Tort to nieodłączny element przyjęcia urodzinowego. Jest smaczną atrakcją i słodkim dopełnieniem całej uroczystości. Sprawia radość nie tylko jubilatowi, ale także gościom. Dużą popularnością cieszą się ostatnio torty Drip Cake i nie ma się co dziwić - są na prawdę urocze. Pracuje się z nimi lekko i przyjemnie. Ten elegancki tort to połączenie delikatnego biszkoptu, słodkiej chałwy i lekkiego kremu waniliowego. Całość przełamana orzeźwiającą frużeliną malinową, której lekko kwaskowy smak wspaniale balansuje ze słodką chałwą.
Porcje: 24
Składniki
Biszkopt
- 5 jajek
- 100 g mąki tortowej
- 35 g mąki ziemniaczanej
- 160 g cukru
- szczypta soli
Krem chałwowy
- 600 ml śmietany kremówki
- 350 g czekolady mlecznej
- 350 g chałwy waniliowej
- 250 g mascarpone
Krem waniliowy
- 250 ml śmietany kremówki
- 150 g mascarpone
- 2 łyżki cukru pudru
- 1 łyżeczka ekstraktu z wanilii
Frużelina malinowa
- 300 g malin
- 80 g cukru
- 1½ łyżeczki mąki ziemniaczanej
- 2 łyżeczki żelatyny
Krem do tynkowania tortu
- 250 ml śmietany kremówki
- 150 g mascarpone
- 2 łyżki cukru pudru
- 1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
Nasączenie
- 250 ml wody mineralnej
- 2 łyżki cukru
- 2-3 łyżki soku z cytryny
Ganache
- 100 g czekolady gorzkiej
- 100 g śmietany kremówki
Przygotowanie
Biszkopt
- Białka oddzielamy od żółtek. Do białek dodajemy sól i ubijamy na sztywną pianę. Nie przerywając ubijania dodajemy stopniowo cukier i ubijamy do uzyskania gęstej, lśniącej piany. Do piany dodajemy żółtka i delikatnie mieszamy. Oba rodzaje mąki mieszamy i przesiewamy przez sito. Dodajemy do masy z białek i delikatnie mieszamy, najlepiej przy pomocy szpatułki.
- Dno tortownicy o wymiarach 20 cm wykładamy papierem do pieczenia i przekładamy przygotowane ciasto. Wstawiamy piekarnika nagrzanego do 170-180'C i pieczemy przez 35-40 minut. Upieczony biszkopt wyjmujemy z piekarnika i upuszczamy go razem z formą na podłogę z wysokości około 60 cm. Odstawiamy do ostygnięcia. Biszkopt kroimy na 4 równe blaty.
Krem chałwowy
- Do rondelka przelewamy śmietanę i dodajemy połamaną czekoladę. Podgrzewamy cały czas mieszając do momentu, aż czekolada się rozpuści i składniki dobrze połączą się. Pamiętajmy o tym, że śmietanki nie wolno zagotować. Śmietankę studzimy i wstawiamy do lodówki na minimum 12 godzin. Po tym czasie śmietankę ubijamy na najwyższych obrotach miksera. Pod koniec miksowania dodajemy schłodzone mascarpone i pokruszoną chałwę. Mieszamy, aby składniki się połączyły.
Krem waniliowy
- Do schłodzonej śmietany dodajemy schłodzone mascarpone i ubijamy do momentu, aż krem będzie sztywny. Pod koniec ubijania dodajemy cukier puder i ekstrakt z wanilii.
Frużelina malinowa
- Maliny przekładamy do rondelka, dodajemy cukier i podgrzewamy do momentu, aż cukier całkowicie się rozpuści. Maliny przecieramy przez sito, aby pozbyć się pestek. Otrzymany mus malinowy ponownie podgrzewamy. Mąkę ziemniaczaną rozprowadzamy w niewielkiej ilości wody i dodajemy do gotujących się malin. Mieszamy dokładnie chwilę gotujemy. Odstawiamy na bok. Żelatynę rozpuszczamy w 2-3 łyżkach gorącej wody i dodajemy do malin. Mieszamy do połączenia się składników. Gotową masę studzimy, aż zgęstnieje.
Nasączenie
- Do wody dodajemy cukier i pozostałe składniki. Mieszamy do całkowitego rozpuszczenia się cukru.
Przełożenie
- Tort składamy w rancie cukierniczym. Pierwszy blat biszkoptu układamy na podkładzie, nasączamy ponczem i wykładamy połowę kremu chałwowego. Przykrywamy drugim biszkoptem, nasączamy go, wykładamy frużelinę malinową i krem waniliowy. Przykrywamy trzecim biszkoptem, który nasączamy ponczem i wykładamy resztę kremu chałwowego. Wierzch przykrywamy czwartym biszkoptem, który również nasączamy. Tort w rancie chłodzimy kilkanaście godzin w lodówce, a najlepiej całą noc.
- Z dobrze schłodzonego tortu zdejmujemy rant. Tynkujemy równo i dokładnie kremem waniliowym. Tort ponownie chłodzimy w lodówce.
Ganache
- Czekoladę dzielimy na małe kawałki równej wielkości. Śmietankę podgrzewamy, zdejmujemy z ognia i dodajemy połamaną czekoladę. Mieszamy do uzyskania gładkiej polewy. Polewę studzimy i jeszcze płynną wylewamy na dobrze schłodzony tort. Tort dekorujemy słodyczami i kwiatami.
Uwagi dodatkowe
- biszkopt piekę w rancie cukierniczym, więc jest na tyle wysoki, że mogę go z powodzeniem przekroić na 4 blaty. Zwykła tortownica jest zbyt niska, aby biszkopt urósł tak wysoki, by otrzymać tyle blatów. Jeśli więc używacie do pieczenia tortownicy, należy upiec dwa biszkopty
Jeśli wypróbowałaś/eś ten przepis zostaw, proszę komentarz i napisz, czy Ci smakowało. Na pewno pomoże to innym czytelnikom, a mi będzie bardzo miło! Przepis możesz również ocenić i dodać zdjęcie przygotowanego dania. Będę również bardzo wdzięczna, jeśli polubisz moją stronę na facebooku – każde polubienie sprawia mi radość i motywuje do dalszej pracy!
Oto co wyszło z tortu… robione wg przepisu. Krem waniliowy wyszedł idealnie, tynk, którego nie zdążyłam nałożyć też. Krem chałwowy jak widać… co zrobiłam złe? 🙁
Trudno mi powiedzieć, co poszło nie tak. Ten krem robię bardzo często i nie tylko ja, co widać w komentarzach. Mogę jedynie domniemać, że to wina śmietany, niestety większość z nich jest kiepskiej jakości.
A jaka śmietanę Pani poleca?
Nie mieszkam w PL. Ja pracuję na śmietanie double lub whipping cream
Nie piekę ciast i tortów.
Nawet nie wiem,jak się piekarnik obsługuje!
Tort wygląda wspaniale i sobie na niego popatrzę.
Nawet zrobię tapetę na pulpit-))
Pozdrawiam!
Najmocniej przepraszam, jednak w przepisie na biszkopt wśród składników znajdują się dwie łyżki kakao, a w komentarzu pisze Pani, że do biszkoptu nie idzie kakao. Której zatem wersji się trzymać?
Pozdrawiam 🙂
Wkradł się błąd, przepis już poprawiony 🙂 Dziękuję za czujność
Gdzie kupić takie dekoracje? bo nigdzie nie ma.
Czekoladę kolorową temperowałam sama. Pozostałe słodycze są kupione – to czekoladki z bombonierki i inne, ale kupione w NI bo tu mieszkam
Wygląda obłędne 🙂
Kolejny tort na Twoim blogu, którym się zachwycam! Cudny jest! 😉
Ile łyżek kakao należy dodać do biszkoptu?
Do biszkoptu nie idzie kakao
[…] Zapraszam do przepisu tutaj. […]
Co za pyszności! Wygląda genialnie – mega estetycznie i smakowicie!
Muszę przyznać, że wygląda wspaniale! Może kiedyś się odważę zrobić 🙂
Kusi mnie ten krem chałwowy tylko się trochę boje ze wyjdzie mdły. Może połączyć go z czarna porzeczka?
Krem nie jest mdły. Jest połączony z kwaskowatą maliną 😉
Witam krem chalwowy nie jest mdły jest bardzo dobry a przekładałam z frużeliną z borówek. Smakował wybornie
Dziękuję za opinię. Cieszę się, że smakował. Pozdrawiam
WOW! ale pięknie wygląda, musi dobrze smakować.;-)
To nie jest tort ale dzieło artystyczne i w dodatku smaczne 🙂
Niesamowity 🙂
Dziękuję za miłe słowa 🙂
O kurcze, ale cudo. W kuchni czuję się dobrze, ale w temacie słodkości już słabo. Na tym etapie na pewno bym się nie podjął takiego wyzwania. Nie dla gości, ale tak na niedzielę może spróbuję.
Muszę się wreszcie połasić i zrobić taki tynk. Twoje zachwycają
Dziękuję Kasiu
Rozmawiałam dziś z koleżanką o wypiekach i poleciłam jej Twój przepis:)
Dziękuję 🙂
Rzeczywiście nie skomplikowane, ciekawe czy mi również wyszedł by taki ładny 🙂
Jejka, jak pysznie! :))
Kusząc smaki i wspaniała dekoracja! 🙂
Wygląda smakowicie! Muszę koniecznie wypróbować! Dzięki za przepis!
Tort wygląda przecudownie! Zapisuję sobie przepis i przy najbliższej okazji go wypróbuję, zwłaszcza że nadal szukam przepisu na idealny biszkopt.
Upiekłam wiele tortów, ale raczej jednosmakowych. Ten wygląda naprawdę zachecająco. 🙂
Oczami można go zjeść, piękny i na pewno bardzo smaczny:)
Wygląda wybornie!!! Muszę spróbować i będzie to mój pierwszy tort w karierze 😉 Żaden do tej pory mnie aż tak nie zachęcił. Ślinka cieknie 🙂
Jak zwykle bardzo przejrzyście zaprezentowany przepis. Mam ochotę zaryzykować i spróbować go zrobić, choć nigdy niczego nie upiekłam i boję się, że mógłby być za trudny dla mnie.