Trekking to forma sportu, który jest uprawiany w trudnych warunkach terenowych i klimatycznych, dlatego często informuje się, aby zadbać o odpowiednie przygotowanie. Należy również pamiętać o konsekwencjach nieodpowiedniego ubioru na trekking. Jak więc wyposażyć się w tego typu wędrówkę?
Wiosna to pora roku, w której zarówno zaawansowani wspinacze, jak i osoby uprawiające podstawową turystykę pieszą budzą się do życia i zaczynają planować wycieczki.
Trekking to forma sportu, który jest uprawiany w trudnych warunkach terenowych i klimatycznych, dlatego często informuje się, aby zadbać o odpowiednie przygotowanie. Uprawianie tego rodzaju aktywności zazwyczaj trwa kilka godzin, a na ten czas jest się nastawionym na różne, bardzo często zmieniające się warunki atmosferyczne.
Odzież trekkingowa
Poza takim ekwipunkiem jak napoje i energetyzujące przekąski należy zadbać o odpowiednie ubranie, które zapewni komfort i bezpieczeństwo podczas wycieczek. Trzeba zaopatrzyć się w odzież, która zapewni doskonałą ochronę bez względu na pogodę.
Wybierając odzież trekkingową trzeba zwrócić uwagę na jej termoaktywność i wodoszczelność. Utrzymanie prawidłowej ciepłoty ciała jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Idealne ubrania muszą charakteryzować się właściwościami higienicznymi, które pozwalają zachować komfort, bakteriostatyczność i antyalergiczność.
Bielizna termoaktywna
Pierwszą warstwą w odpowiednim ubraniu na trekking jest bielizna termoaktywna. Wbrew swojej nazwie są to koszulki i legginsy, które ubiera się pod właściwą odzież trekkingową.
Bielizna termoaktywna przylegająca do ciała pozwala utrzymać ciało w optymalnej temperaturze, zmniejsza ryzyko przegrzania i wychłodzenia poprzez odprowadzanie wilgoci wytworzonej podczas aktywności na zewnątrz odzieży. Jak wiadomo nadmiar wilgoci może być uciążliwy podczas długiej wędrówki.
Dobrej jakości bielizna termoaktywna składa się zazwyczaj z innowacyjnego materiału funkcjonalnego o dwóch warstwach. Pierwsza, wewnętrzna zajmuje się odprowadzaniem potu na zewnątrz, a druga, zewnętrzna chroni przed wiatrem i przenikaniem chłodnego powietrza do wewnątrz. Bielizna termoaktywna jest niezbędna zarówno podczas trekkingu w zimie, jak i w ciepłe dni.
Kurtka Hardshell
Wybierając aktywność jaką jest trekking trzeba zaopatrzyć się w kurtkę Hardshell, czyli ubranie chroniące przed deszczem, śniegiem i wiatrem. Nawet w ciepłe i letnie dni należy zabrać ze sobą kurtkę ze względu na często zmieniającą się pogodę.
Odzież tego typu jest zazwyczaj wykonana z wytrzymałego materiału zapewniającego jednocześnie swobodę ruchów i nie ograniczającego pola widzenia. Ochronę przed przemoczeniem zapewnia wodoodporna powłoka Durable Water Repellent i hydrofilowa membrana. W przypadku grubszych kurtek zimowych, woda także nie przenika i nie wchłania się w puch, a ubranie utrzymuje ciepło.
Wiele szlaków może okazywać się dłuższymi do pokonania, niż początkowo zakładano, dlatego trekking może zakończyć się niespodziewanie dopiero o zmroku. Aby zapewnić sobie bezpieczeństwo kurtka powinna posiadać odblaski, dzięki czemu będzie się bardziej widocznym np. dla mijającego samochodu podczas powrotu do lokum.
Spodnie Hardshell
Ze względu na często wymagające warunki podczas trekkingu warto także zdecydować się na specjalne spodnie przeciwdeszczowe. Wodoodporne ubrania od stóp do głów pozwalają na zwiększenie komfortu wyprawy. Dodatkowo dwuwarstwowy materiał hydroizolacyjny gwarantuje utrzymanie spodni w suchości nawet w czasie nagłych, ulewnych deszczy.
Uszczelnione szwy w ubraniach sprawiają, że wszystkie parametry wiatro- i wodoszczelności zostają zachowane i nie ma ryzyka przedostania się wody i chłodnych podmuchów powietrza pod odzież.
Odpowiednie obuwie
Podłoże, po którym porusza się podczas trekkingu jest często śliskie i grząskie. Zakup odpowiedniego obuwia to podstawa, aby wybrać się na szlaki. Wycieczka w zwykłym obuwiu sportowym może skończyć się dla takiego turysty kontuzją i nierzadko złamaniem lub skręceniem.
Odpowiednie obuwie trekkingowie powinno mieć podwyższoną cholewkę, która zakrywa kostkę, usztywnia ją i chroni przed urazami. Buty muszą idealnie pasować do stopy, więc sznurowadła zaczynają się tuż przy nasadzie palców, a kończą tuż nad kostką, gdzie często znajdują się haki dociskowe.
Jednak to co w butach trekkingowych najważniejsze to wyprofilowana podeszwa zapewniająca dokładną przyczepność do podłoża i amortyzację uderzeń podczas wyprawy i hydrofilowa membrana zatrzymująca krople na powierzchni obuwia. Zapewnienie suchości stopy to podstawa komfortowego trekkingu.
Konsekwencje nieodpowiedniego ubioru na trekking
Wiele osób mylnie uważa, że do wychłodzenia może dojść tylko zimą, jednak jeśli nie zadba się o odpowiedni ubiór trekkingowy, można doprowadzić do wyziębienia również latem. Wybierając strój na wyprawę trzeba być przygotowanym na każde warunki. W wypadku nieodpowiedniego doboru obuwia można narazić się na poważne kontuzje i zwichnięcia. Jeśli jednak nieodpowiedni wybór padnie na ubrania, może dojść do przemoczenia, a w konsekwencji choroby płuc.
Aktywność fizyczna ma sprawiać radość i wydzielać endorfiny. Źle dobrana odzież może powodować nie tylko skutki zdrowotne, ale także negatywnie wpłynąć na samopoczucie.
Lubię wypady w teren, niedługo mam nawet zamiar powtórzyć przygodę z minionego roku w Lasach Janowskich. Sam stawiam na ubrania z linii nazwijmy to militarnych, które sa bardzo pokrewne z tym, co opisujesz, ale z oczywistych względów mają nieco inną kolorystykę. 😉
Swietne rady, na pewno warto dobrze sie przygotowac na takie wycieczki. Udanego trekkingu!
Jeśli ktoś chce spacerować, czy uprawiać sport na dworze to musi dostosować do pogody i odpowiednio się ubrać. Ciekawy wpis.
To zdecydowanie post dla mnie, ale po rocznym siedzeniu w domu, ciężko mi się gdziekolwiek zabrać.
Fajny artykuł, to coś dla mnie. W czerwcu, lipcu i wrześniu jadę w góry. Odpowiedni ubiór to podstawa takiej wizyty…..no…kondycja też 😀
Tak, o dobrą kondycję też warto zadbać 🙂
Odpowiednio dobrane ubranie do każdego sportu jest bardzo ważne. Sprawdzę kurtki o których piszesz, bo muszę kupić nową
Ja na trekking sie nie pisze 🙂 jednak zgadzam soe,ze bez odpowiedniego przygotowania lepiej sie nie wybierac w zadna podroz.
Idąc w taka wędrówkę trzeba przewidzieć wszystko i być dobrze przygotowanym
Dla mnie bardzo ważne jest obuwie, więc chętnie zobaczę co ciekawego macie w swojej ofercie
Dobra, porządna kurtka na pewno by nam się przydała. Sprawdzę ofertę.
Do takiej wyprawy trzeba się solidnie przygotować. Dobrze, że opisujesz na co należy zwrócić szczególną uwagę, aby potem nie żałować.
Powinnam skolekcjonować zestaw takich ubrań, co prawda nie spaceruję w ekstremalnych warunkach, ale jednak wiele kilometrów pokonują z moimi psami w różnych warunkach atmosferycznych.