Wspinaczka sportowa to sport coraz bardziej masowy. Rośnie liczba sztucznych obiektów (tzw. ścianek wspinaczkowych), a dostęp do wspinania już dawno przestał być elitarny i owiany tajemnicą. Okazuje się, że ten rodzaj sportowej aktywności, oczywiście w amatorskim wydaniu, jest dostępny praktycznie dla każdego.
Wspinanie – czego potrzebuję
Na początku przygody ze wspinaniem warto sprzęt wypożyczać. Praktycznie każda ścianka wspinaczkowa oferuje usługi wynajmu niezbędnego wyposażenia. Dopiero, gdy stwierdzimy że wspinanie jest dla nas i zdecydujemy się na rozwijanie umiejętności, warto zakupić niezbędne akcesoria. Wybór jest ogromny, ale bez wątpienia warto zaufać sprawdzonym markom. Niektórzy producenci specjalizują się w określonych rodzajach wyposażenia (np. tylko buty wspinaczkowe), a inni oferują szerokie spektrum specjalistycznego sprzętu. Bardzo bogatą ofertę, obejmującą różne wspinaczkowe specjalizacje posiada wywodząca się z USA firma Black Diamond: https://www.e-horyzont.pl/marki/black-diamond.html. Oczywiście wszystkie artykuły spełniają wysokie normy dotyczące wytrzymałości.
Na początku wspinaczkowych treningów będziemy potrzebować przede wszystkim uprzęży, przyrządu asekuracyjnego z karabinkiem osobistym, butów wspinaczkowych, woreczka na magnezję i samej magnezji. Niektórzy od razu decydują się także na zakup własnej liny wspinaczkowej. Oferta Black Diamond obejmuje wszystkie z tych produktów.
Wspinanie dla zaawansowanych
Osoby, które połkną wspinaczkowego bakcyla, prędzej czy później znajdą się na skałach, aby rozwijać i doskonalić swoje umiejętności. Ten rodzaj wspinania to konieczność kolejnych inwestycji – niezbędnych zarówno dla uprawiania sportu, jak i zapewnienia bezpieczeństwa. Wspinanie na skałach wymaga m.in. następujących elementów wyposażenia:
- zestaw ekspresów
- dodatkowe karabinki
- kask wspinaczkowy
- torba na linę
- plecak wspinaczkowy.
W przypadku wspinania jest dokładnie tak, jak z innymi ludzkimi pasjami i zainteresowaniami: wraz z ich rozwojem gromadzimy coraz więcej rzeczy, przedmiotów, wyposażenia itp.
Wspinanie dla górskich pasjonatów
Jeszcze bardziej zaawansowaną formą wspinania jest wspinaczka zimowa. Do uprawiania tej formuły wspinania będziemy potrzebować specjalnych butów, raków, czekanów, śrub lodowych, sprzętu lawinowego i zapewne kolejnych zestawów ekspresów, kolejnych metrów lin wspinaczkowych, a czasem także specjalnych urządzeń asekuracyjnych, przyrządów zaciskowych umożliwiających podchodzenie po linie oraz rolek, pozwalających na szybkie zjazdy po linie.
Oczywiście o wspinaniu zimowym nie może być mowy bez odpowiednich ubrań – lekkich, ale jednocześnie ciepłych i wytrzymałych. Tutaj na szczęście także wybór jest ogromny, a wiele sprawdzonych rozwiązań oferuje marka Jack Wolfskin: https://sklep.jack-wolfskin.pl/mezczyzna/kurtki/kurtki-puchowe-meskie.html.
Jak zacząć
Opisane powyżej rodzaje wspinania nie wyczerpują wspinaczkowych specjalizacji. Jest to jedynie próba opisu podstawowych form wraz ze wskazaniem sprzętu, który na danym etapie będzie potrzebny. Wszystkie rodzaje tego sportu łączy jedno: warto poznawać kolejne obszary wspinaczkowego świata pod opieką instruktorów, posiadających uprawnienia instruktorskie Polskiego Związku Alpinizmu. To pozwoli bezpiecznie wkroczyć w fascynujący pionowy świat. Należy pamiętać, że choć wspinaczka stała się zajęciem praktycznie masowym, to nadal pozostaje sportem ekstremalnym. Wypadki, które się zdarzają, to w przeważającej większości błędy ludzkie, a nie wynikające z usterek specjalistycznych urządzeń.
wspinaczka zawsze mnie fascynowała, lubię patrzeć jak robią to inni, ale sama chyba bym się nie zdecydowała 😉
To tak jak i ja 🙂
Lada moment czeka mnie pewnie zakup sprzętu bo moje córki uwielbiają parki linowe, ścianki itp.
!5 lat temu wspinałam się na Jurze Krakowsko częstochowskiej. Miałam zawsze poobijane kolana, ale radość z wejścia nieziemska
Fajnie, że dzielisz się swoim doświadczeniem z początkującymi! 🙂 Kasia
Kocham chodzić po górach, ale wspinaczki się obawiam, ale po Twoim wpisie, gdzie przedstawiasz czego potrzebujemy, chyba się w końcu przełamie.
Na pewno warto mieć porządny sprzęt wspinaczkowy, gdy chcemy się tym zająć.
Podziwiam ludzi, którzy mają odwagę. Ja niestety nie mam takiej odwagi, ani z resztą zdrowia do takiego sportu.
Jestem pełna podziwu dla takich osób. Sama raczej nie odważyłabym się na wspinaczkę. 🙂
Ja też nie, ale są osoby którym się to podoba.
Ja też nie, więc tym bardziej podziwiam innych.
Do wspinaczki nigdy mnie nie ciągnęło, ale dobry sprzęt, który zapewni nam bezpieczeństwo jest podstawą
Jakoś wysokości mnie nie pociągają, ale widzę że córki lubią taką wspinaczkę, na razie w formie zabawy ale kto wie czy za jakiś czas nie przyda nam się profesjonalny sprzęt
oj tak mimo że nie mam osobistych doświadczeń ze wspinaczką uważam ze asekuracja jest ważna. Pożczenie sprzętu mniej wyjdzie niż inwestycja we własny. Zakup własnego zawsze można poczynić;)
Przyznam, że nie spodziewałam się u Ciebie takiego wpisu, przyzwyczaiłam się do jedzonka.
Same góry nie sa dla mnie wielka atrakcja, nie jestwm fanka wspinaczek. Aczkolwiek podziwiam ludxi z ta pasja a im wyzej tym bardziej 🙂
Mam lęk wysokości, ale podziwiam ludzi, którzy ekstremalnie uprawiają ten sport.
Dziekuje za rady, chetnie bym sprobowala, ale jakos nie ma okazji, szkoda.
Z pewnością jest to świetny sprzęt. Myślę, że w takich wyprawach niezawodne wyposażenie to absolutna podstawa
Ja wspinałam się głównie na studiach – chodziłam mniej lub bardziej regularnie na ściankę, zrobiłam też podstawowy kurs skałkowy. Ale nigdy nie wkręciłam się w to tak mocno, jak moi znajomi. Większą frajdę czerpię z wędrówek po górach. Aczkolwiek tam czasem umiejętności wspinaczkowe się przydają, gdy są jakieś trudniejsze/bardziej ambitne fragmenty szlaków. 🙂
Błędy ludzkie mogą kosztować kogoś życie, bardzo konkretny wpis.
Zgadzam się
Szalenie satysfakcjonująca pasja, zawsze podziwiam osoby, które się na nią decydują, wiem, jak wiele odwagi i determinacji w tym potrzeba, ale za to jak wiele fizycznych i duchowych korzyści. 🙂
Chyba każdy, nieco bardziej ekstremalny sport taki właśnie jest. Dużo adrenaliny, wyzwania i radości. 🙂
Z pewnością, nie miałam okazji wiele z nich próbować, ale to, co już przeżyłam, utwierdza mnie w tym przekonaniu. 🙂
Wiem, że wspinaczkowe oprzyrządowanie wymaga sporej znajomości tematu, może warto je kolekcjonowac pod okiem specjalistów. 🙂