U schyłku lata na długich tyczkach niespiesznie dojrzewają pomidory. Aromatyczne, pełne smaku, najlepsze! To właśnie sierpień jest idealną porą na pomidorowe przetwory. Jeśli macie ich nadmiar w ogrodzie, to może skusicie się na przygotowania domowego koncentratu pomidorowego. Proces jego przygotowania jest powolny i długi, ale to tylko dodatkowa zaleta. Długa obróbka termiczna wyjątkowo pomaga wydobyć z pomidorów to, co najlepsze, czyli likopen, skarb dla naszego organizmu. To dzięki niemu uzyskujemy idealną, gęstą konsystencję i intensywny, mocno pomidorowy smak. Lato zamknięte w słoiczku!
Składniki
- 4 kg dojrzałych pomidorów
- 2 łyżki cukru
- 2 łyżki soli
Dodatkowo
- olej rzepakowy
Przygotowanie
- Pomidory przekładamy do dużej miski, zalewamy wrzątkiem i pozostawiamy tak przez 2 minuty. Po tym czasie pomidory wyjmujemy z wrzątku i obieramy ze skórki, usuwając także twarde części pomidora. Czynność tą można pominąć, jeśli do przecierania pomidorów w późniejszym etapie przygotowania, będziecie używać specjalnego przecieraka do pomidorów. Wystarczy wtedy tylko umyć dobrze pomidory.
- Pomidory kroimy na mniejsze części i przekładamy do garnka. Gotujemy na średniej mocy palnika około godziny, aż pomidory całkowicie się rozpadną. Tak przygotowane pomidory przecieramy przez sito bądź specjalny przecierak do pomidorów, aby pozbyć się nasion.
- Otrzymany przecier pomidorowy ponownie przekładamy do garnka. Ważne, aby garnek miał grube dno, co zminimalizuje ryzyko przypalenia (ja używam specjalnego garnka tzw. ''powidlaka'' który służy do przygotowywania przede wszystkim przetworów, ale i bigos świetnie się w nim gotuje, bez ryzyka przypalenia) Do przecieru dodajemy cukier oraz sól i doprowadzamy do wrzenia. Zmniejszamy moc palnika na minimum i gotujemy pomidory przez 4-5 godzin nie zapominając o bardzo częstym mieszaniu. Czas gotowania uzależniony jest od gatunku użytych pomidorów.
- Gotowanie przerywamy w momencie, kiedy nasz koncentrat osiągnie konsystencję gęstej pulpy. Wtedy przekładamy go czystych i wyparzonych słoików, pozostawiając minimum 1 cm wolnej przestrzeni w słoiku. Na wierzch każdego słoika wlewamy odrobinę oleju, który zapobiegnie obsychaniu koncentratu. Słoiki mocno zakręcamy. Tak przygotowany koncentrat pomidorowy pasteryzujemy w piekarniku przez 15-20 minut w temperaturze 180'C.
Odnośniki
- * polecam odmianę pomidorów Lima i bawole serca
Uwagi dodatkowe
- koncentrat pomidorowy zamykam w małych słoiczkach
- czas pasteryzacji uzależniony jest od wielkości słoiczków
- słoiki przechowuj w chłodnym i ciemnym miejscu
- porady dotyczące udanych przetworów, pasteryzacji znajdziecie tu
Jeśli wypróbowałaś/eś ten przepis zostaw, proszę komentarz i napisz, czy Ci smakowało. Na pewno pomoże to innym czytelnikom, a mi będzie bardzo miło! Przepis możesz również ocenić i dodać zdjęcie przygotowanego dania. Będę również bardzo wdzięczna, jeśli polubisz moją stronę na facebooku – każde polubienie sprawia mi radość i motywuje do dalszej pracy.
Koncentrat wyszedł pychaaa..ale chyba muszę pojechać na bazar po drugą porcję pomidorów;)..od kilku lat kupuję od tego samego Pana i są rewelacyjne…tyle,że do tej pory szłam w passatę i soki…dziękuję za motywację 🙂
Dziękuję za komentarz i cieszę się, że koncentrat wyszedł i smakuje 🙂 Pozdrawiam
Ja bym chyba tutaj dodała ząbek czosnku, taki własny koncentrat to też satysfakcja że swojskie najlepsze!
Warto koncentrat pomidorowy przygotować wcześniej, by zimą mieć go pod ręką do różnych potraw.
Zdecydowanie tak 🙂
O tak, takie zamknięcie lata w słoikach jest świetne.
O tak, takie zamknięcie lata w słoikach jest świetne.
Kiedyś robiłam co roku, ale później skończył mi się dostęp do prawdziwych polskich pomidorów, te ze sklepów są pełne zbędnej wody.
Tak, do tego trzeba miec naprawdę dobre pomidory
Dziekuje za pomysl. Domowe koncentraty sa o niebo lepsze od kupowanych, chetnie wyprobuje Twoj przepis.
Bardzo polecam 🙂
Domowy ma niesamowicie pyszny smak.
Wow! Nie wpadłabym na to, żeby robić na własną rękę koncentrat pomidorowy. Przepis mocno kusi, żeby spróbować, więc kto wie:D
Mam nadzieję, że się skusisz 🙂
Mamy domowe pomidory, więc w ogóle wychodzi pysznie.
Z takich domowych jest najlepszy!
To fakt, więc jak najbardziej z tego korzystamy.
Dokowy koncentrat pomidorowy ma niesamowity smak.
W okresie letnim często robimy taki w domu.
Bez wątpienia jest smaczniejszy niż ten kupny.
Mam sporo swoich pomidorów w ogrodzie więc chyba się skuszę 🙂
Byłam przekonana, że w domowych warunkach trudno zrobić koncentrat, a jednak się da 🙂
Tak, choć to dugi proces 🙂