Spożywanie pokarmów to jedna z najważniejszych fizjologicznych czynności organizmu. Dzięki niej możemy bowiem dostarczyć swojemu ciału niezbędne składniki. Niestety wiele osób cierpi na różnego rodzaju schorzenia związane z odżywianiem. Te choroby mają podłoże genetyczne i psychiczne, a z czasem mogą doprowadzić do poważnych powikłań. Warto zatem dowiedzieć się, w jaki sposób radzić sobie z nieprawidłowościami dotyczącymi spożywania pokarmów.
Podłoże genetyczne i psychospołeczne
Zaburzenia odżywiania to problem, z którym mogą spotkać się osoby w każdym wieku. Niemniej najczęściej te schorzenia dotyczą młodych kobiet, a w szczególności nastolatek. Choroby związane z nieprawidłowym odżywianiem zaliczane są do zaburzeń psychicznych. Ze względu na swój charakter i potencjalne konsekwencje osoby zmagające się z nimi powinny poddać się profesjonalnej terapii. Pomimo licznych danych badacze wciąż nie ustalili jednoznacznej przyczyny powstawania tego rodzaju schorzeń. Wydaje się jednak, że na rozwój zaburzeń wpływ ma wiele czynników. Wśród nich można wymienić przede wszystkim uwarunkowania genetyczne. Szacuje się bowiem, że u osób, których bliski krewny cierpiał na zaburzenia odżywiania, prawdopodobieństwo wystąpienia choroby wzrasta nawet dwunastokrotnie. Oprócz tego dużą rolę w powstawaniu schorzeń mają również czynniki psychologiczne. Mowa tutaj o nadmiernym kontrolowaniu dziecka przez jego rodziców, szczególnie pod względem masy ciała. Nie bez znaczenia jest także przekaz medialny. Obecnie w środkach masowego przekazu promowane są osoby nadmiernie szczupłe, co szczególnie u nastolatków może zbudować przekonanie, że tylko taka figura pozwoli im zdobyć akceptacje otoczenia.
Nadmierna koncentracja na swoim wyglądzie
W przypadku zaburzeń odżywiania możemy mówić o kilku rodzajach schorzeń. Niemniej ich wspólnymi objawami są przesadna koncentracja pacjenta na swoim wyglądzie oraz praktykowanie przez niego szkodliwych nawyków żywieniowych. Jedną z najbardziej znanych przypadłości jest jadłowstręt psychiczny, czyli anoreksja. W tym przypadku działania chorego prowadzą do znacznej utraty masy ciała poprzez ograniczenie spożywania posiłków oraz intensywny wysiłek fizyczny. Innym powszechnym zaburzeniem jest bulimia. Polega ona na występowaniu napadów objadania się, które z czasem wywołują u chorego wyrzuty sumienia. Z tego powodu osoby cierpiące na bulimię stosują środki przeczyszczające bądź prowokują wymioty. W przeciwieństwie do anoreksji pacjenci chorujący na żarłoczność psychiczną mają często prawidłową masę ciała. Bez względu jednak na rodzaj schorzenia każda jednostka stwarza niebezpieczeństwo dla zdrowia, a nawet życia chorego i powinna być leczona.
Odpowiedni rodzaj terapii
Uporanie się z zaburzeniami odżywiania nie jest łatwe. Dlatego wszyscy pacjenci, którzy cierpią na tego typu choroby, muszą skorzystać z profesjonalnej pomocy. W trakcie leczenia schorzeń kluczowe znaczenie ma przede wszystkim właściwie dobrana psychoterapia. W tym przypadku skuteczna może okazać się terapia poznawczo-behawioralna, terapia systemowa czy psychodynamiczna. Poza tym dobrym rozwiązaniem dla nastolatków jest również terapia rodzinna. Takie formy wsparcia pozwalają bowiem pacjentowi wytworzyć prawidłowy obraz swojego ciała i porzucić tym samym destrukcyjne nawyki żywieniowe. Oprócz tego w trakcie leczenia pomocne będą niektóre produkty takie jak np. https://zywieniemaznaczenie.pl/produkty/fresubin-jucy-drink/. Dzięki nim osoby cierpiące na zaburzenia odżywiania mogą dostarczyć do organizmu podstawowe składniki, co zniweluje negatywne skutki głodówki czy stosowania środków przeczyszczających.
Świetny tekst. Ja nie mam takich problemów, ale wielu osobą się przyda. Jest to dość częsty kłopot, który może dotknąć każdego z nas, niezależnie od wieku.
O widzisz! Tej wiedzy mi właśnie brakowało. Przydatne info, bo problem jest wbrew pozorom powszechny.
Dokładnie, może dotknąć każdego niezależnie od wieku, czy statusu społecznego.
Wydaje mi się, że w takich przypadkach to jedynie pomoc specjalistów wchodzi w grę.
Eh niestety podejrzewam u siebie od niedawna takie zaburzenia ;(
Oj, to nie za dobrze 🙁
Zaburzenia odżywiania, takie jak kompulsywne jedzenie, trudne są do wyleczenia przede wszystkim dlatego, że jeść musimy. To nie tak jak z papierosami, że je po prostu rzucamy…
W takiej dolegliwości psychoterapia jest kluczowa.
Zaburzenia odżywiania to poważny problem, zarówno bulimia, anoreksja czy jedzenie napadowe to problem, z którym nie poradzimy sobie bez odpowiedniego wsparcia
Wsparcie praktycznie nieodzowne, samemu można wiele zdziałać, ale bez wsparcia wraca się na utarte złe kierunki.
Ta sytuacja może dotyczyć osób w różnym wieku.
Niestety, jakże ważne jest, aby już w najmłodszych latach nauczyć się zdrowych nawyków.
To na pewno będzie pomocne w przyszłości.
U mnie zaburzenia odżywiania mają źródło w stresowych sytuacjach, mechanizmu w młodości wdrożonego niestety trudno się pozbyć, ale pracuję nad tym.
To dobrze, że nad tym pracujesz. Powodzenia.
Już do końca życia będę zmuszona nad tym pracować, kontrolować, z nawyków nigdy nie wychodzi się całkowicie, dlatego tak ważnym są właściwe wzorce już w dzieciństwie. 🙂
Takie zaburzenia natychmiast do leczenia.
Gdyby to było takie proste…
Jest to dość częsty problem, który dotyka nie tylko nastolatków.