Uwielbiamy dania z grilla, zarówno te mięsne, jak i warzywne. Tradycyjnie z początkiem wiosny Polacy zaczynają przyrządzać na grillu swoje ulubione potrawy, od żeberek, przez skrzydełka z kurczaka po grillowane szparagi. Jednak nie samą karkówką i pieczonymi ziemniakami człowiek żyje. Możliwości przygotowania różnych potraw na grillu stają się nieograniczone. Prawdziwą gratką dla fanów włoskiej kuchni jest informacja, że na grillu można przygotować również… pizzę!
Pizza z grilla – jak ją przyrządzić?
Przyrządzanie pizzy kojarzy nam się głównie z pieczeniem w piekarniku lub w specjalnym piecu, który nieliczni z nas mają w swoich domach. Jednakże wielbicielom tego przysmaku oraz grillowania wychodzi naprzeciw firma Weber, której grille posiadają wbudowany system GBS (Gourmet Barbecue System). Dzięki niemu możemy bez kłopotu podmienić ruszt na dowolne urządzenie. W tym przypadku będzie to kamień do pizzy. Przy tym konieczne jest tutaj posiadanie grilla z pokrywą, aby całość piekła się zarówno od dołu, jak i od góry.
Poza tym procedura przygotowywania pizzy wygląda tak, jak zazwyczaj. Ciasto należy przygotować wcześniej, najlepiej poprzedniego dnia. Do jego przygotowania możemy użyć zarówno świeżych drożdży, drożdży suszonych, jak i zakwasu, jeśli go mamy. Oto podstawowy przepis na ciasto do pizzy, które zawsze się udaje:
Składniki:
– 40 gram świeżych drożdży
– 500 gram mąki do pizzy
– 300 ml ciepłej wody
– 2 łyżki oliwy z oliwek wysokiej jakości
– 1 łyżeczka soli
– 1 łyżeczka cukru
Drożdże należy rozmieszać w ciepłej wodzie, następnie dodać cukier i nieco mąki, po czym wymieszać. Tak przygotowany zaczyn odstawić na kilkanaście minut przykryty ścierką. W tym czasie można wymieszać mąkę z solą. Następnie dodawać powoli zaczyn, mieszając. Wlać oliwę i również dobrze wymieszać. Ciasto należy wyrabiać, najlepiej ręcznie, przez około 15-20 minut. Wymaga to sporo siły, ale bez tego spód pizzy nie będzie dobry. Po wyrobieniu ciasto trzeba odstawić do wyrośnięcia, minimum na dwie godziny, najlepiej, żeby leżakowało dłużej.
Przed grillowaniem ciasto należy rozwałkować, formując okrąg. Posmarować domowym sosem pomidorowym, następnie poukładać na wierzchu ulubione składniki (salami, szynkę, pomidory, oliwki, cebulkę, paprykę itd.). Na wierzchu posypać serem, np. mozarellą.
Pizza z grilla – co warto wiedzieć?
Aby pizza z grilla wyszła nam jak najlepiej, musimy przestrzegać kilku istotnych zasad. Po pierwsze grill należy rozgrzać do maksymalnej temperatury. Firma Weber oferuje klientom kamień Weber Original, który jesteśmy w stanie rozgrzać tak mocno, jak w specjalnym piecu do pizzy. Czas rozgrzewania kamienia to około 10 minut.
Warto pamiętać, by zarówno kamień, jak i blachę, jeżeli decydujemy się grillować na niej, a nie bezpośrednio na kamieniu, należy obsypać mąką. Pizzę grillujemy pod przykryciem, kontrolując stan wypieczenia. Ciasto powinno być chrupiącej i dobrze upieczone, składniki zaś dobrze ugrillowane i nie przypalone. Łatwo szczególnie o przypalenie spodu pizzy, dlatego należy cały czas sprawdzać stan ciasta podczas grillowania. Dobrą praktyką jest wstawienie na ruszt, przy kamieniu pojemnika z odrobiną wody. Pod zamkniętą pokrywą wytworzy się wówczas stosunkowo wilgotne powietrze, temperatura będzie dzięki temu jeszcze wyższa a ciasto kruche i rozpływające się w ustach.
Grillowanie pizzy zajmuje od 5 do 15 minut, w zależności od grubości ciasta oraz tego, jaką pizzę lubimy. Nie da się ustalić jednej odgórnej temperatury, ponieważ stan wypieczenia należy kontrolować na bieżąco i w zależności od tego, co chcemy uzyskać, tyle czasu piec placek.
Pizza z grilla ma wspaniały smak, zbliżony do tego, jaki osiągamy, korzystając z pieców do wypieku pizzy, a o wiele lepszy niż w przypadku pieczenia jej w domowym piekarniku. Warto spróbować!
Jeśli chcesz poznać więcej informacji o naszych grillach i akcesoriach do grilli lub zdobyć inspirujące przepisy, zapisz się do newsletter na stronie weber.com.
Takiego patentu jeszcze nie widziałem, ciekawe czy kiedyś uda mi się go przetestować 😉
Często robimy pizzę z grilla, uwielbiam takie dania
Przyznam szczerze, że pierwszy raz słyszę o tym, że pizzę można zrobić na grillu
ta pizza wygląda tak obłędnie przepysznie, że chyba jeszcze dziś polece do sklepu, żeby sobie taką zrobić. Da radę na zwykłym elektrycznym?
Z pewnością na elektycznym to nie to samo
Pizza na grillu, tego jeszcze nie probowalam 🙂 musze sprawdzic czy moj sprzet ma ta opcje 🙂
Oj, naszła mnie właśnie ochota na pizze 😛
Ojej, nie miałam pojęcia, że tak można przygotować pizzę. Ciekawy pomysł! 🙂
hmm, z grilla? trzeba pomyśleć
Nigdy nie próbowałem, ale jestem sceptyczny. Grill to kierunkowe ciepło od dołu, a pizza potrzebuje ciepła otulającego. Tak przynajmniej uczyli mnie na kursie w Neapolu
NO PROSZĘ, NIE WIEDZIAŁAM, ŻE PIZZE DA SIĘ ZROBIĆ NA GRILU 🙂
jestem bardzo zaskoczona tym przepisem, nie wiedziałam, że się tak da, koniecznie muszę wypróbować!
NIgdy nie robilam pizzy na grillu, dziekuje za pomysl, chetnie sprobuje 🙂
Już na sam wygląd wygląda bardzo smacznie, a na żywo na pewno to uczta dla podniebienia.
Chętnie zwrócę uwagę na taką pizzę z grilla, lubię to danie.
Hmm jeszcze nie jadłam pizzy z grilla 🙂 Kiedyś musze zrobić!
Pizza z grilla na pewno jest inna niż taka robiona hurtowo na zamówienie.
A wiesz, że jeszcze nie wpadłam na to, aby przygotować pizzę z grilla, a przecież to świetny pomysł. 🙂
dawno pizzy nie jadłam, chętnie bym spróbowała takiej z Grila, ale mi smaka narobiłaś na pizzę…
Zrobiłam! Ale to fakt, to na czym się robi i jakiego sprzetu używa jest ważne. Świetne wskazówki przekazałaś w tym przepisie
Pizza z grilla? Tego jeszcze nie próbowałam
Trzeba spróbować 🙂
Oj jestem wielką miłośniczką pizzy, mogę ją jeść stale, tak jak zresztą makaron. Taki typowy ze mnie Włoch 😀
Nigdy nie jadłam pizzy z grilla, więc tym bardziej jestem ciekawa jej smaku.
Uwielbiam grilla , Uwielbiam pizza . Jeszcze nie słyszałam o takim systemie. Pozdrawiam
Przyznam, że nie słyszałem nigdy wcześniej o grillach z systemem GBS. Fajny i ciekawy artykuł. Aż mam ochotę na taki grill!
Dziękuję. Taki grill to świetna sprawa, więc może warto pomyśleć o zakupie 🙂
Pizzy z grilla jeszcze nie robiłam, ale zagłębię się w artykuł bardziej, to dowiem się z pewnością czegos więcej 🙂