Tort to bardzo ważna część przyjęcia komunijnego i powinien podkreślać ważność obchodzonej uroczystości. Dlatego też warto zadbać, by ten rodzaj deseru wyglądał naprawdę wyjątkowo. I nie trzeba w tym celu wcale udawać się do cukierni. Przy odrobinie talentu można samemu zarówno upiec, jak i udekorować to odświętne ciasto. Tort komunijny z pewnością będzie ozdobą każdego stołu. Pięknie przystrojony stanie na honorowym miejscu, a goście nie będą mogli oprzeć się pokusie jego skosztowania. Smak tortu jest równie ważny jak i jego wygląd. Dlatego zadbajmy również o to, aby było to ulubione smaki naszej pociechy.
Porcje: 20
Składniki
Biszkopt
- 7 jajek
- 127 g mąki tortowej
- 45 g mąki ziemniaczanej
- 203 g cukru
- szczypta soli
Krem z białej czekolady
- 500 g białej czekolady
- 600 ml śmietany kremówki 36%
Frużelina truskawkowa
- 500 g truskawek
- 3 łyżeczki żelatyny
- 100 g cukru
- 1 łyżka soku z cytryny
- 2 łyżeczki mąki ziemniaczanej
Krem do tynkowania tortu
- 200 g masła
- 170 g cukru pudru
- 1-2 łyżki mleka
- 1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
Nasączenie
- 200 ml zaparzonej herbaty
- 1 łyżka cukru
- 3 łyżki soku z cytryny
Dodatkowo
- 800 g masy cukrowej białej
- 200 g masy cukrowej fioletowej
- 150 g masy cukrowej zielonej
- klej spożywczy
- złoty pyłek do ciast
Przygotowanie
Biszkopt
- Białka oddzielamy od żółtek, dodajemy sól i ubijamy na sztywną pianę. Pod koniec ubijania stopniowo dodajemy cukier, nie przerywając ubijania. Następnie dodajemy po kolei żółtka, nadal ubijając. Mąki mieszamy razem, przesiewamy i dodajemy do ciasta. Delikatnie mieszamy najlepiej na małych obrotach miksera.
- Dno tortownicy o wymiarach 26 cm wykładamy papierem do pieczenia i przekładamy ciasto. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 170-180'C i pieczemy przez 35-40 minut. Upieczony biszkopt wyjmujemy z piekarnika i upuszczamy go razem z formą na podłogę z wysokości około 60 cm. Odstawiamy do ostygnięcia. Boki biszkoptu oddzielamy od tortownicy dopiero po całkowitym wystudzeniu ciasta.
Krem z białej czekolady
- Do rondelka przelewamy śmietanę i dodajemy połamaną czekoladę. Podgrzewamy cały czas mieszając do momentu, aż czekolada się rozpuści i składniki dobrze połączą się. Pamiętajmy o tym, że śmietanki nie wolno zagotować. Śmietankę studzimy i wstawiamy do lodówki na minimum 12 godzin. Po tym czasie śmietankę ubijamy na najwyższych obrotach miksera do uzyskania gęstego kremu.
Krem do tynkowania tortu
- Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej. Masło ucieramy razem z cukrem na puszystą, jasną masę. Pod koniec ucierania dodajemy mleko i ekstrakt waniliowy. Krem powinien być gładki, nie za gęsty. Jeśli jest zbyt gęsty - dodajemy odrobinę mleka, jeśli zbyt rzadki - cukru pudru.
Frużelina truskawkowa
- Truskawki kroimy w plasterki, dodajemy do nich cukier i podgrzewamy do momentu, aż cukier całkowicie się rozpuści. Kiedy truskawki puszczą sok, dodajemy cytrynę i mąkę ziemniaczaną rozpuszczoną w 2 łyżkach wody. Wszystko razem dokładnie mieszamy, doprowadzamy do wrzenia i odstawiamy na bok. Żelatynę rozpuszczamy w 2 łyżkach gorącej wody. Dodajemy do jeszcze gorących truskawek i dokładnie mieszamy, aby nie powstały grudki. Gotową masę studzimy, aż zgęstnieje.
- Wszystkie składniki nasączenia mieszamy ze sobą. Biszkopt dzielimy na 3 równe blaty. Pierwszy blat układamy na paterze, nasączamy. Wykładamy porcję kremu z białej czekolady, na krem frużelinę truskawkową. Przykrywamy drugim biszkoptem, ponownie nasączamy i wykładamy drugą porcję kremu i frużeliny. Przykrywamy trzecim biszkoptem i lekko nasączamy. Wierzch i boki tortu smarujemy cienką warstwą kremu maślanego. Tak przygotowany tort wstawiamy do lodówki na 1-2 godziny. Następnie wyjmujemy z lodówki tort na pół godziny przed dekorowaniem. Teraz pozostaje nam zabawa z masą cukrową. Powodzenia.
Jeśli wypróbowałaś/eś ten przepis zostaw, proszę komentarz i napisz, czy Ci smakowało. Na pewno pomoże to innym czytelnikom, a mi będzie bardzo miło! Przepis możesz również ocenić i dodać zdjęcie przygotowanego dania. Będę również bardzo wdzięczna, jeśli polubisz moją stronę na facebooku – każde polubienie sprawia mi radość i motywuje do dalszej pracy!
pięknie wygląda ten tort – zapowiada się również przepysznie
Piękny tort 🙂 Jak z najlepszej cukierni 🙂
bardzo ładny. uwielbiam torty skromne w swej prostocie. co do wykonania… tort ok ale z tą masą to mi na bakier. niby uwielbiam prace manualne a z tym kompletnie sobie nie radzę ;/
Wygląda pięknie! Ciekawy, dostojny i nie przesadzony w swej formie 😉 Gratuluję umiejętności! 🙂
Wow, coś niesamowitego! Wygląda bosko ❤️
Przepiekny i taki klasyczny 😀
Tak piękny , że aż mowę odbiera, powinnaś brać udział gdzieś na wystawach 🙂 Cudo 🙂
Dziękuję bardzo za miłe słowa, ale do perfekcji mu daleko 😉 Wciąż się uczę
Czekam już na sezon truskawkowy 🙂
Wygląda pięknie, bardzo starannie wykonany 🙂
Ależ on jest piękny! Niestety moje zdolności „plastyczne” nadal pozostawiają wiele do życzenia. Chciałabym tak umieć wykańczać desery, jak Ty 😉
pozdrawiam serdecznie!
Dziękuję ślicznie za miłe słowa 🙂 Torty angielskie robię całkiem od niedawna. To na prawdę nie jest takie trudne 🙂
Tort naprawdę prezentuje się przepięknie! Chciałabym mieć takie zdolności ?? krem z białej czekolady brzmi bardzo ciekawie i smakowicie, będę musiała spróbować ?
Polecam krem, jest na prawdę pyszny i jak na tą ilość czekolady nie za słodki 🙂
Magiczne masz rączki!
Kolejne cudo!
Dziękuję 🙂
śliczny!
Piękny tort! Sądząc po składnikach musi być tez pyszny 🙂 Za 2 lata czeka mnie pieczenie tortu na Komunię córki, aż się boję czy i się uda 😉