Drip Cake skradły moje serce. Muszę przyznać, że wyjątkowo przyjemnie się z nimi pracuje. Tym razem postawiłam na klasyczne smaki. Delikatny i puszysty biszkopt, przełożony kremem czekoladowo - orzechowym oraz wspaniałym i lekkim kremem pachnącym wanilią. Udekorowany czekoladowymi słodyczami i świeżymi kwiatami.
Porcje: 32
Składniki
Biszkopt
- 7 jajek
- 127 g mąki tortowej
- 45 g mąki ziemniaczanej
- 203 g cukru
- szczypta soli
Krem czekoladowo - orzechowy
- 500 g serka mascarpone
- 500 ml śmietany kremówki
- 150 g posiekanych orzechów
- 100 g gorzkiej czekolady
- 100 g mlecznej
- 5 łyżek cukru pudru
Nasączenie
- 200 ml niegazowanej wody
- 2-3 łyżeczki cukru
- 5 łyżek soku z cytryny
- 2 łyżki spirytusu *
Krem waniliowy
- 250 ml śmietany kremówki
- 250 g mascarpone
- 3-4 łyżki cukru pudru
- 1 łyżeczka pasty waniliowej
Polewa drip
- 100 g gorzkiej czekolady
- 100 g śmietanki kremówki
Dodatkowo
- czekoladowe słodycze
Przygotowanie
Biszkopt
- Białka oddzielamy od żółtek. Do białek dodajemy sól i ubijamy na sztywną pianę. Pod koniec ubijania stopniowo dodajemy cukier, nie przerywając ubijania. Następnie dodajemy kolejno po jednym żółtku cały czas ubijając. Mąkę tortową i ziemniaczaną łączymy i przesiewamy przez sito. Dodajemy do masy jajecznej i delikatnie, najlepiej przy pomocy szpatułki mieszamy, do połączenia się składników.
- Dno tortownicy o wymiarach 23 cm wykładamy papierem do pieczenia i przekładamy przygotowane ciasto. Wstawiamy piekarnika nagrzanego do 170-180'C i pieczemy przez 35-40 minut. Upieczony biszkopt wyjmujemy z piekarnika i upuszczamy go razem z formą na podłogę z wysokości około 60 cm. Odstawiamy do ostygnięcia. Boki biszkoptu oddzielamy od tortownicy dopiero po całkowitym wystudzeniu ciasta.
Krem czekoladowo - orzechowy
- Czekoladę dokładnie rozpuszczamy w kąpieli wodnej i odstawiamy do wystudzenia. Serek mascaropne przekładamy do miski, dodajemy cukier i miksujemy. Śmietanę ubijamy na sztywno, delikatnie łączymy z mascarpone. Następnie dodajemy powoli płynną czekoladę o temperaturze pokojowej i delikatnie mieszamy do połączenia się składników. Pod koniec dodajemy orzechy.
Nasączenie
- Do wody dodajemy cukier i mieszamy do całkowitego rozpuszczenia się cukru. Dodajemy sok z cytryny.
Krem waniliowy
- Mascarpone miksujemy z cukrem pudrem. Śmietanę ubijamy na sztywno, dodając pod koniec ubijania pastę waniliową. Ubitą śmietanę łączymy z mascarpone.
Przełożenie
- Biszkopt dzielimy na 4 równe blaty. Pierwszy blat układamy na paterze i zakładamy obręcz cukierniczą i nasączamy. Wykładamy 1/3 kremu orzechowego i przykrywamy drugim blatem. Tak postępujemy z każdą kolejną warstwą. Ostatni biszkopt przykrywamy papierem do pieczenia i delikatnie obciążamy. Tort wstawiamy do lodówki na całą noc.
- Kremem waniliowym tynkujemy dokładnie cały tort, aby powierzchnia była równa i gładka. Chłodzimy w lodówce przez kilka godzin.
Polewa drip
- Śmietanę podgrzewamy, dodajemy połamaną czekoladę i cały czas podgrzewając mieszamy, aby czekolada się rozpuściła. Nie należy doprowadzić do zagotowania śmietany. Polewę studzimy i jeszcze płynną wylewamy na dobrze schłodzony tort. Tort dekorujemy słodyczami i kwiatami.
Odnośniki
- * można pominąć
Uwagi dodatkowe
- biszkopt piekę w rancie cukierniczym, więc jest na tyle wysoki, że mogę go z powodzeniem przekroić na 4 blaty. Zwykła tortownica jest zbyt niska, aby biszkopt urósł tak wysoki, by otrzymać tyle blatów. Jeśli więc używacie do pieczenia tortownicy, należy upiec dwa biszkopty
Jeśli wypróbowałaś/eś ten przepis zostaw, proszę komentarz i napisz, czy Ci smakowało. Na pewno pomoże to innym czytelnikom, a mi będzie bardzo miło! Przepis możesz również ocenić i dodać zdjęcie przygotowanego dania. Będę również bardzo wdzięczna, jeśli polubisz moją stronę na facebooku – każde polubienie sprawia mi radość i motywuje do dalszej pracy!
poproszę zdjęcie z środka, najlepiej środka mojego brzucha 😉
Mniam, jak ten torcik smakowicie wygląda 🙂
Jeju brzmi obłędnie…. Pierwszy raz spotykam się z Drip Cake
Toż to arcydzieło!<3
Mmmmm… Jeśli smakuje tak jak wygląda, to aż ślinka mi cieknie!!! Nabrałam ochoty, by upiec tort!
Jakie cudo, aż żal byłoby jeść! Kiedyś zrobię 🙂
Uwielbiam torty dekorowane w tym stylu <3
Tort wygląda obłednie, ależ bym go chętnie spróbowała
Dziękuję
Jakie cudo!! Prawdziwe dzieło sztuki!!!
Dziękuję
Nie wiem co robię zle, ale mnie ganache tak nie spływa ladnie.
Mi właśnie też… Jest zbyt geste jak robie wg tych proporcji… I nie wiem, czy to wina czekolady?
Ja pracuję tylko na czekoladzie z Lidla. Bardzo ważna jest konsystencja ganache jak i temperatura tortu- musi być dobrze schłodzony a chanache trzeba wylać w odpowiednim momencie
Bardzo ważna jest konsystencja ganache i temperatura tortu.
Cudowny tort <3
Jak smakowicie wygląda, dla mnie za trudny, ale mam koleżankę która piecze. Muszę jej pokazać, może mi taki upiecze.
Piękny… aż żal go kroić. Jeszcze nigdy nie robiłam tortu zrobionego dripem ale kolejny, który będę robić będzie właśnie taki.
Wygląd naprawdę obłędnie! Podziwiam talent, ja nigdy nawet nie podjęłabym się wykonania takiego pięknego tortu. Pozdrawiam ciepło. 🙂
Och wyglada przepysznie, chetnie podrzuce przepis cukiernikowi 🙂 bedzie super na moje urodziny ktore sa za 2 dni 🙂
O ja Cię! Cudo na talerzu!!!
Małgosiu tort pieknie wyglada a sądząc po składnikach musi fantastycznie smakować :)))
Tort wygląda genialnie! do tego cudne zdjęcie
O matko CUDOWNY <3 Już w zeszłym roku zastanawiałam się jak tak zrobić i w tym powalczę na urodziny dzieciaków 🙂
ten tort jest po prostu cudny 🙂 nie mogę się napatrzeć 🙂
Piękny ten tort!! Ale bardzo skomplikowany w wykonaniu, przynajmniej jak dla mnie. Te warstwy, te kremy i jeszcze taka pieczołowicie wylana polewa…. Poległabym już na biszkopcie…
Podziwiam ten tort już od kilku dni.Masz niesamowity talent.
Dziękuję 🙂
Wygląda naprawdę bardzo smacznie. Takich tortów jeszcze nie mam w kolekcji. Chyba czas to zmienić. Nie wiem tylko czy tak potrafię.