Kuchnia to bez wątpienia serce każdego domu. To właśnie tam codzienne przyrządzamy smaczne posiłki dla całej rodziny. Odpowiedni sprzęt w kuchni to podstawa dobrego gotowania, warto więc zadbać o dobre akcesoria, by gotowanie było nie tylko proste, ale i przyjemne.
Niemiecka marka Börner od ponad 60 lat projektuje i produkuje najwyższej jakości narzędzia kuchenne, dzięki którym przyrządzanie warzyw jest szybkie i bezpieczne, a posiłki są zdrowe i pełnowartościowe. Szatkownica do warzyw V-Hebel to prawdziwy dowód na to, że gotowanie może być przyjemne i pozwoli nam na szybkie przygotowanie potraw i oszczędność czasu. To gwarancja wysokiej jakości produktów, na których zawsze możesz polegać w kuchni!
Szatkownica do warzyw V-Hebel pokroi warzywa jak tylko chcesz! W plasterki cienkie, grube, rozdrobni cebule, marchew na kostkę drobną, grubą, jak i również słupki. Precyzyjnie i szybko poszatkuje także kapustę, więc śmiało można planować przygotowanie domowej kapusty kiszonej, która jest jednym z najtańszych i najzdrowszych warzyw. Powstaje w efekcie długotrwałej fermentacji, która jest najstarszą obok solenia i suszenia metodą na przedłużenie czasu przydatności produktów do spożycia. Po przejściu procesu fermentacji zachowuje wszystkie wartości odżywcze, ba…nawet nabywa nowych! O właściwościach kapusty kiszonej można by długo pisać. Ten słowiański superfood jest naturalnym antyoksydantem. Zawiera imponujące ilości witamin i minerałów, ale jest także probiotykiem i prebiotykiem w jednym. Przygotowywana tradycyjną metodą, samoczynnie, powoli, sezonowo – jest wyjątkowym rarytasem, który każdy może przygotować w domowym zaciszu. Zobacz jakie to proste!
Kiedy kisić kapustę?
Do kiszenia kapusty najlepsza jest zimowa odmiana tego warzywa. Jest ona bardziej wytrzymała, przez co idealnie nadaje się do kiszonek. W listopadzie na straganach pojawia się największy wybór kapusty i to właśnie wtedy jest najlepszy czas na kiszenie kapusty.
Jak wybrać dobrą kapustę?
Najpopularniejsze odmiany kapusty do kiszenia to:
Ambrozja
Novotom
Jaguar
Adelko
Typhoon
Ramco
Kolia
Przepis na domową kapustę kiszoną
Składniki
5 kg białej kapusty
500 g marchewki
110 g soli kamiennej
Przygotowanie
Kapustę obieramy z wierzchnich, uszkodzonych liści, kroimy na ćwiartki i wycinamy twardy głąb. Kapustę szatkujemy cienko. Tu z pomocą przychodzi nam niezastąpiona szatkownica do kapusty Börner. Dzięki niej szatkowanie idzie szybko, sprawnie i co najważniejsze bezpiecznie, ponieważ wyposażona jest w dodatkową wkładkę zabezpieczającą przed skaleczeniem. Ostre noże wykonane ze stali chirurgicznej szatkują precyzyjnie i dokładnie. Mandolina do krojenia warzyw jest idealną alternatywą dla noża kuchennego. Szatkowanie nigdy nie było prostsze!
Marchew obieramy i ścieramy na tarce. Świetnie sprawdzi się tu bardzo wygodna i wytrzymała tarka do warzyw ROKO PowerLine. Posiada wygodny uchwyt, który doskonale przytrzymuje warzywa podczas ścierania. Dzięki niej praca idzie sprawnie i bezpiecznie.
Poszatkowaną kapustę oraz marchew przekładamy do miski, dodajemy sól, mieszamy i odstawiamy na godzinę. Po tym czasie kapusta zmięknie i możemy przystąpić do ubijania kapusty. Do tej czynności świetnie sprawdzi się drewniana pałka z kulką do ucierania. Kapustę ubijamy, aż puści sok. Odstawiamy na 30 minut i powtarzamy czynność ubijania kilka razy. Kapusta powinna puścić sporo soku.
Tak przygotowaną kapustę przekładamy do czystych i wyparzonych słoików. Kapusta w słoiku powinna być mocno ugnieciona i przykryta sokiem. Ważne, aby pozostawić w słoikach po ok. 2 – 3 cm wolnego miejsca od góry, ponieważ fermentacja cały czas zachodzi i zbierający się gaz może podnosić soki do góry. Dokręcamy pokrywki lekko, aby umożliwić wydostawanie się gazowych produktów fermentacji. Słoiki nie mogą być szczelnie zamknięte!
Po około 3 dniach rozpoczyna się proces fermentacji. Sok może zacząć lekko wyciekać ze słoików. Dlatego warto zabezpieczyć miejsce, gdzie stoją słoiki przed ewentualnym wyciekaniem soku. Jeżeli zakrętki w słoikach mocno się wybrzuszą, należy je odkręcić, aby pozbyć się nadmiaru gazów. Ponownie lekko zakręcamy słoiki.
Kapusta kisi się około 7-14 dni. Wtedy jest gotowa do spożycia, jak i przełożenia w słoiki. Warto jednak po tygodniu spróbować kiszonki, ocenić jej kwasowość i zdecydować czy pozostawić do dalszego kiszenia. Jeżeli uznacie, że jest mało kwaśna, kontynuujcie proces kiszenia do maksymalnie 10-14 dni. Czas kiszenia zależy od temperatury pomieszczenia. Chłodniejsza temperatura spowalnia proces fermentacji. Gotową kapustę przechowujemy w chłodnym miejscu. Niska temperatura (około 15 stopni) praktycznie zatrzymuje proces kiszenia.
Porady
- kapusta do kiszenia powinna być duża, dojrzała i zwarta
- kapustę można wzbogacić kminkiem, liściem laurowym czy zielem angielskim
- do kiszenia kapusty warto wybrać sól kamienną. Zapobiegnie rozwojowi bakterii w kiszonce i pomoże w produkcji kwasu mlekowego
Przygotowanie domowej kapusty kiszonej to nic trudnego. Wystarczy wybrać dobrą kapustę i wygospodarować odrobinę czasu na jej przygotowanie. Z oryginalną serią szatkownic Börner, dostępną w oficjalnym sklepie borner.pl, szatkowanie to przyjemność – zrobisz to wygodnie, bezpiecznie i szybko!
Taka kapusta ma multum witamin warto ją jeść
Jak ma się sporo kiszonek do zrobienia to warto zakupić:) ja kapustę akurat najczęściej kupuję jiz szatkowana,ale może teraz juz nie będę musiała.
Uwielbiam takie gadżety do kuchni
Są takie narzędzia, których w kuchni nie może zabraknąż.To jedno z nich.
Dokłądnie tak. nie wyobażam sobie kuchni bez szatkownicy
Taka szatkownica jest bardzo pomocna ja lubię w kuchni wszelkiego rodzaju takie urządzenia.
Oj tak, to bardzo potrzebne urządzenie 🙂
Akurat nie mam w domu, więc zastanowię się nad jej nabyciem.
Polecam
Przyzanam, żeńcie używam szatkownicy, ale pewnie dlatego ze za mało gotuję
Właśnie myślałam o kiszeniu kapusty w tym roku i zastanawiałam się, czy nie jest już za późno 😀 No i czym poszatkować. A tu mam odpowiedź na oba pytania – super!
Ciesze się, że mogłam pomóc 🙂
nawet nie wiedziałam że jest zimowa odmiana kapusty, kiszonki to dobra dla zdrowia rzecz.
Tak i ta zimowa właśnie jest najlepsza 🙂
ok dziękuję za informacje, postaram się to zapamietać.
Pozdrawiam serdecznie
Taki sprzęt w kuchni jest niezbędny. Mam szatkownicę podobną już chyba z 10 lat i chyba niedługo będę musiała zmienić na nową. Ta wygląda na solidną.
Masz rację. W kuchni dobry sprzęt to podstawa 🙂
Mamy bardzo podobną do tej 🙂
I jak się sprawdza?
Też jestem ciekawa 🙂
Ładna ale ja mam sprawdzony sposób z krajalnica i przy jej pomocy kroje kapustę do kiszonek
Od dłuższego czasu szukam właśnie takiej szatkownicy i chyba zainwestuję w tą firmę, bo widzę, że to porządny sprzęt. Muszę tylko uzbierać na tą szatkownicę. 😍
Myślę, że warto zainwestować w tak dobry sprzęt 🙂
To fakt, niby czasami kupujemy coś słabszej jakości, żeby zaoszczędzić, ale kiedy się to psuje, to już wcale taka oszczędność nie jest 🙂
Taka szatkownica to skarb, szczególnie jak ktoś często surówki robi 🙂
A kapusta kiszona to coś, na co zawsze mam ochotę 🙂
Dziękuję za polecenie tego produktu. Na pewno się przyda.
Też tak uważam 🙂