Daktyle to owoce palmy daktylowej rosnącej głównie w krajach arabskich i w Północnej Afryce. Były podstawą żywienia na Bliskim Wschodzie i w Dolinie Indusu już od tysięcy lat. Są świetną przekąska, mogą być podawane nadziewane serem lub orzechami, doskonale pasują jako dodatek do dań słodkich i wytrawnych. Z powodzeniem można użyć je jako słodzika do potraw. Świetnie dosładzają wszelkie wypieki, koktajle, desery. Zawierają dużą ilość cukru, ale są zdecydowanie zdrowsze od tradycyjnego cukru, ponieważ mają stosunkowo niski indeks glikemiczny.
Skąd się biorą daktyle?
Daktyle rosną na drzewach daktylowych, które osiągają nawet 25 metrów wysokości. Uprawiane są w Północnej Afryce, na Bliskim Wschodzie i w Azji południowej. Owoce osiągają do 7 cm długości. Daktyle wiszą na palmach w dużych skupiskach i różnią się fakturą od twardych, suchych odmian, takich jak Thoor zwany „daktylowym chlebem”, do półsuchych rodzajów, takich jak daktyle Dayri, Zahdi oraz najpopularniejsze – Deglet Noor, aż do dużych, miękkich daktyli, takich jak daktyle Medjool (inaczej „królowa daktyli”). Daktyle Medjool są znacznie większe niż inne odmiany (bez pestki daktyl Medjool waży średnio 24 g).
Świeże, całe daktyle zawierają tylko 30% wilgoci. Aby przedłużyć okres przydatności do spożycia, wiele daktyli pozostawia się na palmie aż do osiągnięcia pełnej dojrzałości. Chociaż są nieco suche przed zbiorem, daktyle te, dostępne w wielu sklepach, supermarketach i sklepach ze zdrową żywnością, są nadal uważane za świeże.
Daktyle bez pestek można kupić w całości, posiekane lub wytłaczane. Wytłaczane daktyle, pokrywane mąką owsianą, mąką ryżową lub dekstrozą, przeznaczone są do stosowania w pieczeniu. Dostępny jest również sok z daktyli, który można wykorzystać do wyrobu wypieków lub koktajli.
Wartości odżywcze
Daktyle, w zależności od rodzaju, różnią się trochę składnikami odżywczymi lub ich ilością w owocach. W owocach możemy znaleźć witaminy z grupy B, witaminę K, minerały takie jak wapń, miedź, mangan, magnez i żelazo. Zawierają dużo potasu, związków o działaniu przeciwutleniającym i błonnika. Wspierają układ nerwowy, zdrowie kości, krzepnięcie krwi i wspomagają trawienie.
Przechowywanie i bezpieczeństwo żywności
Daktyle powinny być pulchne, błyszczące i wilgotne. Mogą być lekko pomarszczone, ale nie powinny być połamane, popękane, suche, twarde lub zbyt pomarszczone. Dobre daktyle mają lepko-słodką, niemal kandyzowaną teksturę i bogaty smak.
Aby zapewnić najdłuższy okres spożycia owoców, przechowuj miękkie i półmiękkie odmiany, takie jak Deglet Noor, w lodówce, gdzie mogą być przechowywane do 18 miesięcy. Przechowywane w temperaturze pokojowej mogą być dobre do spożycia nawet do roku. Suszone daktyle są pasteryzowane w celu zahamowania wzrostu pleśni. Możesz przechowywać je w temperaturze pokojowej w szczelnym pojemniku w chłodnym, suchym miejscu przez około 6 miesięcy. W lodówce przetrwają do roku.
Jak przygotować
Jeśli twoje daktyle mają pestki, po prostu pokrój je wzdłuż, aby je usunąć. Pamiętaj, że daktyle oznaczone jako bezpestkowe mogą czasami zawierać pestki lub ich części.
Daktyle dostarczają wilgoci i naturalnej słodyczy wypiekom, takim jak pieczywo, babeczki, ciastka i tarty. Można je również podawać nadziewane mięsem, serem lub orzechami jako przystawkę lub przekąskę. Dodaj posiekane daktyle do jogurtu, gorących płatków, koktajli, surówek i sałatek. Spróbuj dodawać je do dań obiadowych, takich jak pieczeń lub gulasz, lub dodaj je do marynat, aby dodać słodyczy i zrównoważyć inne smaki. Idąc w góry lub na długi spacer warto mieć kilka daktyli w kieszeni, w chwilach zmęczenia posłużą jako zastrzyk energii.
Uwielbiam daktyle świeże. Ostatnio mój przebój to bigos wegetariański z daktylami,rodzynkami i przyprawami. Można dodać śliwkę suszona ale ona zabija wszystkie smaki. Robię pastę do pieczywa czy rolady biszkoptowej.
Nigdy nie interesowałam się tym dokładnie, więc dla mnie to nowa i bardzo przydatna wiedza.
co można robić z daktyli? chociaż nie, nie ważne co, chętnie bym po prostu spróbowała 😉
Zawsze myślałam, że daktyl to daktyl, a tu niespodzianka 🙂
Lubię daktyle, ale a dużo ich nie idzie zjeść, bo są strasznie słodkie. Ciekawy artykuł
Daktyle – post dla mnie! Ciekawe, w sumie nigdy nie zastanawiałam się nad ich rodzajami. To chyba wynika z tego, że zazwyczaj dostępny jest jeden 😉 Tam gdzie ja robię zakupy:)