Tradycyjny polski obiad nie może obejść się bez: rosołu, kotleta schabowego, zupy pomidorowej czy pierogów. Te dania najbardziej kojarzone są z polską kuchnią i najczęściej królują na niedzielnych obiadach. Jeśli chcesz poznać przepisy na najbardziej chrupiącego schabowego, esencjonalny rosół czy wyśmienite pierogi, skorzystaj z naszych receptur.
Jak zrobić dobry rosół
Wydaje się, że każdy doskonale wie, jak zrobić rosół: ot, wystarczy mięso, włoszczyzna, parę przypraw i tyle. Tylko czemu jeden rosół wyjdzie aromatyczny i esencjonalny, a drugi będzie przesłodzony lub mdły w smaku? Tu sprawa rozbija się o szczegóły, które czasem zmieniają całkowicie smak zupy. Tymi szczegółami jest np. sekret, że mięso powinniśmy włożyć do zimnej a nie do ciepłej wody. Albo, że rosół gotujemy na najmniejszym możliwym ogniu, a nie doprowadzamy go do nadmiernego wrzenia. Jeśli chcecie dowiedzieć się, jak zrobić dobry rosół (jeśli nie najlepszy), zajrzyjcie na stronę Akademii Smaku i poznajcie wskazówki, bez których ta zupa może się nie udać.
Składniki na rosół:
- 3 litry wody
- 4 pałeczki z kurczaka
- 3 marchewki
- 2 pietruszki
- Kawałek pora
- ¼ kawałka selera
- Liść laurowy
- 5 ziarenek ziela angielskiego
- Półtorej łyżeczki soli
- Pieprz
Przykładowe wykonanie typowego rosołu:
Do zimnej wody wkładamy opłukane mięso. Dokładamy też obrane warzywa. Wsypujemy sól i pozostałe przyprawy. Zagotowujemy, zmniejszamy ogień i gotujemy około godziny. Na talerzu posypujemy pokrojoną natką pietruszki.
Jak zrobić pomidorową z rosołu?
Udana pomidorowa to tylko taka, która wykonana została na rosole. Dzięki niemu jest esencjonalna i wyrazista w smaku. Jeśli posiadamy w szafce przecier pomidorowy, sprawa jest banalnie prosta. Dodajemy partiami mały koncentrat pomidorowy (około 200 g) do zupy i za każdym razem próbujemy, czy jest już dość „pomidorowa”. Jeśli tak, gotujemy ją chwilę z przecierem, a na talerzu zaprawiamy ją jogurtem naturalnym. Podajemy z makaronem.
Jak zrobić schabowe?
Dobry kotlet schabowy to taki z chrupiącą skórką, a w dodatku soczysty w środku i nie przesiąknięty tłuszczem. Aby taki uzyskać, konieczna jest prawidłowa kolejność w wykonaniu panierki np. fakt, że najpierw obtaczamy plaster mięsa w mące, następnie w jajku, a dopiero na koniec w bułce. O tym, jak zrobić dobre kotlety schabowe, jakiego mięsa do tego użyć, na ile centymetrów uciąć mięso, aby nie było zbyt cienkie ani zbyt grube, warto poczytać na stronie Akademii Smaku. Tam dowiesz się, na jakim tłuszczu najlepiej smażyć schabowego, aby go nie spalić, jak również poznasz wskazówki dotyczące doboru najlepszego mięsa.
Przepis na pierogi
Pierogi to również nieodzowny element kuchni polskiej. Można je spożywać na słono i słodko. Najpopularniejsze są, o dziwo, pierogi o nazwie ruskie. To one najbardziej kojarzą się z polską kuchnią. Nie mniej popularne są serwowane latem pierogi z jagodami, czy też solidne i sycące pierogi z mięsem.
Składniki na ciasto:
- 300 g mąki pszennej
- 1 żółtko
- 1 łyżka oliwy
- 125 ml wrzącej wody
- Szczypta soli
Wykonanie ciasta:
Na stolnicy wysypujemy mąkę zmieszaną z solą. W czajniku gotujemy wodę, wlewamy wrzątek do szklanki. Czekamy moment, aż przestanie być wrząca i polewamy nią mąkę. Następnie dodajemy łyżkę oliwy, jedno żółtko, zagniatamy nożem, a następnie dłońmi, by uzyskać jednolite i gładkie ciasto. Gdy uzyskamy gładką kulę, przykrywamy ją ściereczką i dajemy ciastu chwilę odpocząć. Potem odkrawamy kawałek ciasta, rozwałkowujemy go cienko na stolnicy.
Przy pomocy szklanki wykrawamy kółka, a w ich środek wkładamy farsz. Zalepiamy brzegi, a gdy pierwsza partia pierogów jest już gotowa, wrzucamy je na osolony wrzątek. Gdy wypłyną, nastawiamy minutnik na 3 minuty. Wyławiamy i podajemy z odpowiednim dodatkiem np. pierogi ruskie podajemy ze śmietaną i skwarkami. Pierogi z jagodami możemy natomiast podać ze słodką śmietanką lub masłem, cukrem i cynamonem.
Farsz do pierogów ruskich:
- 450 g twarogu
- 450 g ugotowanych ziemniaków
- 1 cebula
- Olej do smażenia
- Sól
- Pieprz
Wykonanie farszu do pierogów ruskich:
Cebulę obieramy z łusek, kroimy w kosteczkę, przesmażamy na patelni. Następnie przeciskamy przez praskę ziemniaki, mieszamy z twarogiem, dodajemy przesmażoną cebulkę oraz pieprz i sól.
Przepis – kluski śląskie z sosem pieczeniowym
To, co wyróżnia kuchnię polską, to na pewno przewaga potraw mącznych. Wśród nich królują kluski śląskie, które wyróżniają się okrągłym kształtem oraz charakterystycznym dołkiem w środku. Wyśmienicie komponują się one z sosem pieczeniowym oraz kawałkiem pieczonego i aromatycznego karczku.
Składniki na kluski śląskie:
- 1 kg ugotowanych ziemniaków
- 200 g skrobi ziemniaczanej
- 1 jajko
- Pół łyżeczki soli
Wykonanie:
Ziemniaki przeciskamy przez praskę, dodajemy do nich skrobię ziemniaczaną z solą, wbijamy jajko i wyrabiamy ręką, aż do uzyskania jednolitej masy. Następnie formujemy z nich małe kuleczki, na których środku robimy kciukiem wgłębienie. Gotujemy je we wrzątku około 3 minut. Podajemy z sosem pieczeniowym własnej roboty.
Nie ma to jak rosołek i schabowy z ziemniaczkami.
Kluski śląskie z sosem pieczeniowym bardzo mi smakują.
Same pyszności kuchni polskiej 🙂 lubię te potrawy, choć zamiast schabowego jem kotlet z piersi z kurczaka 🙂 do tego na przykład ziemniaczki i mizeria 🙂
Zestaw idealny 🙂
Dzięki za przepisy, niby znane, ale jak zwykle nie do końca. Szczególnie się cieszę z przepisu na kluski śląskie- chodzą za mną od bardzo dawna. Powiem Ci jeszcze, że ja do schabowych zawsze dodaję miętę, a pierogowe ciasto robię z mąki, gorącej wody i masła – bez jajka. Co do farszu nie mam uwag, bo zawsze robi go mąż 🙂
Zaskoczyłaś mnie tą miętą 🙂
Myśle, skorzystam z przepisów. Lubię rosół szczególnie w chłodne dni.
Tradycyjne dania, a jednak każdy z nas wykonuje je nieco inaczej, dzięki temu zawsze smakują niepowtarzalnie 😉
Dokładnie tak 🙂
Wydaje mi się, że z rosołem to trochę tak jak z sałatką warzywna. Przepis jest jeden a i tak w każdym domu smakuje inaczej. Lubię go, jedna z najbardziej uniwersalnych zup i na bulionie można zrobić mnóstwo innych rzeczy.
Masz rację, u każdego rosół smakuje inaczej
Rosół nie wiem czemu, ale najczęściej mam w tygodniu na obiad. Tak raz na dwa tygodnie robię go, chyba, że dzieci są chore to zrobię go szybciej. Ale schabowy owszem często króluje w niedzielę. Pycha!
Schabowy i u nas jest dość często 🙂
Najlepszy rosół na świecie robi mój mąż, ale pilnie strzeże swoich sekretów. Ja za to robię pierogi i lubię się bawić różnymi farszami.
Świetnie, że mąż umie przygotować tak dobry rosół
Ja jedynie do rosołu nie dodaję liścia i ziela, a resztę dań pychota – nasze polskie 🙂
Ale zjadłabym takiego schabowego albo pierogi!Aż ślinka cieknie. Ja sama dzisiaj mam jajko, ale może jutro schabowe?
Schabowe jutro – to dobry pomysł 🙂
Wszystkie powyższe propozycje bardzo lubię i często u nas goszczą.
Sama nie gotuję zbyt często, ale najbardziej lubię właśnie takie tradycyjne, polskie dania.
Uwielbiam tradycyjne polskie dania, a rosół to królowa zup.