Sam zwyczaj świętowania urodzin pochodzi ze starożytnego Rzymu.Tort to ciasto, które jest symbolem uroczystości urodzinowych w kulturze europejskiej. W naszej rodzinie zawsze hucznie obchodzimy każde urodziny. W tym jakże ważnym dniu nie może zabraknąć tortu - takiego domowego, z pysznymi kremami i uroczą dekoracją. Ten tort miałam zaszczyt zrobić dla najmłodszej osóbki w naszej rodzinie. Delikatny i puszysty biszkopt, przełożony krem z białej czekolady, który idealnie uzupełniała truskawkowa frużelina. Tort smakował wyśmienicie i zrobił duże wrażenie na solenizantce.
Porcje: 40
Składniki
Biszkopt duży
- 7 jajek
- 127 g mąki tortowej
- 203 g cukru
- 45 g mąki ziemniaczanej
- szczypta soli
Biszkopt mały
- 5 jajek
- 160 g cukru
- 100 g mąki tortowej
- 35 g mąki ziemniaczanej
- szczypta soli
Krem z białej czekolady
- 600 g białej czekolady
- 750 ml śmietany kremówki 36%
Frużelina truskawkowa
- 700 g truskawek
- 3½ łyżeczki żelatyny
- 135 g cukru
- 1 łyżka soku z cytryny
- 2 łyżeczki mąki ziemniaczanej
Nasączenie
- 250 ml zaparzonej herbaty
- 1 łyżka cukru
- 3 łyżki soku z cytryny
Wykończenie
- 1200 g masy cukrowej białej
- 750 g masy cukrowej czerwonej
- 250 g masy cukrowej czarnej
- klej spożywczy
Przygotowanie
Biszkopt duży
- Białka oddzielamy od żółtek, dodajemy sól i ubijamy na sztywną pianę. Pod koniec ubijania stopniowo dodajemy cukier, nie przerywając ubijania. Następnie dodajemy po kolei żółtka, nadal ubijając. Mąki mieszamy razem, przesiewamy i dodajemy do ciasta. Delikatnie mieszamy najlepiej na małych obrotach miksera.
- Dno tortownicy o wymiarach 26 cm wykładamy papierem do pieczenia i przekładamy ciasto. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 170-180'C i pieczemy przez 35-40 minut. Upieczony biszkopt wyjmujemy z piekarnika i upuszczamy go razem z formą na podłogę z wysokości około 60 cm. Odstawiamy do ostygnięcia. Boki biszkoptu oddzielamy od tortownicy dopiero po całkowitym wystudzeniu ciasta.
Biszkopt mały
- Białka oddzielamy od żółtek, dodajemy sól i ubijamy na sztywną pianę. Pod koniec ubijania stopniowo dodajemy cukier, nie przerywając ubijania. Następnie dodajemy po kolei żółtka, nadal ubijając. Mąki mieszamy razem, przesiewamy i dodajemy do ciasta. Delikatnie mieszamy najlepiej na małych obrotach miksera.
- Dno tortownicy o wymiarach 18-20 cm wykładamy papierem do pieczenia i przekładamy ciasto. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 170-180'C i pieczemy przez 35-40 minut. Upieczony biszkopt wyjmujemy z piekarnika i upuszczamy go razem z formą na podłogę z wysokości około 60 cm. Odstawiamy do ostygnięcia. Boki biszkoptu oddzielamy od tortownicy dopiero po całkowitym wystudzeniu ciasta.
Krem z białej czekolady
- Do rondelka przelewamy śmietanę i dodajemy połamaną czekoladę. Podgrzewamy cały czas mieszając do momentu, aż czekolada się rozpuści i składniki dobrze połączą się. Pamiętajmy o tym, że śmietanki nie wolno zagotować. Śmietankę studzimy i wstawiamy do lodówki na minimum 12 godzin. Po tym czasie śmietankę ubijamy na najwyższych obrotach miksera do uzyskania gęstego kremu.
Frużelina truskawkowa
- Truskawki kroimy w plasterki, dodajemy do nich cukier i podgrzewamy do momentu, aż cukier całkowicie się rozpuści. Kiedy truskawki puszczą sok, dodajemy cytrynę i mąkę ziemniaczaną rozpuszczoną w 2 łyżkach wody. Wszystko razem dokładnie mieszamy, doprowadzamy do wrzenia i odstawiamy na bok. Żelatynę rozpuszczamy w 2 łyżkach gorącej wody. Dodajemy do jeszcze gorących truskawek i dokładnie mieszamy, aby nie powstały grudki. Gotową masę studzimy, aż zgęstnieje.
- Wszystkie składniki nasączenia mieszamy ze sobą. Biszkopt dzielimy na 3 równe blaty. Pierwszy blat układamy na paterze, nasączamy. Najpierw wykładamy krem z białej czekolady, na krem frużelinę truskawkową. Tak postępujemy z każdym blatem dużym i małym. Pozostałym kremem smarujemy wierzch tortu i boki. Teraz pozostaje nam tylko długa zabawa z masą plastyczną. Powodzenia.
Jeśli wypróbowałaś/eś ten przepis zostaw, proszę komentarz i napisz, czy Ci smakowało. Na pewno pomoże to innym czytelnikom, a mi będzie bardzo miło! Przepis możesz również ocenić i dodać zdjęcie przygotowanego dania. Będę również bardzo wdzięczna, jeśli polubisz moją stronę na facebooku – każde polubienie sprawia mi radość i motywuje do dalszej pracy!
Cudo ! Masz talent niesamowity 🙂
Wow! Bajeczny ten tort! Ależ musiał kosztować pracy i wysiłku podczas zdobienia. Ale bylo warto, bo naprawdę wygląda obłędnie 😀
Dziękuję. Kosztował wiele nerwów, bo to był mój drugi tort w stylu angielskim
Zdjęcie przyciąga uwagę! Przepiękny! Zazdroszczę talentu, ja to miałem problem z udekorowaniem świątecznych ciasteczek lukrem…
Dla mnie to tez było wyzwanie, tym bardziej, że to był mój drugi tort w stylu angielskim
Oj przepiękny jest! 🙂
Prezentuje się wspaniale, ciekawa jestem jak wygląda po ukrojeniu.
Wow, masz talent. Piękny tort!
Piękny ?
Chciałabym potrafić taki zrobić ?
Dziękuję
„Domowy” dla mnie to słowo klucz. Często niestety kupne torty są przesłodzone i pełne sztuczności.
Nie powiem wygląda naprawdę pięknie. Po opisie mógłbym jedynie powiedzieć – jadłbym 😉
O rany, jaki genialny tort!! Nie będę ukrywać, mam 19 lat, a na mojej tapecie telefonu jest Myszka Minnie, więc i ja ucieszyłabym się z tak uroczej dekoracji! Ale sam smak tortu wydaje się ciekawy. Jeżeli będę miała więcej czasu i więcej weny do tworzenia – możliwe, że wypróbuję! 🙂
ja tez taki chce szkoda tylko ze sam nie potrafie zrobic?cudny pozdrawiam
Dziękuję
O matko !! Ten tort jest cudowny… sama bym taki chciała 😀