Barszcz biały jest jedną z tradycyjnych staropolskich potraw, nieodłącznym elementem Wielkanocy. Jest to lekko kwaskowata zupa przygotowana na zakwasie. Barszcz czy żur? - oczywiście ile smakoszy, tyle opinii. Zakwas na żur i barszcz przygotowujemy na różnych mąkach. Żur na mące żytniej razowej, a barszcz biały na mące pszennej. Barszcz jest delikatny i łagodny w smaku. Żur natomiast jest dość ciężki i kwasowy. Zakwas możemy jednak również przygotować na płatkach owsianych, otrębach czy wysiewkach, a wtedy definicja już nie jest taka prosta. Dziś chciałabym podzielić się z Wami przepisem na barszcz biały, przygotowany na wysiewkach. Wysiewki to produkt powstały z mielenia zboża w młynie - jest to pierwsza skórka z ziarna żyta. Niestety w dzisiejszych czasach są trudno dostępne. Można je jeszcze dostać w młynach lub na nie których targowiskach.
Porcje: 6
Składniki
- 150 g wysiewek żytnich
- 1½ litra wody
- 4 ząbki czosnku
- 2 skórka z chleba żytniego razowego
Przygotowanie
- Do glinianego garnka wsypujemy wysiewki, dodajemy obrane ząbki czosnku i skóry lub piętki od chleba. Całość zalewamy przegotowaną, letnią wodą i lekko mieszamy. Przykrywamy lnianą ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce na 4-6 dni.
- Żur kisimy do uzyskania ładnego kwasowego smaku i zapachu. Następnie zakwas przecedzamy i przelewamy do butelki lub słoika. Tak przygotowany zakwas można przechowywać w lodówce do 2 tygodni.Smacznego!
Uwagi dodatkowe
- czosnek i chleb powinien być zanurzony w wodzie. W przeciwnym może spleśnieć
- zakwas można przechowywać w lodówce do 2 tygodni
- czas kiszenia zakwasu zależy od temperatury w pomieszczeniu
- zakwas w garnku musi mieć dostęp powietrza, więc nie należy go szczelnie zamykać
Jeśli wypróbowałaś/eś ten przepis zostaw, proszę komentarz i napisz, czy Ci smakowało. Na pewno pomoże to innym czytelnikom, a mi będzie bardzo miło! Przepis możesz również ocenić i dodać zdjęcie przygotowanego dania. Będę również bardzo wdzięczna, jeśli polubisz moją stronę na facebooku – każde polubienie sprawia mi radość i motywuje do dalszej pracy!
Witam.Przepis na zakwas oparty na wysiewkach jest bardzo dobry. Ja natomiast zamiast zwyklej przegotowanej, ostudzonej wody od pewnego czasu uzywam „wody ,ktora zostaje mi z gotowania makaronów (zwykly makaron na zupe,badz do drugiego dania) ” Taka wode „pomakaronową” i przestudzoną wlewam do wysiewek i pozostalych skladnikow. Polecam goraco wyprobowac. [Moj przepis dokladnie to: -4 x zabki czosnku -2 x dude lyzki (stołowe ) maki pszennej typ 500 -2 x łyżki stołowe wysiewek – 1,5 x łyczeczki soli ( mala lyzeczka do herbaty) – 1,5 Litra przestudzonej wody z gotowanego makaronu. Do butelki wszystko razem I czekac OK 5 dni .… Czytaj więcej »
Chyba nigdy nie robiłam białego barszczu, może kiedyś będzie okazja.
http://WWW.XMC.PL
Bardzo ciekawy blog, rzeczowy i wyważony. Od dzisiaj zaglądam regularnie. Pozdrowienia 🙂
Dziękuję i zapraszam 🙂