Tollymore Forest Park/Game of Thrones

Tollymore Forest Park leży u stóp spektakularnych gór Mourne w Bryansford, w pobliżu miasta Newcastle w Irlandii Północnej. Park powstał 2 czerwca 1955 roku i był pierwszym parkiem stanowym w Irlandii Północnej. Jest jednym z najważniejszych lasów i parków w Irlandii Północnej.

630 hektrarów wspaniałych szlaków turystycznych, na których znajduje się 16 pięknych mostów pochodzących z 1726 roku, rzadkie gatunki drzew egzotycznych, fantastyczna flora i fauna.

Do parku wchodzi się przez brama Barbican. Jest to dawne wielkie wejście do głównej drogi prowadzącej do Tollymore House, domu hrabiów Roden. Zbudowana około 1780 roku, według projektu architekta Thomasa Wrighta. Kiedy posiadłość była prywatną własnością, brama była stale obsadzona, a strażnik mieszkał w domku przyczepionym do bramy. Obecnie jest głównym wjazdem do Tollymore Park.

Tuż za bramą ukazuje się majestatyczna aleja cedrów himalajskich (The Cedar Avenue) o szerokich, rozłożystych gałęziach i niebiesko-zielonych liściach, tworząc imponujące i malownicze wejście do parku leśnego.

Wychodząc z alei cedrów ukazuje nam się niesamowity krajobraz gór, pełen zieleni.

Po prawej stronie znajduje się Stodoła Clanbrassil, która została zbudowana około 1757 roku w tym samym czasie, co stare części dworu. Budynek był wykorzystywany jako stajnie i sklepy do końca 1971 roku. Parter został przerobiony na pokój edukacyjny i toalety. Wieża na wschodnim krańcu ma piękny stary zegar i zegar słoneczny. Dzwon, który uderza w godzinę, nosi napis „C: &: I Rudhall Glocester Fect 1785”. Dzwon dzwonił w przeszłości, aby oznaczyć początek i koniec dnia roboczego oraz każde wydarzenie o znaczeniu rodzinnym lub narodowym. Zegar słoneczny na południowej stronie wieży można łatwo odczytać przy odpowiedniej pogodzie.

Clanbrassil Barn

Park składa się z 3 głównych szlaków i jednego dodatkowego
Szlak niebieski – Arboretum Path (1/2 mili)
Ścieżka Arboretum jest jedną z najstarszych w Irlandii. Wije się wśród różnych gatunków drzew z całego świata. Można podziwiać eukaliptusy, gigantyczne sekwoje, sosny Monterey, Araukarię chilijską, zwana małpią łamigłówką czy gęsto okorkowane drzewo korkowe.

Drzewo korkowe

Czerwony szlak – Rivers Trail (3 mile)
Szlak prowadzi nas w kierunku rzeki Shimna przez plantacje drzew iglastych, obok stawu kaczego i ponownie przecina rzekę Shimna. Jest tu niezwykle cicho i spokojnie.

Czarny Szlak – Mountain Trail (5,5 mili)
Idąc tym szlakiem, wchodzimy w las bukowy, który wiosną pokrywają dzwonki. Trasa biegnie równolegle do rzeki Shimna, a następnie przechodzi przez most Parnell’s. Szlak prowadzi dalej przez jeden z dopływów Shimny przez dojrzałe lasy iglaste.

Dodatkowy Czarny Szlak – The Drinns Trail (3 mile)
Ten dodatkowy szlak dodaje kolejne trzy mile, okrążając Drinny biegnące wzdłuż muru granicznego i mijając las iglasty do punktu widokowego Curraghard. Wspaniałe widoki na Bryansford, Castlewellan i Slieve Croob są widoczne na trasie powrotnej do drugiej połowy szlaku górskiego. Z powodu braku czasu nie udało nam się niestety przejść tego szlaku.

Ozdobne mosty, z których niektóre zostały zbudowane ponad 200 lat temu przez różnych właścicieli posiadłości, są świetnym przykładam kamieniarstwa. Kilka zostało zbudowanych na cześć lub na pamiątkę krewnych i przyjaciół. Od Mournes do morza w Newcastle przez centrum Tollymore płynie rzeka Shimna.

Tollymore Forest Park jest miejscem, gdzie kręcono sceny do pierwszego sezonu filmu Gra o Tron. W pierwszym odcinku Tollymore Forest Park przedstawiono jako Haunted Forest.

Spacerując po tym lesie, można sobie wyobrazić, że jest się częścią rodziny Starków zmierzających na północ w kierunku Winterfell. Park wykorzystano w czterech głównych miejscach filmowania:
Straszny las na północ od ściany
Wilczy Las w pobliżu Winterfell
The Kingsroad near Castle Black
Las w pobliżu Dreadfort

Dodatkową ciekawostką jest fakt, iż drewno dębowe z Tollymore Park było wykorzystane do budowy drewnianych wnętrz Titanica, który został zbudowany w Belfaście.


W tym miejscu zakończyliśmy swoją wycieczkę. Usiedliśmy przy stoliku i w całkowitej ciszy delektowaliśmy się wspaniałymi widokami i lipcowymi, ciepłymi promieniami słońca, jedząc kanapki. Zmęczeni, ale jakże naładowani pozytywną energią na kolejny tydzień wróciliśmy do domu, planując po drodze kolejną podróż…

Dodatkowe informacje:
Parking: 5£
Wejście: bezpłatne
Psy: dozwolone pod kontrolą

27 komentarze do “Tollymore Forest Park/Game of Thrones

 1. Kinga

  Piękny park! Aż chciałoby się tam pojechać i odpocząć w takich okolicznościach przyrody. Dzięki za ciekawostkę dotyczącą Titanica. Fajnie wiedzieć takie rzeczy 🙂

  Odpowiedz
 2. Ania W

  Irlandia to zdecydowanie moje klimaty. Nie miałam okazji jeszcze się tam wybrać, ale na pewno w niedalekiej przyszłości to się zmieni 🙂

  Odpowiedz
 3. Eff

  O wow! Tam mnie jeszcze nie było, na pewno odwiedzę podczas następnej wizyty na Północy! Podziwiam ze ilość zdjęć w tym wpisie bo wiem ile to wymaga pracy! Pięknie się czyta tak oprawiony post ?

  Odpowiedz
 4. Joanna

  Nigdy nie byłam w Irlandii, ale przymierzam się 🙂 Kojarzy mi się z baśnią i magią, a Twoje zdjęcia jeszcze bardziej potwierdzają moje wyobrażenie 🙂

  Odpowiedz
 5. Iren-Hooltayewpodrozy

  Ile zieleni!
  Jakie wspaniałe miejsce, piękne drzewa, kwiaty, wszystko zadbane.
  Szlaki oznakowane, ludzi nie ma.
  Bardzo lubię mosty, więc byłabym tam zachwycona.
  Cudne tereny, masz gdzie wypoczywac-)
  Pozdrawiam!

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *