eś ten przepis zostaw, proszę komentarz i napisz, czy Ci smakowało. Na pewno pomoże to innym czytelnikom, a mi będzie bardzo miło! Przepis możesz również ocenić i dodać zdjęcie przygotowanego dania. Będę również bardzo wdzięczna, jeśli polubisz moją stronę na facebooku – każde polubienie sprawia mi radość i motywuje do dalszej pracy!
Taki „Chińczyk” przygotowany w oryginalny sposób. Fajny wariant do wypróbowania i zrobienia samodzielnie.
Do ”chińczyka” to temu daniu daleko 🙂
Uwielbiamy dania z ryżem. Często łączymy go z warzywami i mięsem. Zapewne również ta propozycja przypadłaby nam do gustu i zachwyciłaby nas kulinarnie.
Skoro lubicie takie połączenia, to z pewnością to danie by Wam zasmakowało 🙂
Zdecydowanie taki ryż wpada w me gusta smakowe
Fantastycznie 🙂
Fajny pomysł na kolacje na ciepło smaczną i zdrowszą. Sama czasem jadam takie warzywne dania
To raczej pożywne danie obiadowe, ale i na kolację może być – jak kto woli!
Często robię podobne dania, ale nigdy z tymi sosami. Muszę przetestować indonezyjską kuchnię.
Koniecznie spróbuj, smakuje genialnie!
Ciekawy przepis, chetnie sprobuje, choc nie przepadam za smazonym ryzem. Moze w Twoim wydaniu polubie go?
No mam nadzieję, że posmakuje 🙂
Muszę sprawdzić tę indonezyjską pastę, bo ryż kocham, to danie będzie pyszne i bez kurczaka.
Bez kurczaka również będzie smaczne, polecam 🙂
Przepis brzmi smacznie i autentycznie, idealnie oddając ducha indonezyjskiej kuchni. Z pewnością to danie rozgrzeje i zaskoczy bogactwem smaków każdego, kto pragnie wprowadzić do swojego menu odrobinę egzotyki.
Dziękuję. Trochę egzotyki na talerzu zpewnością warto wprowadzić do swojego menu
Mój mąż jest fanem takich dań 🙂
Bardzo lubię ten smażony ryż z tofu i jajkiem. Dodaję często boczniaki i pak choi.
Boczniaki są również fajnym dodatkiem do tego dania
Ryż indonezyjski trzeba poszukać w sklepach z azjatycką żywnością. Danie brzmi smacznie.
Prawdziwy ryż indonezyjski raczej trudny do zdobycia, inny azjatycki i owszem 🙂
Przepis na Nasi Goreng, który został przedstawiony, jest prawdziwym kulinarnym mostem łączącym nas z egzotyczną Indonezją. Przedstawienie kontekstu kulturowego i naturalnego piękna Indonezji jest inspirującym wstępem, który nie tylko zachęca do wypróbowania przepisu, ale również pozwala poczuć klimat i tradycję tego miejsca. Sam przepis jest dobrze zorganizowany, podział na składniki i dokładne instrukcje przygotowania czynią go przystępnym nawet dla początkujących kucharzy. Wykorzystanie szerokiej gamy składników, takich jak filet z kurczaka, różnorodne warzywa (mini kolby kukurydzy, brokuła, czerwona papryka) oraz charakterystyczne dla indonezyjskiej kuchni elementy jak pasta Nasi Goreng, kecap manis i sos sojowy, podkreśla autentyczność dania. Dodatkowe informacje na temat… Czytaj więcej »
Dziękuję za miły komentarz. To prawda, że to danie pozwala na wszelkie eksperymenty!
Bardzo lubię takie smaki uwielbiam różnego rodzaju azjatyckie jedzenie, chińskie itd.
To też chętnie jak spotkam w jakiej restauracji to zjem
No masz dobry gust! Te kuchnie są wyjątkowe 🙂