Od czasu do czasu wszystkim nam na skórze w różnych miejscach pojawiają się pryszcze. Jednak u niektórych osób okazjonalnie występujące pryszcze mogą przekształcić się w trądzik, co może naprawdę wpłynąć na naszą pewność siebie i nieprzyjemne odczucia, a u bardziej wrażliwych osób obrzydzenie co do naszej skóry.
Kluczowe metody leczenia trądziku obejmują zmianę diety i stylu życia, jednak ostatecznie to produkty, które nakładamy na naszą skórę, mają kluczowe znaczenie dla rezultatów, które zobaczymy.
Oprócz tabletek na trądzik, które są równie skuteczne, należy wprowadzić pewne zmiany w naszej pielęgnacji.
Znalezienie odpowiedniego produktu, który będzie działał głębiej niż tylko powierzchowne wysuszenie skóry i zabicie wszystkich bakterii zmniejszenie wydzielania sebum (nasza skóra ma swój własny mikrobiom, który jest kluczowy dla zachowania jej zdrowia) jest niezwykle ważne w leczeniu trądziku.
Niebagatelne jest również to, że istnieją opcje leczenia trądziku w sposób bardziej przyjazny również dla naszej planety. Dzięki naturalnym metodom leczenia trądziku nie musisz rezygnować z dbałości o matkę naturę, aby osiągnąć niesamowity wygląd skóry!`
Co powoduje i wyzwala trądzik?
Trądzik pospolity jest częstą chorobą skóry charakteryzującą się występowaniem łuszczących się czerwonych plam (łojotok), krost na twarzy oraz zaskórników i wykwitów.
Trądzik torbielowaty to cięższy rodzaj trądziku, w którym infekcja i stan zapalny powodują czerwone, głębokie i obolałe zmiany trądzikowe. Trądzik występuje zwykle w tłustych typach skóry z gęstą populacją mieszków łojowych a dotyczy głównie twarzy, górnej części klatki piersiowej i pleców.
Trądzik jest głównie kojarzony z nastolatkami, których hormony w pewnym okresie dosłownie szaleją! Jednak trądzik sporadycznie pojawia się też u dorosłych w okresach stresu oraz w czasie zmiennego poziomu hormonów – na przykład w czasie ciąży.
Nasza skóra odzwierciedla to, co dzieje się w organizmie, dlatego podczas wysypu trądziku należy zwrócić uwagę również na czynniki wewnętrzne. Poświęć zatem trochę czasu i poznaj osiem wskazówek, jak w naturalny sposób radzić sobie z trądzikiem.
Zmień swój sposób myślenia
Pozytywne nastawienie do chorób skóry może mieć ogromny wpływ podczas eksperymentowania z leczeniem. Pozbycie się elementu stresu oraz zrozumienie, że nie ma rozwiązania „ szybkiej poprawy wyglądu cery”, z pewnością pomoże twojej skórze szybciej się oczyścić.
Musisz zrozumieć, że proces oczyszczania skóry jest jak dieta. Konsekwentne przestrzeganie właściwych zaleceń, a nie tylko przez tydzień, pomoże skórze przystosować się poprzez wyrównanie poziom łoju wydzielanych przez nadaktywne gruczoły łojowe.
Nie oczyszczaj nadmiernie skóry
Powszechnym błędem jest przekonanie, że usuwanie nadmiaru sebum znajdującego się na powierzchni skóry usunie efekt „zatykania” porów na skórze.
Tak naprawdę nadmierne usuwanie łoju skórnego, powoduje przy okazji zdzieranie powierzchni naskórka i przerywanie kwaśnego płaszcza hydrolipidowego odpowiedzialnego za utrzymywanie kwaśnego pH skóry (naturalnej bariery naszej skóry). Warstwa ta jest niezbędna do ochrony skóry przed infekcjami, podrażnieniami, reakcjami alergicznymi i odwodnieniem. Nadmierne oczyszczanie może spowodować, że skóra stanie się podatna na dalsze infekcje i wypryski, nie wspominając o jej wysuszaniu. Oczyszczanie dwa razy dziennie delikatnym i kojącym tonikiem do mycia twarzy, pomoże schłodzić i nawilżyć zmęczoną skórę. Wybierzmy taki środek antybakteryjny, który będzie miał również dodatkowe zalety mocy naturalnych składników.
Unikaj ostrych składników do pielęgnacji skóry
Najważniejsze jest to, aby skóra mogła cały czas oddychać! Wszystko, co blokuje skórę, uniemożliwia jej prawidłowe funkcjonowanie. Unikaj środków, które w swoim składzie zawierają:
- Pochodne silikonu zatykające pory (zwykle oznaczone dimetikonem): zatykają skórę i mogą prowadzić do zapalenia. Bakterie, łój skórny i inne zanieczyszczenia są uwalniane w sposób naturalny, jednak pochodne silikonu mogą powodować, że łój, pot i martwe komórki skóry pozostaną uwięzione w porach, powodując stan zapalny i infekcję. Dotyczy to równie kosmetyków stosowanych przy makijażu, które zawierają te pochodne. Jeśli będziesz chciała ukryć trądzik pod makijażem, to tak naprawdę może się to przyczynić dodatkowo do powstania wyprysków i zatorów.
- Nadtlenek benzoilu: jest to bardzo ostra organiczny związek chemiczny, który jest niezwykle często stosowany w produktach do pielęgnacji skóry. Używany jest również w farbach stosowanych do koloryzacji włosów. Z pewnością jest to coś, czego nie chcesz mieć na twarzy. Ta substancja chemiczna może kłuć, palić, wysychać i dodatkowo podrażniać skórę.
- Środki złuszczające: ludzie z dolegliwościami trądzikowymi bardzo szybko przechodzą do metody „szorowania martwych komórek skóry ”. Takie czynności jednak mogą podrażniać i tak obciążoną już stanem zapalnym skórę. Unikaj więc mikrogranulek, ostrych peelingów solnych / cukrowych i peelingów o dużych cząsteczkach na twarzy trądzikowej.
Ogranicz przetworzoną żywność
Zmiany w diecie mogą pomóc kontrolować poziom cukru we krwi, a co za tym idzie regulować hormony związane z wypryskami trądzikowymi. Niektóre produkty o wysokiej zawartości cukru i węglowodanów prostych, są powiązane z niedoskonałościami i wypryskami. Do takich produktów w szczególności zaliczyć możemy:
- przetworzona żywność, np. przekąski (chipsy i herbatniki),
- żywność bogatą w skrobię, np. biały chleb, makaron i ziemniaki,
- napoje słodzone, np. napoje owocowe ze sztucznymi dodatkami i napoje energetyczne.
Twoje ciało reaguje na wzrost poziomu cukru we krwi, wytwarzając więcej insuliny, co zwiększa produkcję sebum. To z kolei przyczynia się do zatykania mieszków włosowych w skórze, co jest idealnym środowiskiem do rozwoju bakterii trądzikowych.
Zmaksymalizuj spożycie żywności bogatej w wartości odżywcze
Zmiana diety z uwzględnieniem produktów bogatych w składniki odżywcze może pomóc w szybszym oczyszczeniu skóry. Spróbuj wprowadzić szereg świeżych produktów do swojego planu żywieniowego.
Poprawa kondycji jelit poprzez zwiększenie ilości produktów probiotycznych może pomóc w prawidłowym wchłanianiu składników odżywczych. Ważne jest również nawilżenie skóry od jej wnętrza.
Upewnij się więc, że pijesz odpowiednio dużo wody. Staraj się wypijać szklankę wody tuż po przebudzeniu.
W każdym tygodniu postaraj się o dzień wolny od makijażu
Ważne jest, aby twoja skóra mogła oddychać i była w stanie uwalniać zanieczyszczenia bez przeszkód – takich jak chociażby codzienny makijaż.
To nie tylko zapewni twojej skórze przerwę w stosowaniu produktów o ciężkich, oleistych konsystencjach, ale także pomoże ci nabrać pewności siebie. Codzienne nakładanie makijażu na skórę zatyka i zapala mieszki włosowe skóry, co może doprowadzić do infekcji.
Odtruwaj i złuszczaj skórę
Stosowanie połączenia środka myjącego i żelu powoduje, że martwe komórki skóry nie będą zatykać porów skóry. Aby uzyskać skuteczne rozwiązanie w walce z trądzikiem, zaleca się odpowiednią pielęgnację.
Należy pamiętać o wieczornej oraz porannej higienie skóry. Zamiast agresywnych produktów na bazie alkoholu, wybierz bezpieczne dermokosmetyki, wspierające leczenie trądziku oraz regulujące ilość wydzielanego łoju, a także zapobiegające wysuszeniu i podrażnieniom.
Stosuj przede wszystkim łagodne produkty, które nie będą powodować podrażnień i nie zmienią struktury lipidów powłoki hydrolipidowej oraz warstwy rogowej skóry. Dokładne oczyszczanie skóry to podstawa pielęgnacji.
Nie ściskaj!
Trzymaj ręce z dala od skóry, gdy jest w stanie zapalnym!
Dotykając i wyciskając wypryski naruszamy skórę co powoduje rozprzestrzenienie się infekcji. Dodatkowo ucisk na naczynia włosowate oraz mieszek włosowy może powodować jego rozerwanie i zaostrzyć stan zapalny, a to z kolei w konsekwencji może spowodować pozostawienie blizn na skórze.
Wyciskanie wyprysków może doprowadzić do przeniesienia niechcianych bakterii na sąsiednie rejony skóry. Wyciskanie pryszczy to niezdrowy nawyk i najlepiej będzie go unikać wykazując nieco siły woli. Z pewnością twoja skóra będzie ci za to wdzięczna.
Pamiętaj aby zasięgnąć porady lekarza dermatologa, jeśli objawy trądziku nie będą ustępować.
Sama na szczęście nie mam skóry ze skłonnościami do trądziku – mimo to staram się dbać o cerę, jak najlepiej potrafię! 🙂
faktycznie, kiedy przestałam jeść czekoladę (w dużych ilościach), moja skóra zupełnie się zmieniła.
Mam 32 lata i dalej miewam problemy skórne. Wydawało mi się, że na temat walki z trądzikiem wiem już wszystko, a jednak ten post okazał się dla mnie bardzo wartościowy!
Mam nadzieje ze mi już to nie grozi.
Bardzo dużym problemem jest obecnie nadmiernie przetworzona żywnosć. Jest wszędzie.
Świetnie napisany artykuł i wiele przydatnych informacji 😉
Bardzo ciekawy artykuł i mam nadzieję, że pomoże niejednej osobie.
Świetny artykuł dla osób zmagających sie z trądzikiem. U mnie drobne wypryski pojawiają się tuz przed okresem, ale to głównie sprawy hormonalne. Dużo zależy jak dbamy o cerę i bardzo ważne jest jaka dietę stosujemy na co dzień. Ważne jest zdrowe odżywianie i włączenie do menu dużo warzyw i owoców. Niestety to wszystko przekłada się na stan naszej skóry, a także zdrowia. :):*
Sama zmagam się z trądzikiem, to trudny temat.
Przyznam, że nie spodziewałam się tutaj takiego wpisu. Twoj blog kojarzy mi się przede wszystkim z przepisami.
Blog to również podróże i life style 🙂
Nadmierne oczyszczanie na własną rękę bywa zgubne! Lepiej zdać się na profesjonalistów i stosować odpowiednie kosmetyki – trądzik można zwalczyć. 🙂
Czasami lepiej jest skorzystać z porady specjalisty, jeśli trądzik nie chce ustępować.
Bardzo dobrze, że piszesz o tym jak dbać o cerę trądzikową.
Niestety coś wiem o tym problemie, mimo że dawno nastolatką nie jestem 😉 Staram się te rady wcielać w życie. Przede wszystkim naprawdę sprawdza się u mnie pilnowanie zdrowego jedzenia oraz odpoczynek skóry w dniach bez makijażu
Post koniecznie muszę podsunąć mojemu dziecku, niech zapozna się z materiałem, znajdzie potwierdzenie moich wskazówek. 🙂
Zmagałam się chwilę z trądzikiem, ale na szczęście mi przeszło 🙂
Nigdy nie miałam problemów tego typu z cerą.
Widać tylko na niej nieprzespaną noc, ostre przyprawy i słodycze.
Bardzo przydatny artykuł dla osób z problemami trądzikowymi.
Dużo dobrych rad, których wiele osób nie stosuje.
Kiedy byłam nastolatką, miałam cerę niczym pupcia niemowlaka. Teraz znacznie częściej moja cera upomina się o uwagę. Chętnie skorzystam z podanych w artykule wskazówek, jak o nią dbać.
Bardzo przydatny wpis, czasami warto skorzystać z pomocy dermatologa.
Bardzo obszerny post. Moja cera na co dzień odpoczywa od makijażu.
To co jemy widać na naszej twarzy. Nadmiar tłustego, alkoholu zaraz daje znać o sobie (prócz kilogramów) różnymi niechcianymi dziwadłami na twarzy. Twarz to wizytówka. Inaczej się to ma jak dziecko wchodzi w okres dojrzewania. Moja córka miała z tym ogromny problem, była cała upstrzona w krostach z białymi łebkami. Nic nie pomagało prócz właśnie tabletek.