Maj to wyjątkowy miesiąc, czas Pierwszych Komunii Świętych. To bardzo ważny czas w życiu większości młodych ludzi jak i ich rodziców. W tak podniosłym dniu z pewnością nie może zabraknąć tortu, który jest wspaniałym dopełnieniem tego ważnego dnia. Torty piętrowe są niezwykle efektowne i eleganckie. Dostojnie zdobią stół i cieszą oczy wszystkich gości. I taki tort miałam okazje przygotować w tym roku. Delikatny biszkopt oraz połączenie słodkiej chałwy i lekkiego kremu waniliowego. Całość przełamana orzeźwiającą frużeliną malinową, której lekko kwaskowy smak wspaniale balansuje ze słodką chałwą. Efektownie wykończony i udekorowany masą cukrową i kwiatami.
Porcje: 50
Składniki
Biszkopt duży
- 7 jajek
- 127 g mąki tortowej
- 45 g mąki ziemniaczanej
- 203 g cukru
- szczypta soli
Biszkopt mały
- 5 jajek
- 100 g mąki tortowej
- 35 g mąki ziemniaczanej
- 160 g cukru
- szczypta soli
Krem chałowowy
- 800 ml śmietany kremówki
- 500 g serka mascarpone
- 500 g czekolady mlecznej
- 500 g chałwy waniliowej
Krem waniliowy
- 400 ml śmietany kremówki
- 250 g serka mascarpone
- 6 łyżek cukru pudru
- 2 łyżeczka ekstraktu z wanilii
Frużelina malinowa
- 600 g malin
- 160 g cukru
- 2 ½ łyżeczki mąki ziemniaczanej
- 3 ½ łyżeczki żelatyny
Nasączenie
- 350 ml wody mineralnej niegazowanej
- 4 łyżki soku z cytryny
- 2-3 łyżki cukru
Krem maślany do tynkowania tortu
- 600 g masła
- 500 g mleka skondensowanego słodzonego
Dekoracja
- 1400 g masy cukrowej białej
- złoty spray spożywczy
- klej spożywczy
- wstążka złota
Przygotowanie
Biszkopt duży
- Białka oddzielamy od żółtek. Do białek dodajemy sól i ubijamy na sztywną pianę. Pod koniec ubijania stopniowo dodajemy cukier, nie przerywając ubijania. Następnie dodajemy kolejno po jednym żółtku cały czas ubijając. Mąkę tortową i ziemniaczaną łączymy i przesiewamy przez sito. Dodajemy do masy jajecznej i delikatnie, najlepiej przy pomocy szpatułki mieszamy, do połączenia się składników.
- Dno tortownicy o wymiarach 26 cm wykładamy papierem do pieczenia i przekładamy przygotowane ciasto. Wstawiamy piekarnika nagrzanego do 170-180'C i pieczemy przez 35-40 minut. Upieczony biszkopt wyjmujemy z piekarnika i upuszczamy go razem z formą na podłogę z wysokości około 60 cm. Odstawiamy do ostygnięcia. Biszkopt kroimy na 4 równe blaty.
Biszkopt mały
- Białka oddzielamy od żółtek. Do białek dodajemy sól i ubijamy na sztywną pianę. Pod koniec ubijania stopniowo dodajemy cukier, nie przerywając ubijania. Następnie dodajemy kolejno po jednym żółtku cały czas ubijając. Mąkę tortową i ziemniaczaną łączymy i przesiewamy przez sito. Dodajemy do masy jajecznej i delikatnie, najlepiej przy pomocy szpatułki mieszamy, do połączenia się składników.
- Dno tortownicy o wymiarach 16 cm wykładamy papierem do pieczenia i przekładamy przygotowane ciasto. Wstawiamy piekarnika nagrzanego do 170-180'C i pieczemy przez 35-40 minut. Upieczony biszkopt wyjmujemy z piekarnika i upuszczamy go razem z formą na podłogę z wysokości około 60 cm. Odstawiamy do ostygnięcia. Biszkopt kroimy na 4 równe blaty.
Krem chałwowy
- Do rondelka przelewamy śmietanę i dodajemy połamaną czekoladę. Podgrzewamy cały czas mieszając do momentu, aż czekolada się rozpuści i składniki dobrze połączą się. Pamiętajmy o tym, że śmietanki nie wolno zagotować. Śmietankę studzimy i wstawiamy do lodówki na minimum 12 godzin. Po tym czasie śmietankę ubijamy na najwyższych obrotach miksera. Pod koniec miksowania dodajemy schłodzone mascarpone i pokruszoną chałwę. Mieszamy, aby składniki się połączyły.
Krem maślany do tynkowania tortu
- Masło w temperaturze pokojowej ucieramy na jasną, puszysta masę. Stopniowo dodajemy mleko skondensowane o temperaturze pokojowej. Miksujemy całość około 2-3 minut. Pod koniec miksowania zmniejszamy obroty, aby „odpowietrzyć ” krem. Krem będzie idealnie gładki.
Frużelina malinowa
- Maliny przekładamy do rondelka, dodajemy cukier i podgrzewamy do momentu, aż cukier całkowicie się rozpuści. Maliny przecieramy przez sito, aby pozbyć się pestek. Otrzymany mus malinowy ponownie podgrzewamy. Mąkę ziemniaczaną rozprowadzamy w niewielkiej ilości wody i dodajemy do gotujących się malin. Mieszamy dokładnie chwilę gotujemy. Odstawiamy na bok. Żelatynę rozpuszczamy w 2-3 łyżkach gorącej wody i dodajemy do malin. Mieszamy do połączenia się składników. Gotową masę studzimy i wkładamy do lodówki na kilka godzin, aby stężała.
Nasączenie
- Do wody dodajemy cukier i mieszamy do rozpuszczenia się cukru. Dodajemy sok z cytryny, mieszamy i odstawiamy na bok.
Przełożenie
- Każde piętro tortu składamy w rancie cukierniczym. Pierwszy blat biszkoptu układamy na podkładzie, nasączamy ponczem i wykładamy część kremu chałwowego. Przykrywamy drugim biszkoptem, nasączamy go, wykładamy frużelinę malinową i krem waniliowy. Przykrywamy trzecim biszkoptem, który nasączamy ponczem i wykładamy część kremu chałwowego. Wierzch przykrywamy czwartym biszkoptem, który również nasączamy. Tak postępujemy również z górnym piętrem tortu. Tort w rantach chłodzimy kilkanaście godzin w lodówce, a najlepiej całą noc.
- Z dobrze schłodzonych pięter tortu zdejmujemy rant cukierniczy. Każde piętro tynkujemy równo i dokładnie kremem maślanym. Tort ponownie chłodzimy w lodówce przez kilka godzin. Każde piętro tortu obkładamy masą cukrową. Małe piętro ustawiamy po środku dużego piętra tortu. Warto użyć wsporników jak i dodatkowego, cienkiego podkładu dla zabezpieczenia tortu przed zapadnięciem się. Teraz pozostaje tylko udekorowanie tortu masą cukrową i ozdobami. Powodzenia.
Uwagi dodatkowe
- Waga tortu: 7,3 kg
Jeśli wypróbowałaś/eś ten przepis zostaw, proszę komentarz i napisz, czy Ci smakowało. Na pewno pomoże to innym czytelnikom, a mi będzie bardzo miło! Przepis możesz również ocenić i dodać zdjęcie przygotowanego dania. Będę również bardzo wdzięczna, jeśli polubisz moją stronę na facebooku – każde polubienie sprawia mi radość i motywuje do dalszej pracy!
Wspaniały tort. Chciałam tylko zapytać o małą modyfikację …. czy jeżeli tort zostanie obłożony jedynie kremem maślanym to można do tego przymocować jadalną koronkę do tortu zamiast obkładać go masą cukrową???
Oczywiście 🙂 Pozdrawiam
Jeszcze nie jadłam tortu z kremem z chałwy i frużeliną malinową. Wygląda na to, że tort musiał nie tylko wspaniale wyglądać, ale i smakował obłędnie 🙂
Dziękuję, to połączenie jest wyjątkowo pyszne 🙂
Mistrzostwo świata! Lubię piec i zdarza mi się też przygotować tort, ale u Ciebie to już wyższy stopień wtajemniczenia 🙂
Przepis na krem chałwowy zapisuję i wykorzystam przy najbliższej okazji. Dziękuję 🙂
Dziękuję i polecam 🙂
Strasznie spodobało mi się określenie „tynkowanie tortu” 😀 Nie lubię i nie jadam słodkości, ale bardzo lubię podziwiać od strony wizualnej – pięknie Ci wyszedł 🙂
Dziękuję 🙂 Co do nazwy to cóż – tak eksperci to nazywają 🙂 Patrząc na to od strony techniczne, rzeczywiście tak to wygląda i nawet używa się packi 🙂
Jestem chałwoholiczką dlatego ten tort to strzał w 10, a do tego jedne z moich ulubionych owoców-maliny. Chętnie wypróbuję, ale w postaci małego tortu:)
Polecam 🙂
Piękny tort, aż szkoda by go jeść 😀
Taki tort to zawsze ogrom pracy!
Dużo pracy włożone w przygotowanie, ale tort wygląda imponująco. Zapewne tak, jak się pięknie prezentuje to i smakuje wybornie. 🙂
Tort wygląda imponująco 🙂 Widać, że włożyłaś w niego mnóstwo pracy 🙂
tort boski. Jednak ja osobiście, to jedyne co do żarcia mogę zrobić, to kanapkę:)
Ten tort jest tak piękny ,że sam wygląd powinnas dostać jakąs nagrodę cukierniczą z najwyższej półki 🙂
Cudowny 🙂
Skomplikowany przepis, ale maliny i chałwa kuszą 🙂
Torty nigdy nie były moją domeną, zwykle są czasochłonne ale widać, że warto się postarać. Efekt wspaniały. Właśnie taki powinien być tort komunijny – elegancki, prosty i jasny.
Robi wrażenie ?
Cudownie wyglada ale jeszcze lepiej pewnie smakuje ? przyznane szczerze że nie mam talentu do pieczenia i nie udało by mi sie samej czegoś takiego zrobić ?
Precyzyjnie wykonany:)
Idealny w swojej prostocie!
Zawsze po takich tortach spodziewałam się ogromnego nawału cukru, ale ten przepis jest tak świetny, że czapki z głów – no i wykonanie, ja po prostu zazdroszczę umiejętności!
Piękny! Zazdroszczę takich umiejętności 🙂
Piękny, wygląda cudownie:)
Wow i Ty sama zrobiłaś ten piękny tort że zdjęcia?
No szacunek ❤ Piękny jest ❤
Jakoś się udało go zrobić 😉
Malina i chałwa… mmm…. idealne połączenie, a tort wygląda pięknie!
Taki elegancki i bez przepychu 🙂 Piękny <3
Znowu mnie zachwycasz! I jeszcze ta frużelina! Mmmm
Wow co.za.majsterstyk! Ja nie mam cierpliwości do takiej precyzyjniej pracy, choć biszkopty mi wychodzą pierwsza klasa;)
Jaki piękny! Zazdroszczę tortowym twórcom, ja nie mam takich zdolności : )
Ale pięknie wygląda ten tort.
Dla mnie za wysokie progi takie piętra 😉 ale tort cudny 🙂
Ten kwaskowy smak mnie przekonuje, jeśli o degustacje chodzi, a wizualnie bardzo ładna praca 🙂
wspaniale wygląda 🙂
Koronkowa robota 🙂 Piękne, bardzo estetyczne i czyte wykonanie. A czytając skład wiem też, że tort jest pyszny 🙂