W naszej rodzinie obchodzenie urodzin to tradycja. W dziesiejszych czasach pojęcie tradycji często kojarzy się ze wstecznictwem i nie przystaje do nowoczesności. A to właśnie tradycja jest fundamentem rozwoju, wyznacza rytm życia i tworzy więź między ludźmi. Urodziny to taki czas, kiedy na kilka godzin szczęśliwy solenizant oraz jego goście mogą przenieść się w świat beztroskiej zabawy, pełnej radości. Jest w nim miejsce na marzenia, obietnice i nadzieje. Jest w nim czas na radosne oczekiwanie. Jest też czasem wspomnień, refleksji, podsumowań i planów na przyszłość. W tym wyjątkowym dniu nie może zabraknąć tortu, który jest symbolem gościnności i radości. Dziś przedstawiam Wam bardzo męski tort, nasączony odpowiednią ilością alkoholu o delikatnym smaku chałwy przełamanym zdecydowanym, choć nie dominującym smakiem cappuccino. Tort wzbudził zachwyt gości nie tylko ze względu na wygląd, ale również na smak. A szczęśliwcem, który został obdarowany tortem był mój mąż.
Porcje: 20
Składniki
Biszkopt klasyczny
- 5 jajek
- 120 g mąki tortowej
- 160 g cukru
- 35 g mąki ziemniaczanej
- szczypta soli
Biszkopt cappuccino
- 5 jajek
- 120 g mąki tortowej
- 160 g cukru
- 30 g mąki ziemniaczanej
- 45 g cappuccino w proszku
- szczypta soli
Krem cappuccino
- 600 ml śmietany kremówki 36 %
- 500 g białej czekolady
- 45 g cappuccino w proszku
Krem chałwowy
- 300 ml śmietany kremówki 36%
- 250 g mlecznej czekolady
- 200 g chałwy waniliowej
- 125 g serka mascarpone
Nasączenie
- 250 ml zaparzonej herbaty
- 2 łyżeczki cukru
- 1 łyżeczka soku z cytryny
- 2-3 łyżki spirytusu
Dodatkowo
- 800 g masy cukrowej białej
- 250 g masy cukrowej czarnej
Przygotowanie
Biszkopt
- Białka oddzielamy od żółtek, dodajemy sól i ubijamy na sztywną pianę. Pod koniec ubijania stopniowo dodajemy cukier, nie przerywając ubijania. Następnie dodajemy po kolei żółtka, nadal ubijając.Mąki mieszamy razem, przesiewamy i dodajemy do ciasta. Delikatnie mieszamy najlepiej na małych obrotach miksera lub delikatnie szpatułką.
- Dno tortownicy o wymiarach 23 cm wykładamy papierem do pieczenia i wykładamy ciasto. Pieczemy w temperaturze 170-180’C przez około 35-40 minut. Upieczony biszkopt wyjmujemy z piekarnika i upuszczamy go razem z formą na podłogę z wysokości około 60 cm. Odstawiamy do ostygnięcia. Boki biszkoptu oddzielamy od tortownicy dopiero po całkowitym wystudzeniu ciasta.
Biszkopt cappuccino
- Białka oddzielamy od żółtek, dodajemy sól i ubijamy na sztywną pianę. Pod koniec ubijania stopniowo dodajemy cukier, nie przerywając ubijania. Następnie dodajemy po kolei żółtka, nadal ubijając.Mąki mieszamy razem z cappuccino, przesiewany i dodajemy do ciasta. Delikatnie mieszamy najlepiej na małych obrotach miksera lub delikatnie szpatułką.
- Dno tortownicy o wymiarach 23 cm wykładamy papierem do pieczenia i wykładamy ciasto. Pieczemy w temperaturze 170-180’C przez około 35-40 minut. Upieczony biszkopt wyjmujemy z piekarnika i upuszczamy go razem z formą na podłogę z wysokości około 60 cm. Odstawiamy do ostygnięcia. Boki biszkoptu oddzielamy od tortownicy dopiero po całkowitym wystudzeniu ciasta.
Krem cappuccino
- Do rondelka przelewamy śmietanę, dodajemy połamaną czekoladę i cappuccino. Podgrzewamy cały czas mieszając do momentu, aż czekolada się rozpuści i składniki dobrze połączą się. Pamiętajmy o tym, że śmietanki nie wolno zagotować. Śmietankę studzimy i wstawiamy do lodówki na minimum 12 godzin. Po tym czasie śmietankę ubijamy na najwyższych obrotach miksera do uzyskania gęstego kremu.
Krem chałwowy
- Do rondelka przelewamy śmietanę i dodajemy połamaną czekoladę. Podgrzewamy cały czas mieszając do momentu, aż czekolada się rozpuści i składniki dobrze połączą się. Pamiętajmy o tym, że śmietanki nie wolno zagotować. Śmietankę studzimy i wstawiamy do lodówki na minimum 12 godzin. Po tym czasie śmietankę ubijamy na najwyższych obrotach miksera. Pod koniec miksowania dodajemy schłodzone mascarpone i pokruszoną chałwę. Mieszamy, aby składniki się połączyły.
Nasączenie
- Do herbaty dodajemy cukier, sok z cytryny i wódkę. Mieszamy do połączenia się składników.
Przełożenie
- Każdy biszkopt dzielimy na 3 równe blaty. Otrzymamy 6 cienkich blatów. Pierwszy blat cappuccino nasączamy i wykładamy część kremu cappuccino. Przykrywamy drugim blatem, który również nasączamy. Wykładamy krem chałwowy. Postępujemy tak z każdym kolejnym blatem, wykładając na każdy z nich krem, raz chałwowy, raz cappuccino. Wierzch i boki tortu smarujemy cienką warstwą pozostałego kremy. Teraz pozostaje nam dekoracja z masy cukrowej. Powodzenia.
Uwagi dodatkowe
- biszkopt najlepiej jest upiec dwa dni wcześniej
- kremy należy przygotować dzień wcześniej, aby dobrze zastygły. Jest to bardzo ważne - w przeciwnym razie krem się nie uda
Jeśli wypróbowałaś/eś ten przepis zostaw, proszę komentarz i napisz, czy Ci smakowało. Na pewno pomoże to innym czytelnikom, a mi będzie bardzo miło! Przepis możesz również ocenić i dodać zdjęcie przygotowanego dania. Będę również bardzo wdzięczna, jeśli polubisz moją stronę na facebooku – każde polubienie sprawia mi radość i motywuje do dalszej pracy!
Tort super. Już wiem co niedługo zrobię na rodzinne posiedzenie. A do kremu cappuccino mam pytanko cappuccino w proszku ma być słodzone czy bez cukru?
Ja dodawałam w proszku, bez cukru. Pozdrawiam 🙂
ale super! a właśnie szukam jakiegoś pomysłu na tort dla męża 🙂
Ja nie mam takiego talentu kulinarnego (nawet w połowie). Tort jest piekny!
Dziękuję. Każdy z nas ma talent do czego innego i to jest właśnie piękne 🙂
Wygląda smakowicie, ja niestety nie mam talentu cukierniczego. Jednak w sprawach tortów zawsze mogę liczyć na moją siostrę.
Nie mam talentów kulinarnych jeżęli chodzi o torty, choć ostatnio moja Beza wyszła znakomita. Piękny tort.
Świetny tort, oryginalny i apetyczny 🙂 Zjadłabym go.
Wow, ale cudeńko wyszło! Jeszcze takiego połączenia smaków w torcie chyba nie próbowałam. Niedługo męża urodziny, może wypróbuję ten przepis.
Dziękuję i polecam 🙂
Wygląda apetycznie! Muszę spróbować kiedyś zrobić
Tort jak zwykle piękny. Mnie biszkopty jakoś nie kręcą
Ja mam wrażenie, że zawsze gdy podchodzę do piekarnika to on na mnie zionie ogniem, a potem w węgiel zamienia moje słodkości. 😢 Ale bardzo lubię jeść i oglądać gotowe wypieki. Zazdroszczę mężowi. Mój chłopak ze słodkości robi tylko kisiel. 😂
… przepis brzmi wyśmienicie, ale jak widzę czas przygotowania, to chyba tylko na wielkie okazje podjęłabym się pieczenia tego tortu …
no dobrze. Jeszcze raz spróbuję zrobić puszty biszkopt 😉
Wow, wygląda niesamowicie! Aż szkoda go rozkroić 🙂
No i już wiem, jaki tort upiekę na urodziny mojego syna 🙂 Oczywiście bez alkoholu 😉
W tortach dobra nie jestem i może jeden w życiu mi się udał ale właśnie złapałam się na haczyk bo mój mąż za kilka dni ma urodziny 🙂
Fenomenalny! To zdecydowanie ten z tych, które „szkoda zjadać” 🙂
Niekoniecznie moje smaki ale tort wyglada obłędnie!
Cudowny 🙂 ! Zazdroszczę mężowi takiej żony 🙂
Ale cudo!
Cudowny! A gdzie drobna pomoc jak tak stylowo go udekorować? 😀 Chałwa i cappuccino – muszę tego spróbować 🙂
Tort wygląda świetnie, ale mój mąż nie darowałby mi tej chałwy 😀
Apetycznie wygląda!
Genialny! Aczkolwiek ja nie mam cierpliwości na takie „zabawy” ;).
Niesamowite, naprawdę podziwiam osoby które potrafią stworzyć takie cuda 🙂
Mąż i goście musielić być pod wrażeniem! Mój TŻ byłby zachwycony takim tortem, szkoda, że moje umiejętności cukiernicze ograniczają się do zrobienia muffinek 😀
Dlaczego zalecasz upieczenie biszkopta dwa dni wcześniej? Nie będzie wtedy za bardzo wyschnięty? Dla mnie najlepszy biszkopt to taki miękki i świeży prosto z piekarnika 🙂
Biszkopt upieczony wcześniej lepiej jest przekroić, lepiej chłonie nasączenie i nigdy nie zdarzyło mi się aby wysechł bądź był twardy 🙂
Pięknie wygląda !