To jeden z najlepszych tortów orzechowych jaki miałam okazję jeść w swoim życiu. Jest jedyny i niepowtarzalny w smaku, uzależniający od pierwszego kęsa. Klasyczny biszkopt przełożony orzechowymi kremami na bazie czekolady w dwóch wersjach, mocno nasączony rumem, obsypany chrupiącymi orzechami. Tort przygotowałam na urodziny męża, który uwielbia orzechy w każdej postaci więc nie ukrywał on swego zadowolenia. Zdecydowanie polecam miłośnikom orzechowych wypieków.
Porcje: 25
Składniki
Biszkopt
- 7 jajek
- 127 g mąki tortowej
- 203 g cukru
- 45 g mąki ziemniaczanej
- szczypta soli
Krem michałkowy jasny
- 300 ml śmietany kremówki 36%
- 85 g pełnego mleka w proszku
- 250 g białej czekolady
- 125 g serka mascarpone
- 120 g orzeszków laskowych*
- 2 łyżki rumu
Krem michałkowy klasyczny
- 300 ml śmietany kremówki 36%
- 85 g pełnego mleka w proszku
- 250 g mlecznej czekolady
- 125 g serka mascarpone schłodzonego
- 120 g orzeców laskowych *
- 2 łyżki rumu
Poncz
- 85 ml wody
- 85 ml ciemnego rumu
Dodatkowo
- 10 białych Michałków
- 10 klasycznych Michałków
- 170 g orzeszków laskowych *
Przygotowanie
Biszkopt
- Białka oddzielamy od żółtek, dodajemy sól i ubijamy na sztywną pianę. Pod koniec ubijania stopniowo dodajemy cukier, nie przerywając ubijania. Następnie dodajemy po kolei żółtka, nadal ubijając.Mąki mieszamy razem, przesiewamy i dodajemy do ciasta. Delikatnie mieszamy najlepiej na małych obrotach miksera lub delikatnie szpatułką.
- Dno tortownicy o wymiarach 26 cm wykładamy papierem do pieczenia i wykładamy ciasto. Pieczemy w temperaturze 170-180’C przez około 35-40 minut. Upieczony biszkopt wyjmujemy z piekarnika i upuszczamy go razem z formą na podłogę z wysokości około 60 cm. Odstawiamy do ostygnięcia. Boki biszkoptu oddzielamy od tortownicy dopiero po całkowitym wystudzeniu ciasta.
Krem michałkowy jasny
- Do rondelka wlewamy śmietankę i podgrzewamy do momentu wrzenia. Zdejmujemy z palnika, dodajemy mleko w proszku i mieszamy do momentu, aż mleko całkowicie się rozpuści. Dodajemy połamaną białą czekoladę i rum. Mieszamy tak, aby czekolada całkowicie się rozpuściła i powstała gładka masa bez grudek. Dla pewności masę można przelać przez sitko.
- Gotową masę odstawiamy do ostudzenia. Przykrywamy folią spożywczą i wstawiamy do lodówki na całą noc. Następnego dnia schłodzoną masę ubijamy do momentu, aż masa zgęstnieje. Dodajemy mascarpone i uprażone, posiekane orzechy. Delikatnie mieszamy do połączenia się składników. Krem chłodzimy w lodówce.
Krem michałkowy klasyczny
- Do rondelka wlewamy śmietankę i podgrzewamy do momentu wrzenia. Zdejmujemy z palnika, dodajemy mleko w proszku i mieszamy do momentu, aż mleko całkowicie się rozpuści. Dodajemy połamaną mleczną czekoladę i rum. Mieszamy tak, aby czekolada całkowicie się rozpuściła i powstała gładka masa bez grudek. Dla pewności masę można przelać przez sitko.
- Gotową masę odstawiamy do ostudzenia. Przykrywamy folią spożywczą i wstawiamy do lodówki na całą noc. Następnego dnia schłodzona masę ubijamy do momentu, aż masa zgęstnieje. Dodajemy mascarpone i uprażone, posiekane orzechy. Delikatnie mieszamy do połączenia się składników. Krem chłodzimy w lodówce.
Poncz
- Wszystkie składniki ponczu mieszamy ze sobą.
Wykończenie
- Pierwszy blat układamy na paterze i nasączamy ponczem. Wykładamy połowę jasnego kremu michałkowego i wyrównujemy. Przykrywamy drugim blatem, nasączamy ponczem, wykładamy połowę klasycznego kremu michałkowego i wyrównujemy. Przykrywamy trzecim blatem, nasączamy ponczem, wykładamy pozostały jasny krem michałkowy.
- Przykrywamy ostatnim blatem biszkoptowym i nasączamy ponczem. Wierzch i boki tortu smarujemy pozostałym klasyczny krem michałkowy. Boki i rant tortu dekorujemy posiekanymi orzeszkami. Cukierki Michałki kroimy na mniejsze kawałki i dekorujemy nimi wierzch tortu. Tak przygotowany tort chłodzimy w lodówce.Smacznego!
Odnośniki
- * można użyć orzechów włoskich
Uwagi dodatkowe
- tort najlepiej wyjąć z lodówki na 30 minut przed podaniem
- do przygotowania kremu michałkowego najlepiej użyć dobrej jakości czekolady
- przygotowanie kremu nie sprawi Wam większych trudności, jeśli będziecie się trzymać przepisu. Masa przed ubiciem musi być dobrze schłodzona minimum 12 godzin
Jeśli wypróbowałaś/eś ten przepis zostaw, proszę komentarz i napisz, czy Ci smakowało. Na pewno pomoże to innym czytelnikom, a mi będzie bardzo miło! Przepis możesz również ocenić i dodać zdjęcie przygotowanego dania. Będę również bardzo wdzięczna, jeśli polubisz moją stronę na facebooku – każde polubienie sprawia mi radość i motywuje do dalszej pracy!
Świetny torcik, muszę taki zrobić mojemu meżowi bo uwielbia Michałki :)))
Każdy fan Michałków będzie zachwycony 🙂
Mnóstwo tortów jadłam ale takiego jeszcze nie
Świetny przepis. Aż chciałoby się jeść! Muszę kiedyś wypróbować 🙂
Niedługo męża urodziny, może spróbuję zrobic taki torcik, wygląda tak pysznie:-)
Wow, great post.Thanks Again. Cool.
Thank you for your article post. Cool.
Pani Małgosiu tort super, a kremy rewelacja 🙂 Torcik był do dzisiejszej kawki i wszystkim smakował 🙂
Na Pani stronę trafiłam dopiero w zeszłym tygodniu, a tort michałkowy był pierwszym który zrobiłam według Pani przepisu, ale na pewno nie ostatnim 🙂
Pozdrawiam serdecznie 🙂
Cieszę się, że smakował. Pozdrawiam
Cudo! Poproszę taki na urodziny 😀
Ale pycha a ja na diecie 🙁
O rany, przepięknie to wygląda!