Wiele osób z pewnością widziało niejeden program kulinarny, w którym uczestnicy przygotowywali wykwintne dania z charakterystycznym elementem w postaci unoszącego się z nad potrawy dymu. A gdyby tak powtórzyć ten trik i zaserwować swoim gościom popisowe danie w asyście gęstej, białej mgiełki wydobywającej się spod pokrywki? Wbrew pozorom nie jest to takie trudne. Dowiedź się czym jest suchy lód i w jaki sposób przygotować go w domu i zaskocz swoich domowników bądź gości, podając dania w nietypowej formie.
Suchy lód- czym jest?
„Suchy lód to tak naprawdę nic nadzwyczajnego, bowiem dwutlenek węgla (CO2). W warunkach normalnych jest on gazem, gdy zostanie sprężony i schłodzony staje się cieczą, natomiast istnieje on także w postaci stałej i właśnie wówczas mówimy o nim jako o suchym lodzie”. Mówi nam pan Jakub Technik w znanej firmie Koral. Jest to możliwe dzięki temu, że przechodzi proces sublimacji polegający na tym, że ze stanu stałego przechodzi bezpośrednio w stan gazowy, pomijając fazę ciekłą. A jak w takim razie powstaje? Przez rozprężenie ciekłego dwutlenku węgla do ciśnienia atmosferycznego. Jest on bezwonny i niepalny, a jego temperatura wynosi -78,5 stopni Celsjusza.
Suchy lód i jego zastosowanie
Suchy lód jest produktem mającym bardzo szerokie zastosowanie i to w różnych dziedzinach codziennego życia. Po pierwsze, wykorzystywany jest do chłodzenia- przede wszystkim produktów spożywczych o krótkim terminie przydatności do spożycia oraz roślin, szczególnie na czas transportu. Jako materiał chłodniczy wykorzystuje się go także w wielu fabrykach oraz laboratoriach. Nadaje się także do czyszczenia rozmaitych elementów. Dlaczego dobrze spełnia funkcję chłodzącą, lepiej niż na przykład zwykły lód? Otóż suchy lód nie topi się, a stopniowo przemienia w gaz, ponadto jest bezpieczny, niema zapachu i w żaden sposób nie zmienia smaku poszczególnych potraw oraz produktów.
Suchy lód wykorzystuje się także do stworzenia wspomnianego wcześniej efektu dymu podczas serwowania potrawy, deseru czy drinka. A to dlatego, że w procesie sublimacji wytwarza się delikatna mgiełka o białym zabarwieniu, która wygląda bardzo efektownie. Najlepszy efekt uzyskamy wówczas, gdy zaserwujemy danie na specjalnej tacy pod przykryciem, odkrywając pokrywkę podczas podawania dania gościom, jak również wrzucając kostkę suchego lodu do szklanki z napojem, kiedy to delikatna mgiełka stopniowo będzie wydobywać się ze szklanki.
Jak zrobić suchy lód?
Suchy lód możemy kupić w gotowej postaci- dostępny jest przede wszystkim w sklepach chemicznych, hurtowniach a nawet wielu supermarketach. Jego cena nie jest wygórowana, bowiem wynosi około 20 złotych za 1,5 kg. Można zamówić go także przez Internet, jednak tutaj istnieją pewne obawy co do bezpieczeństwa samego transportu. Suchy lód możemy również wykonać sami i to na kilka sposobów. Nie jest to żadna trudność, a z pewnością umiejętność warta poznania i zachodu przygotowania.
Do wykonania suchego lodu potrzebujemy niewiele produktów, a ponadto nie zajmie nam to sporo czasu. Należy przygotować jedynie octan sodu, który zakupimy w sklepie chemicznym oraz wodę. Wodę wlewamy do garnka i doprowadzamy do początkowego wrzenia, a następnie dodać do niej octan sodu. Całość należy gotować tak długo, aż octan się dokładnie i całkowicie rozpuści. Ściągamy z ognia, a po ostygnięciu wkładamy do lodówki. Całkowicie schłodzony suchy lód należy przelać do pojemników docelowych i pozostawić w temperaturze pokojowej. Gdy już będziemy chcieli, by przygotowany roztwór zaczął dymić, należy delikatnie uszkodzić jego powierzchnię- najlepiej na środku, by lód równomiernie leciał w każdą stronę.
By przygotować suchy lód w inny sposób, potrzebny jest sprężony dwutlenek węgla, który można bez problemu zakupić w rozmaitych pojemnikach. Pojemnik ten posiada dyszę, gdzie zakładamy foliowy worek i dokładnie go uszczelniamy. Gdy otworzymy zawór, gaz się rozpręży i zamarznie, a na dnie pozostanie sam suchy lód.
Widzimy więc, że aby wykonać suchy lód w domowych warunkach nie potrzeba ani drogich materiałów, ani specjalnych umiejętności i poświęcenia wiele czasu. Warto więc spróbować, gdyż uzyskany efekt z pewnością będzie wyśmienity i godny powtórzenia.
To z pewnością jedna z najbardziej efektownych, kulinarnych dekoracji!
Nie sądziłam, że to jest takie proste!
Bardzo ciekawy wpis, nie miałam pojęcia, że da się to zrobić w domu
I to w prosty sposób 🙂
Dobrze wiedzieć, że mogę przygotować go sama w domu, a niw biegac i szukac w sklepie 🙂
A to ciekawe, nie wiedziałam, że można zrobić to w domowych warukach
A no można 🙂
Zawsze zastanawiałam się czy w warunkach domowych da się zrobić suchy lód 🙂
Cudownie! To dla mnie nowość, że można też robić go w domu.
Na pewno w domowych warunkach jest też zachwycający.
To dobrze, że tanim nakładem funduszy można zrobić go też w domu.