Wielkanoc zbliża się dużymi krokami, czas więc nastawić zakwas na biały barszcz lub żur. Nie wyobrażam sobie świąt bez tych tradycyjnych zup. Barszcz biały, często myli się z żurem. Tymczasem choć te zupy smakują podobnie, to przygotowuje się je i podaje zupełnie inaczej. Do zakwasu na barszcz biały używa się mąki pszennej, zaś do żuru mąki żytniej. Barszcz biały jest kremowy i delikatniejszy w smaku, zaś żur jest ciężki i bardziej kwaśny. Zakwas możemy jednak również przygotować na płatkach owsianych, otrębach czy wysiewkach, a wtedy definicja już nie jest taka prosta. Niezależnie od tego co wybierzecie ważne jest, by zakwas był naturalny, przygotowany w domu. Wszystkim chemicznym, gotowym żurkom i barszczykom ze sklepowych półek podziękujemy. Zawierają sporo chemii, a przecież przygotowanie domowego zakwasu jest tak proste i tanie.
Składniki
- 5 łyżek mąki pszennej razowej typ 1850/2000
- 700 ml zimnej wody
- 4 ząbki czosnku
- 3 listki laurowe
- 5 ziaren ziela angielskiego
- 1 łyżeczka majeranku
Przygotowanie
- Czosnek obieramy i kroimy każdy ząbek na pół. Do słoika wsypujemy mąkę, dodajemy czosnek, listki laurowe, ziele angielskie i majeranek. Wszystko zalewamy zimną, przegotowaną wodą i dokładnie mieszamy. Słoik przykrywamy lnianą ściereczką lub gazą i pozostawiamy w ciepłym miejscu na kilka dni. Każdego dnia zakwas należy przemieszać.
- Po około 4 dniach zakwas powinien być gotowy. Wszystko oczywiście zależy od temperatury otoczenia. Z każdym dniem zakwas będzie mocniejszy i kwaśniejszy. Z tak przygotowanego zakwasu wyjmujemy czosnek, liście laurowe i ziele angielskie. Przelewamy do szklanej butelki i wstawiamy do lodówki. Zakwas możemy przechowywać w lodówce do kilku tygodni. Na blogu jest również zakwas na barszcz z wysiewek.
Uwagi dodatkowe
- na zdjęciu widoczny trzydniowy zakwas
Jeśli wypróbowałaś/eś ten przepis zostaw, proszę komentarz i napisz, czy Ci smakowało. Na pewno pomoże to innym czytelnikom, a mi będzie bardzo miło! Przepis możesz również ocenić i dodać zdjęcie przygotowanego dania. Będę również bardzo wdzięczna, jeśli polubisz moją stronę na facebooku – każde polubienie sprawia mi radość i motywuje do dalszej pracy!
Super, akurat ostatnio szukałam przepisu na zakwas 🙂
No i jest 🙂
Hmmm…ja barszcz i żurek robiłam do tej pory jedynie z torebki 😉 Gotowanie to nie jest moje ulubione zajęcie.
Banalny przepis, Ja nigdy nie robiłam zakwasu
Taki prosty przepis? Wow, super 🙂
Przepis jak znalazł przed nadchodzącymi świętami:) Wydaje się dosyć prosty:D
Matko, znów święta 😉 Pyszności na stole będą
Powiem Ci szczerze, że obawiam się swoich umiejętności:) Pilnowanie zakwasu to nie lada wyczyn:)
Przyznam, że nigdy nie robiłam zakwas na biały barszcz..wiem, wstyd 😉
Ojj jak ja lubię barszcz biały 🙂
Rzeczywiscie zupelnie umykaly mi te subtelne roznice miedzy barszem bialym, zurem… Nigdy samodzielnie nie przygotowywalam tych zup, ale zawsze z takim samym smakiem uwielbiam je palaszowac. Pozdrawiam serdecznie Beata
Mmmm…na pewno skorzystam z tego przepisu, uwielbiam barszcz w każdej postaci – a taki domowy jest najlepszy! <3
Pozdrawiam
Aż takie proste ?
Nie zepsuje się ?
Aż mnie kusi ,żeby go zrobić 🙂
U nas nie ma tej tradycji z barszczem nie wiem dlaczego.